Hüseyin Torun

Hüseyin Torun

1 Mart 2019 00:01:00

Cengiz TOPEL...

Gaziantep’te bir semt,

Kadirli’de mahalle,

Balıkesir’de Bir Cadde,

İstanbul’da Bir Sokak,

İzmirde Bir Okul,

Kocaeli’nde Bir Havalimanı,

Kayseri’de Bir Cadde,

Adana'da Topel dolmus güzelgahı,

Adı tam 607 tabelada (Okul, mahalle, cadde, sokak, havaalanı vb.) yazıyor.

Peki Kimdir Bu Cengiz TOPEL?

Uçağı arızalanınca paraşütle atlayan Topel Rumların kontrolündeki bölgeye iner. Rumlar barış gücü askerlerinin gözü önünde onu esir aldıktan sonra Lefkoşa’ya götürürler. Türkiye Lefkoşa BE aracılığıyla Yüzbaşının serbest bırakılması istenir. Rumlar Yüzbaşı Cengiz Topel’in hayatta olduğunu ve sorgulandığını bildirirler. Fakat beş gün sonra cesedini Birleşmiş Milletler barış gücü askerleri vasıtasıyla Türk yetkililere gönderirler. Ceset üzerinde işkence gördüğü anlaşılır. Rumlar Cenevre Sözleşmesini hiçe saymışlar, genç Yüzbaşıyı korkunç işkencelere tâbi tutarak öldürmüşlerdir. Cesedi inceleyen Eşref Düşenkalkar’ın ifadesi gerçeği bütün çıplaklığıyla ortaya koymaktadır. Eşref Düşen kalkar derki Türk doktorların ve Birleşmiş Milletler askerlerinin huzurunda Topel’in cesedini dikkatle incelediğimde, sol gözünün Rumlar tarafından tahrip edilmiş ve her iki kolunun pazusunun matkapla delinmiş olduğunu gördüm. Edep yerleri ezilmiş, kafatasının sol tarafına bir beton çivisi çakılmıştı. Sol ayağı da kırılmıştı. Bunlar yetmezmiş gibi, boğazından göbeğine kadar göğsü yarılmış ve çuval diker gibi yeniden dikilmişti. İç organlarını çalmışlardı, akciğeri ve kalbi noksandı der...

 

Evet dostlar birçoğumuz Cengiz Topel ismini duymuşuzdur fakat nerede ne şekilde şehit edildiğini çoğumuz bilmiyoruz, yaşadığımız acıları seslendirmeyi yeni nesillere aktarmayı maalesef beceremiyoruz.

Balkanlar’da Azerbaycan da Girit te bir çok yerde çektiğimiz acıları unuttuğumuz için bugün bir çok saldırılara karşı gerekli birlik ve beraberliği sağlayarak gerekli cevabı veremiyoruz.

 

Pilot Yüzbaşı,

Kıbrıs Şehidi,

Cengiz TOPEL Başta Olmak Üzere;

Vatan Uğruna,mukadderatımız uğruna,Şehit Olan Tüm kardeşlerimizin Ruhu Şad Olsun...!!!!

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları