Uçar'dan sert tepki

Uçar'dan sert tepki

CHP Gaziantep İl Başkanı Neşet Uçar, Kabine Toplantısında alınan Tam Kapanma kararının ardından esnafa, iş dünyası ve vatandaşlara yönelik destek paketi açıklaması yapılmaması nedeniyle Hükümete sert eleştirilerde bulundu.

CHP Gaziantep İl Başkanı Neşet Uçar tarafından yapılan yazılı açıklamada, “26.04.2021 günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, geç kalınmış da olsa Koronavirüs Bilim Kurulu tavsiyesi doğrultusunda tam kapanma kararı alınmıştır. Ancak iktidar, kapanma sürecinde vatandaşımızın geçimini nasıl sağlayacağı konusunda tatmin edici hiç bir açıklama yapmamıştır. Tam kapanma konusunda iktidarı defalarca uyarmıştık. İktidarın karar almada yaşadığı zafiyet, binlerce yurttaşımızın yaşamını yitirmesine neden oldu.

Tam kapanma çağrısı partimiz tarafından uzun süredir dile getirilmiş ancak kapanmayla birlikte iş yerleri kapanan vatandaşlarımızın içerisine girebileceği ekonomik durum göz önüne alınarak , salgınla mücadelede devletin vatandaşlarımıza ekonomik ve sosyal destek sağlamasının zorunlu olduğu dile getirmiştik. Ancak tam kapanma kararı alan iktidar, emekçilerin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için gerekli nakdi yardımlar hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.”

DESTEK ŞART!

“Tüm yurttaşlarımız koşulsuz, şartsız nakdi yardım yapılmalı. Yardımlar sembolik olmamalı, yapılan yardımlar ile yaraya merhem olunmalıdır. Vatandaşlarımız bir yıldan uzun bir süredir salgınla mücadele etmiş ve salgının vatandaşlarımızın sırtına yüklediği ekonomik yük artık katlanılamaz hale gelmiştir. Tam kapanma kararı alan hükümet iş yerleri kapanan yurttaşlarımıza ekonomik destek vermek zorundadır. Türkiye, salgın süresince kendi yurttaşlarına en az ekonomik desteği veren ülkelerden bir tanesi durumundadır. Tüm yurttaşlarımıza nakdi yardım yapılmalı; esnafa, işletmelere ise ihtiyaç duyduğu oranda, gerçekten yaraya merhem olacak tutarda yardım koşulsuz yapılmalıdır. Bu yardım nefes kredisi, vb. İsimlerle anılan kredilerle değil, doğrudan hibe şeklinde olmalıdır. Bütünüyle borç batağına saplanmış esnafımızın daha fazla borçlanacak da, borç ödeyecek de hali kalmamıştır.”

“SGK, VERGİ VE BAĞ-KUR ÖDEMELERİ ERTELENMELİ”

Kapanma süresi boyunca iş yerleri kapanan vatandaşlarımızın vergi ve SGK borçları ertelenmelidir, beyanname verme süreleri uzatılmalıdır. Kapanma olan günler için SGK ve Bağ-Kur primleri ile stopaj, işveren payı gibi giderler devlet tarafından karşılanmalı, milyonlarca işçi ve işveren devlet tarafından bu yönden de desteklenmelidir. Bu süreçte vergi daireleri vatandaşlarımıza ödeme emri göndermemeli, haciz işlemi de yapmamalıdır. İş yerleri kapanan vatandaşlarımızın cebri icra tehdidi ile karşı karşıya kalmaması için kapanma süresince her türlü icra takip işlemleri durdurulmalıdır

TEMEL İHTİYAÇLAR KAPANMA SÜRESİNCE ÜCRETSİZ OLMALI

GASKİ, Toroslar EDAŞ tam kapanma ve onu izleyen 1 ay boyunca faturalandırma işlemi yapmamalı, bu süreçte elektrik, su gibi temel ihtiyaçlar ücretsiz olmalıdır. Kapanma döneminde aşılanmaya hız verilmeli, olabildiğince çok vatandaşımız süratle aşılanmalıdır ayrıca test sayıları da artırılmalı tüm temaslılara test yapılmalıdır.
Dünyanın gelişmiş pek çok ülkesinde aşılanma süreci tamamlanmış ve hayat normale dönmüşken ülkemizde ve şehrimizde aşı süreci çok ağır devam etmekte, vatandaşlarımız e nabız üzerinden randevu alsalar bile hastanelerde yeterli sayıda aşı bulunmaması nedeniyle aşılanamamaktadır.

Gaziantep Valisi sayın Davut Gül, Gaziantep’te yaşayan vatandaşlarımızın aşı olabilmesi için sağlık bakanlığı ile temasa geçmeli, daha çok vatandaşımızın aşılanabilmesi için aşı tedarikinde yaşanan sorunları çözmelidir. Pfizer biontech aşısının birinci dozunu olan vatandaşlarımız bu aşının bulunamıyor olması nedeniyle ikinci doz aşısını zamanı geldiği halde vurulamamaktadır. Aşı tedarikin zincirinde yaşanan sorunlar hızla çözülmeli ve yurttaşlarımız süratle aşılanmalıdır” ifadelerine yer verdi.


Haber Merkezi
28.04.2021


Yorum yap

Diğer Haberler