Erdener Karataş

Erdener Karataş

23 Haziran 2020 00:09:00

Hakemi Konuşmak Yerine, Terim’in Taktiksel Hatalarını Konuşun!

Yazıma başlamadan önce Gaziantep Futbol Kulübü’nün, Galatasaray deplasmanında göstermiş olduğu üst düzey performans ve elde ettiği 1 puan için tebrik ederim.

Gelelim müsabakanın öyküsüne…

Yazacaklarım kimilerini kızdırabilir ancak şunu belirtmek isterim ki, adalet birgün herkese lazım olacaktır. Daha önce, ‘bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ felsefesiyle futbol oynayan bir camianın bugün ne konuşmaya ne de ses çıkarmaya hakkı vardır. Gel gelelim ki, mücadelede hakem Alper Ulusoy’un Galatasaray’ın aleyhine düdük çaldığı yanlış bir kararı da olmadı. Ancak hem saha içinde hem de saha dışında yaşanmayan olay, söylenmeyen söz kalmadı.

Şimdi gelelim Gaziantep’in iptal edilen golüne. Neden kimse bunu konuşmuyor? VAR protokolü sayfa 24 ne diyor biliyor musunuz?

“Eğer savunma takımı bir atak aşamasında topa dokunur veya topla oynarsa, bu durum ‘APP’nin kendiliğinden sona ermesini ve yeni bir ‘APP’ başlatılmasını gerektirmez APP aşağıdaki durumlarda sona erer:

İleriye doğru hareket durduğunda
Savunma takımı topun ‘kontrollü hakimiyetini’ kazandığında; örneğin bir savunma oyuncusu herhangi bir baskı altında değilken ‘topu’ çıkardığında ya da topu açıkça kontrol ederek topla hamle yaptığında veya pas attığında.

VAR protokolünde sayfa 24 tam olarak bunları söylüyor. Peki Galatasaray - Gaziantep mücadelesinde yaşanan olay ne?

Gaziantep’in atağında karşı takım oyuncusu topu kafa ile iradi biçimde, kornere atmak veya hemen önündekine pas vermek yerine uzaklaştırmayı tercih ediyor. Yani, yazılı kural gereği atak kesilmiş ve yeni atak oluşmuş oluyor. Kısacası, gol iptal edilirken VAR’a bakılacak pozisyon Jimmy Durmaz’ın pozisyonu olmamalıydı. Pozisyon faul mü? Faul. Hakemin burada hatası var mı? Var. Ancak yukarıda belirttiğim kurallar gereği VAR sistemi pozisyonu oraya geri getirmemeli ve gol verilmeliydi.

Neyse…

Gelelim herkesin dilinden düşürmediği endirekt serbest vuruş kararına. Karar doğru. Senin lehine uygulansa yine aynı tepkileri verebilecek miydin? Bunu çok merak ediyorum. Aslında sorunun cevabını da çok net biliyorum. Tabiki de HAYIR. Ayrıca Galatasaray’a golü yediren de endirekt serbest vuruş olmadı. Galatasaray 3. golü penaltıdan yedi. Penaltıyı da ben yaptırmadım. Penaltıyı yapan oyuncu da oyuna ben almadım. Ee şimdi neden herkes kendi evinde 3-1’den galibiyeti kaybetmiş bir teknik adamın hatalarını konuşmuyor da, hakem Alper Ulusoy’un uyguladığı kuralı dilinden düşürmüyor? İyi şeyler yapınca ‘ben’, kötü şeyler olunca ‘sen’ olmaz be usta. Sahada ter dökenlere ayıptır.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları