Tahmis Ramazan’a hazır

Gaziantep’en en gözde mekanlarından birisi olmayı başaran tarihi Tahmis Kahvesi, Ramazan’da bir başka güzel. Tahmis’te Ramazan keyfi, iftar ile birlikte başlıyor, sahura kadar devam ediyor.
Tahmis Ramazan’a hazır

Kebap çeşitleri ve fasıl keyfi ile birlikte, Tahmis müşterisi geçmişe yolculuk yapıyor. En otantik mekanda Ramazan’a yaşamak isteyenler için, Tahmis bir başka güzel.

 

Tarihi Tahmis Kahvesi’nin genç ve girişimci işletmecisi Selim Bağcı, Ramazan’da Gaziantepliler’i Tahmis’e davet ediyor. Tombeki, içi sevgi dolu 7+1 nargile ve seçkin müşterileri ile 30 gün boyunca bir aile olduklarının altını çizen Bağcı, “Hedefimiz, Gaziantep’i eski Ramazan geleneklerinden uzaklaştırmamak. Bunun için farklı etkinliklerimiz olacak” dedi.

 

En eski mekan

 

Eski buğday arasasının kuzeyinde yer alan Tahmis Kahvesi, Mevlevihane’ye gelir amaçlı yaptırılan dükkânlardan yalnızca bir tanesi. Gaziantep Şer’i Mahkeme Sicil kayıtları, 1635 tarihli vakfiyesi ve Mevlevihane’nin semahane kapısı üzerindeki 1638 tarihli Farsça kitabesinden ‘Ayıntab Sancak Beyi Türkmen Mustafa Ağa Bin Yusuf’ tarafından yaptırılmıştır. “Gaziantep Bakırcılar Çarşısı“nın karşısından ağırbaşlılıkla göz kırpar. Tahmis Kahvesi, yeni imajı ile toplumun her kesimini kahvehane kültürü ile tanıştırıyor. Ramazan ayında da Gaziantep’in gözde mekanlarından birisi olan Tahmis’te, sahura kadar keyif var, sohbet var. Tahmis Kahvesi’nde müşteriler özel fasılllar eşliğinde nargile ve kahve keyfinin tadını çıkartıyor.

 

Tahmis’te Ramazan bir başka güzel

 

Tahmis’in işletmecisi genç işadamı Selim Bağcı, Arasa Meydan Kahvesi'nin turistik bir özelliğinin olduğunu, dışarıdan gelen yabancıların büyük ilgisini çektiğini vurguluyor. Gaziantep’e gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı haline gelen 400 yıllık bir tarihi geçmişi bulunan  Arasa Meydanı Tahmis Kahvesi, Ramazan ayında da farkını hissettiyor. Bağcı, Ramazan’ın uhrevi havasını Tahmis’in kahve ve narfile keyfi ile birleştireceklerini ifade ederek, “Mekanımız, 400 yıllık bir geçmişe sahip, Kültür Yolu’nun son durağında yer alıyor., Ramazan’a özel fasıllarla birlikte kebab servisi de yapılıyoruz. Ramazanı tüm güzellikleriyle yaşamak isteyen müşterilerimizi bekliyoruz” diyor.

 

Sahura kadar açık

 

Arasa Meydanı Tahmis Kahvesi’nde ailelerin rahatlıkla gelebileceği nezih bir ortam hazırladıklarına da dikkat çeken Bağcı, “200 kişilik açık, 180 kişilik kapalı alanımız var. Aileler rahatlıkla gelip hafta sonu ikindi sazı, Ramazan ayı gibi özel günlerde ise fasıllar eşliğinde tarihi doku içerisinde günün yorgunluk ve stresini atıyorlar. Arasa Meydanı Tahmis Kahvesinde, Ramazan ayına özel proğramlar hazırladı. Ramazan ayına özel fasıllarımız ve kebap ikramlarımız olacak. Çay-kahve içmek için ailelerin gelebileceği nezih bir ortam yaptık. Ramazan ayının o uhrevi havasında fasıllar eşliğinde özel karışım nargilemizle birlikte, menengiç kahvesi ve çay keyfini yaşamak isteyenleri tarihi mekanımıza bekliyoruz. Mekanımız sahura kadar açık olacak ve müşterilerimiz sahurlarını lezziz kebablarımızla yapabileceklerdir. Kısacası Tarihi Tahmis Kahvesi Ramazan ayında eğlence, lezzet ve müşterilerimizle oluşacak muhteşem atmosfere tanıklık edecekler” şeklinde konuştu.

 

Hafta sonları fasıl var

 

Tahmis’in bir başka farkı ise, eski Antep geleneği olan ikindi sazları ve fasıl. Ramazan’da hafta sonları müşteriler fasıl dinletisi eşliğinde unutulmaz bir Ramazan geçirecekler. Gaziantep’te önemli bir geçmişe sahip ‘İkindi Sazı” geleneğini de sürdürdüklerini belirten Bağcı, sözlerini şöyle tamamladı: “Hafta sonları‘ikindi sazı’ programı yapıyoruz. 150 yıllık gelenek olan ikindi sazı ile canlı müzik gerçekleştiriyoruz, İkindi sazı her Cumartesi saat 15.00-20.00 arasında sürüyor. İkindi sazı normalde erkeklere yapılır, ama biz buna bayanları da kattık. Tahmis Kahvesi’ne sadece erkekler gelebilirdi. Biz bu konsepti değiştirdik ve her yaştan insan geliyor. Tahmis Kahvesi’nde resim sergileri ve şiir dinletileri gibi kültürel etkinliklere de açığız.” 


Hüseyin Torun
18.06.2015


Yorum yap

Diğer Haberler