CHP’de kongre belirsizliği

Genel Merkez, 5 Nisan 2021’de geçici İl Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerini atadı. İlçe örgütlerinin ataması ise henüz yapılmadı.
CHP’de kongre belirsizliği

  İl Başkanlığı görevine atanan Neşet Uçar, asil yönetimin ne zaman ve ne şekilde göreve geleceğini, ilçe örgütlerinin durumunun ne olacağını açıkladı.

Parti tüzüğüne göre; görevden alınan kurulun yerine atanan kurulun, seçim ve referandum süreci yoksa 45 gün içerisinde seçim yapmak zorunda olduğunu belirten Başkan Uçar şöyle devam etti: “Bu, bizim tüzüğümüzün en demokratik tüzük olduğunu gösteriyor. Keyfi yönetimler hiçbir zaman olmadı, yok. Fakat biliyorsunuz pandemi sürecinde yapılan lebaleb kongrelerin sonucunu hep birlikte yaşıyoruz.  Pandemi ile ilgili 2020’nin Aralık ayında Genel Merkez’imiz bir genelge gönderdi. Bu genelgede olağan ve olağanüstü kongrelerin yapılamayacağı, yapıldığında topluma zarar vereceği ile ilgili açıklamalar var.  Dolayısıyla biz çalışmalarımıza asil İl Yönetim Kuruluymuşuz gibi devam ediyoruz. Genel Merkez’imiz tarafından bu kongrelerin yapılmasına ilişkin karar çıkarsa, kongremizi en kısa zamanda yapacağız.”

CHP olarak bütün çalışmalara devam ettiklerinin altını çizen Başkan Uçar, herkesin kapısını çalacaklarını, herkese gideceklerini söyledi ve yarın seçim yapılacakmış gibi çalışmalarını yapmak zorunda olduklarına dikkat çekti. Başkan Uçar, ilçe örgütlerini atama yetkisinin yine tüzükteki görevden alınan birimin yerine, görevden alan birim atamayı yapar maddesine binaen Genel Merkez’e ait olduğunu söyleyerek, önümüzdeki haftalarda o işin takipçisi olacağını ifade etti. CHP Gaziantep İl Başkanı Neşet Uçar, atamaların en kısa zamanda yapılması için gerekli çabayı göstereceğim” dedi. 

CHP'DE DÖRDÜNCÜ ADAY ARANIYOR!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep’te, İl Başkanlığı için adaylar netleşmeye başladı. CHP’de şu ana kadar 3 isim adayı olacağını duyurmasının ardından parti içerisinde İl Başkanlığı için dördüncü bir aday arayışlarının başladığı öğrenildi.

CHP Gaziantep’te geçici İl Başkanı Hayri Sucu, 9 İlçe Başkanı, İl ve İlçe Yönetimlerinin CHP MYK kararı ile görevden alınmasının ardından 143 günlük dönemin ardından atama yapıldı. MYK kararı ile göreve başlayan CHP Gaziantep İl Başkanı Neşet Uçar ve Geçici İl Yönetimi, tüzük gereği 45 gün içerisinde mevcut parti delegeleri ile İl Kongresinin yapılması için başlamalara başlarken, pandemi şartları nedeniyle Olağanüstü Kongre Sürecinin uzaması bekleniyor. Kongre sürecinin gündeme gelmesinin ardından CHP Gaziantep İl Başkanlığı için Neşet Uçar, aday olacağını açıklarken, eski il başkanı Hayri Sucu da ilk günden bu yana aday olacağını dile getirmişti.

ADAYLAR BEĞENİLMEDİ İDDİASI

CHP Gaziantep İl Başkanlığı konusunda adaylık açıklamasında bulunan isimlerin beğenilmediği iler sürüldü. Parti içerisinde mevcut iç ismin yanı sıra dördüncü bir aday için arayışlara başlandığı, kimi isimler ile görüşmeler yapıldığı ifade edildi.

 


Barış Kaya
20.04.2021


Yorum yap

Diğer Haberler