Sahra Hastanesi kurulmalı

Sahra Hastanesi kurulmalı

Güç Birliği Partisi Genel Başkan Baş Danışmanı ve Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Eyyup Can Palta, yetkilileri uyararak, “Vaka sayıları daha fazla artmadan daha sıkı önlemler ve radikal kararlar alınmalı” dedi ve ekledi: “Sahra Hastanesi kurulmalı.”

Gaziantep’te vaka sayılarının her hafta artmaya devam ettiğini söyleyen Palta, “Ülke genelinde olduğu gibi kentimizde de vaka sayıları artmaya devam ediyor. Vaka artışları eğer bu şekilde devam ederse insanlar evlerinde bağıra bağıra ölecekler ve seslerini hiç kimse duymayacak. Çünkü yoğun bakımların doluluk oranı yüzde 70’e dayandı, sağlık çalışanları tükenmiş, sağlık sistemimiz çökmek ve tıkanmak üzere. Dolayısıyla yetkililerin bir an önce daha sıkı radikal kararla almaları gerekiyor” dedi.

Palta, “Kentimizde 27 Şubat ile 5 Mart tarihleri arasında ki vaka sayısı 100 binde 44 iken, bu rakam 6-12 Mart tarihleri arasında 100 binde 67’ye, 13-19 Mart tarihleri arasında 100 binde 87’ye ve 27 Mart ile 2 Nisan tarihleri arasında ise 100 binde 171’e ve 3-9 Nisan tarihleri arasında yüz binde 244’e ve 10-16 Nisan tarihleri arasında ise yüz binde 293’e yükseldi” ifadelerini kullandı.

Ramazan ayının ilk iki haftasında uygulanmaya başlanılan kısmi kapanmaların vaka sayılarını düşürmede etkili olmadığını vurgulayan Palta, tam kapanmanın olması gerektiğinin altını çizdi. “Geçen hafta kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanımız Ramazan ayının ilk iki haftasında uygulanacak tedbirleri açıkladı. Ancak Sağlık Bakanlığı, 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısını gösteren insidans haritasını göre başta Gaziantep olmak üzere birçok ilin vaka sayıları artmış durumda. Türkiye geneli günlük vaka sayıları 60 bine dayanmış vefat edenlerin sayısı da 300’leri bulmuşken, durum daha da kötüleşmeden önlem alınmalı. Şimdiden uyarıyoruz; daha sıkı ve radikal kararlar alınmadığı müddetçe çok daha kötü günlerin bizleri beklediği kaçınılmaz bir gerçektir” ifadelerini kullandı.

Güç Birliği Partisi Genel Başkan Baş Danışmanı ve Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Eyyup Can Palta, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Koronavirüs salgınının yanı sıra kentimizde İngiltere varyantlı mutasyonlu virüslerin de oranı gittikçe artıyor, artmaya da devam ediyor. Koronavirüs salgını genellikle 65 yaş üstü insanları tehdit ederken, İngiltere varyantlı virüs ise daha çok 25-50 yaş aralığındaki insanları etkiliyor. Yani durumun hiç de iyiye gitmediğini gözlemliyoruz. O nedenle ülke genelinde 28 günlük bir tam kapanma yapılması lazım. Ama bu kapanmayı yaparken, başta küçük esnaf olmak üzere iş yerini kapatacak olanların tüm ihtiyaçları karşılanmalı, çalışanlara bir ay boyunca geçinebilecekleri kadar maddiyat verilmeli, sigortaları yapılmalı. Belki ekonomik olarak zorlanacağız lakin acı reçeteyi içmekten başka çaremiz yok.”

Güç Birliği Partisi Organizasyondan Sorumlu Baş Danışman Yardımcısı Mesut Çerkezoğlu, “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılama sırasının şu anda 55 yaş üstü vatandaşlarımıza geldiğini açıkladı. Bu çok iyi bir haber. Fakat aşılamanın da çok yavaş ilerlediğini gözlemlemekteyiz. Virüs ile mücadele maske, mesafe ve hijyen kadar aşı da çok önemli bir yer tutmaktadır. Şu ana kadar 10 milyonun üzerinde vatandaşımız aşılanırken, bu sayının daha da artması lazım. Bu konuda ilgili yerlerle irtibat kurulup, aşı tedariki sorununun çözülmesi elzemdir” şeklinde açıklamada bulundu.


Haber Merkezi
20.04.2021


Yorum yap

Diğer Haberler