Oğuzhan Kavaklı

Oğuzhan Kavaklı

17 Ağustos 2020 09:53:00

Gazetecilikte eğitim ve deneyim

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilimizde, resmi ilan alan gazetelerimiz ve bu gazetelerimizde görev yapan fikir işçileri hakkında bir araştırma yapıldı.   

Çalışma verileri gazetecilerimizin eğitim durumlarının vasat olduğunu ortaya koydu. Halen resmi ilan alan bin 51 gazetemizde çalışan 2 bin 341’i kadın 4 bin 863’ü erkek olmak üzere toplam 7 bin 204 gazetecinin 3 bin 950’si ilköğretim ve lise mezunu. İzmir’de 15 gazetenin asgari kadrosunda yer alan 211 gazeteciden 62’si ilköğretim (6) ve lise (56) mezunu. 149’u ise iletişim fakültesi, diğer fakülteler ve meslek yüksekokulu mezunu. Yani Türkiye’de rakamlar vasat, İzmir’de iyi durumda. Bunda İzmir’de bulunan iletişim fakültelerinin (78) payı büyük. Bu sayılara iki yüksek lisans ve bir doktora mezunu olan gazetecileri de eklersek iletişim eğitimi alanların sayısı 81’e yükseliyor.    

GAZETECİ DOĞULUR   

Bütün bu rakamlar bizi rahmetli Şinasi Nahit Berker’in "Gazeteci doğulur mu, gazeteci olunur mu?" tartışmasına götürüyor. Bana kalırsa iyi gazeteci olabilmenin birinci koşulu doğuştan gazeteci yeteneklerine sahip olmaktır. İnsan bu yeteneğe sahip değilse, sonradan bu yetenekleri kazanması biraz zor. Berker’in ifadesiyle gazeteci olarak dünyaya gelen kişi, bir de bu işin eğitimini almışsa  başarı kaçınılmazdır.

UYGULAMA İMKANI ÖNEMLİ     

Gazetecilik eğitiminde teorik bilgiler önemlidir ama ondan da önemlisi uygulamadır. Öğrenci bir taraftan öğrenmeli diğer yandan da öğrendiklerini uygulayabilmelidir. İşte bu aşamada fakülte seçimi söz konusu olduğunda Ege Üniversitesi İletişim Fakultesi kutup yıldızı gibi parlıyor. Beş bölüme sahip fakültenin her bölümü de yoğun bir uygulama içinde. Öğrenciler bakarak, söylenenleri dinleyerek değil YAPARAK ÖĞRENİYORLAR. Dekan Prof. Dr. Dilek Takımcı’nın başında bulunduğu Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEMM) her birimiyle öğrencinin hizmetinde. Rektör Prof Dr. Necdet Budak’ın da eli her an EGEMM’in üzerinde.

Yoğun ve yaygın uygulama Ege İletişim Fakültesi'ni ve Ege Üniversitesi'ni her zaman zirveye taşıyor.     

TECRÜBEYE KAPILAR AÇIK  

BİK verilerine dönecek olursak 7 bin 204 fikir işçisinin 871’i mekli çalışan. Bu, medya dünyasında tecrübeye değer verildiğini gösteriyor. Hani bir söz vardır, "Gençler düşünebilse, yaşlılar yapabilse" diye. Medya sektöründe YAŞLILAR DÜŞÜNÜYOR, GENÇLER YAPIYOR…

Şimdi gümbür gümbür Z KUŞAĞI geliyor. Onlar bizim de yapamadıklarımızı yapacaklar ve gazetecilikte yeni bir milat belirleyecekler. Umudumuz yeni başlangıçlarda. HAYDİ GENÇLER…

Yorum yap