Sağlık hizmetleri aksayacak

Gaziantep’te sağlık çalışanları 3 günlük iş bırakma kararı aldı.
Sağlık hizmetleri aksayacak

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, TBMM’de yaptığı açıklamada Pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin TL’lik bir ücret artışı yapacaklarını açıklamasının ardından TBMM Genel Kurulunda görüşülerek yasalaştı. Karara tepki gösteren Sağlık çalışanları, 6 Aralık, 7 Aralık ve 9 Aralık tarihlerinde iş bırakma kararı aldı. Gaziantep’te de sağlık çalışanlarının iş bırakma eylemine uyacağı, bu nedenle kent genelinde 3 gün süreyle sağlık hizmetlerinde aksamalar yaşanması bekleniyor.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin TL’lik bir ücret artışı yapacaklarını açıklamıştı. Bakan Koca’nın açıklamalarının ardından TBMM Genel Kurulunda görüşülen yasal düzenleme kabul edildi. Sağlık çalışanlarının tepkisine neden olan karar sonrası, Türk Sağlık-Sen ve Memur Sen’e bağlı sağlık çalışanları ülke genelinde iş bırakma eylemine gidecek.

 İLK EYLEM 6 ARALIK PAZARTESİ…

Yalnızca hekimlerle sınırlı kalan ücret arışı kararına ilk tepki Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Sağlık Sen’den geldi. Sağlık Sen’e bağlı sağlık çalışanlarına gönderilen mesajda, “Türk Sağlık-Sen olarak Hekimlere yapılan Ücret Artışının bütün sağlık çalışanlarını kapsaması için 6 Aralık Pazartesi günü ülke genelinde 1 gün iş bırakıyoruz” ifadeleri yer aldı.

MEMUR-SEN’DEN EYLEM KARARI

Türk Sağlık –Sen’in eylem kararının ardından bir eylem kararı da Memur-Sen’e bağlı Sağlık Sen’den geldi. Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, hükümetin aldığı ayrımcı karara karşı tüm Türkiye’de eyleme geçileceğini belirtip 7-9 Aralık tarihlerinde iş bırakılacağını duyurdu. Gaziantep’te de her iki sendika üyesi sağlık çalışanlarının iş bırakma eylemine uyacağı, bu nedenle kent genelinde 3 gün süreyle sağlık hizmetlerinde aksamalar yaşanması bekleniyor.

 


Mehmet Torun
6.12.2021


Yorum yap

Diğer Haberler