Fiyatlar 2 kat arttı

Hem kirada hem de satışta fiyatlar hızla artıyor
Fiyatlar 2 kat arttı

Gaziantep’te kiralık konut bulmak zorlaşmaya başladı. Evler görülmeden tutulmaya başlanırken, sirkülasyon hızlandıkça kiralarda da artış yaşanıyor.  Konut fiyatlarındaki artış, kredi faizlerindeki yükseliş ev kiralarında hızlı yükselişe neden oldu. İnşaat maliyetlerinin her geçen ay artması, kredi faizlerinin yüksek olması nedeniyle yatırım amaçlı alınan konutların fiyatları da artmış oldu. Geçen sene bin liraya kiralanabilen bir daire bu sene 2 bin, 2 bin 500 lira bandında seyrediyor. Vatandaşlar ve emlakçılar yaşanan fiyat artışlarını talep yoğunluğuna bağlıyor.

Ortalama olarak 2+1, 10 yaşına kadar daireler 500 bin lira seviyelerinden satılıyor. Yarısı peşinat olarak verilse geri kalanı kredilendirilse bile çekilen kredi kadar faiz işlemiş oluyor. Böylece 500 bin liralık evin fiyatı 750 bine yükselmiş oluyor. 250 bin lira kredi çekildiği düşünüldüğünde 120 ayda geri ödenecek olması şartıyla aylık kredi taksiti 4256 lira seviyesine denk geliyor.

UCUZ EV ARAYIŞLARI ARTTI

Kiralık ev fiyatları her geçen gün artıyor. Özellikle büyükşehirlerde kiralık ev bulmak da zorlaştı. Emlakçılar vatandaşlardan isim alıp sırayla arıyor. Kira fiyatlarının artması nedeni ile birçok ev sahibi de var olan kiracısını çıkarıp evini daha yüksek fiyatla kiralamak istiyor.  Durum böyle olunca ucuz ev arayışları da arttı. Salgın süreciyle birlikte artan kira fiyatları hakkında konuşan emlakçılar ve vatandaşlar, kira artışlarının döviz kurlarının artması ve talep yoğunluğundan kaynaklandığını ifade ettiler.

KİRA FİYATLARI 2 KAT ARTTI

Kovid-19 sürecinde birçok alanda olduğu gibi emlak piyasalarında artış yaşandı. Geçen sene bin liraya kiralanabilen bir daire bu sene 2 bin, 2 bin 500 lira bandında seyrediyor. Vatandaşlar ve emlakçılar yaşanan fiyat artışlarını talep yoğunluğuna bağlıyor. Gaziantep başta olmak üzere Türkiye'nin neredeyse tüm illerinde emlak piyasalarında yaşanan fiyat artışları vatandaşları ciddi anlamda olumsuz etkiliyor. İş imkânının olduğu bölgelerde kiralık ev bulmakta zorlanan vatandaşlar, talep yoğunluğu sebebiyle ev bulsa dahi geçen seneye oranla 2 katı fiyatına kiralamak zorunda kalıyor.

AMORTİSMAN SÜRESİ UZADI

Kiraların düşük kalması halinde yükselen ev fiyatları nedeniyle amortisman süresi uzamaya başladı. Ortalama olarak 15 yılda kendi parasını çıkarması gereken konutlarda da mal sahipleri kiralara zam yapmaya başladı. 500 bin liralık bir konut için 250 bin lira peşinat, 250 bin lira kredi kullanıldığında 250 bin lira da faiz ödenmesi gerekiyor. 750 bin liraya mal olan konutun 15 yılda kendini amorti etmesi gerek. Bu da yılda 50 bin lira gelir getirmesi gerektiğini gösteriyor. Aylık olarak bakıldığında ise 4166 lira kira getirmesi gerekiyor. Ancak bu rakamlara ulaşılamadığı için mal sahipleri krediye destek olmak için ceplerinden ödeme yapıyor. Amortisman süresi doğal olarak uzadığı için kiralarda da yükselişler yaşanıyor.

 


Mehmet Torun
24.06.2021

Etiketler

Yorum yap

Diğer Haberler