ZEKERİYA ASLAN

ZEKERİYA ASLAN

20 Eylül 2021 00:05:00

İHRACATÇI FİRMALAR, DÜŞÜK FAİZLİ REESKONT KREDİSİ NASIL KULLANABİLİR?

1 Ekim 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredileri kullanım ve geri ödeme koşullarında aşağıda belirtilen değişiklikler yapılmıştır:

Toplam reeskont kredisi limiti 30 milyar ABD dolarına yükseltilmiş, bu limitin 20 milyar ABD dolarlık bölümü Türk Eximbank, 10 milyar ABD dolarlık bölümü diğer bankalar aracılığı ile kullandırılacak kredilere tahsis edilmiştir. Söz konusu toplam limitin 5 milyar ABD doları karşılığının Türk lirası Reeskont Kredisi olarak da kullanılabilmesi imkanı getirilmiştir.

1-Krediler son 3 yıldaki ya da son yıldaki ihracat tutarı ithalat tutarından en az %10 fazla olan net ihracatçı firmalara kullandırılacaktır.

2-Krediler yalnızca belirlenen Türk lirası cinsi harcama alanlarında kullanılabilecektir.

3-Kredilerin geri ödemeleri sadece ihracat bedelleriyle yapılıacaktır.

4-Kredilerin 240 gün olarak uygulanan azami vadesi 180 gün olarak güncellenmiştir.

Yeni pazarlara yapılan ihracat, yüksek teknolojili ürün ihracatı ve döviz kazandırıcı hizmetlerin finansmanı amacıyla kullanılan kredilerin azami vadesi 360 gün olarak uygulanmaya devam edecektir.

5-Aracı bankaların kredilere uygulayabileceği azami komisyon oranı 100 baz puan olarak belirlenmiştir.

6-Firmaların Merkez Bankasına ilave ihracat bedeli satış taahhüdünde bulunması halinde kullanılan krediye uygulanacak faiz oranından indirim yapılacaktır.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları