Eray İspir

Eray İspir

5 Ekim 2021 00:15:00

TOPRAK KAP

Allah, her şeyin sudan yaratıldığını bildiriyor. İnsanın da yola çıkışı su... Diğer ana madde ise toprak... Bu ikisinin birleşiminden meydana gelen bir varlık...

Anladığım kadarıyla, insan balçıktan yaratılmış testi, çömlek ya da küp gibi içi boş bir kap... O boş haliyle adem... Yok! Yani hiçbir şey... Âdem olması, ona Allah tarafından ruh üflenmesinden sonra... Ruh, Allah’ın emrinden... Allah’ın emri, iman ve salih ameller... İbadet, iyilikler, güzellikler... Ruhta bu özellikler var. Bu özellikler o boş kaba dolunca, yani henüz içinde nefisten, nefsin emrettiği kötülerden, isyandan nisyandan, gafletten günahlardan eser yokken o kadar mükemmel ki gerçekten saygıya değer! Onun için Allah, göksel varlıkların ona secde etmesini, derin bir saygı göstermesini emrediyor.

Şeytan büyükleniyor! Onu kıskanıyor! “Asla ona secde etmem! Ben ondan üstün bir maddeden yaratıldım!” diyor. Fakat Allah’ın ona yüklediği mükemmel ruhu göremiyor ya da görmek istemiyor. İsyan ederek lanetleniyor. Fakat içine sindiremediği için adem iken Âdem haline gelen insanı baştan çıkarmak için izin ve zaman istiyor. O izin ve müddet ona veriliyor.
O mükemmel haliyle, çaba sarf etmeden, yalnız Allah’ın lütfuyla cennette kalabilecekken, şeytanla arkadaşlık ve yoldaşlık ettiği, aklını ve iradesini kullanmadığı, tam bir teslimiyetle Allah’a değil de o meluna kandığı için şeytanın kışkırtmasıyla henüz harekete geçmemiş olan hırsının kabarması neticesinde, cennette her şeye sahipken dahasını elde etmeye kalkıyor.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları