GİBTÜ’den anlamlı konferanslar

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Gençlerin İnanç Eğilimlerine Yönelik Oturumlar
GİBTÜ’den anlamlı konferanslar

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Yeni Neslin İnanç Temayüllerine Yönelik Akademik Oturumlar Düzenliyor. İslami İlimler Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Adnan Akalın İzleyicileri ve de özellikle gençleri İslami bakış açısıyla birlikte keyifli silsile konferanslarda buluşturan Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin bu oturumlar sonrasında yakın gelecekte ulusal bazda kapsamlı bir çalıştayda bu temayı ele almayı planladığını duyurdu.

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi günümüz gençlerinin inanç eğilimlerini “Şüphe ve İnanç Ayrımında Gençler” temalı online konferanslar silsilesiyle ele alıyor. Her Cumartesi saat 21.00’de gerçekleştirilen konferanslara ülkemizin farklı üniversitelerinden konunun uzmanı akademisyenler katılıyor.

‘Cumartesi Oturumları’ şeklinde gerçekleştirilen bu silsile konferanslardan ilki 10 Nisan günü youtube canlı yayını olarak yapıldı. Bu ilk oturumun konu başlığı ‘Deizmin Mahiyeti, İddiaları ve Tarihçesi oldu.

DEİZM’İN NE OLUP NE OLMADIĞI, TARİHİ SEYRİ VE İDDİALARI ELE ALINDI

Oldukça dikkat çeken ve rağbet gören oturuma konuşmacı olarak İstanbul Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi, Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü, Din Felsefesi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Aydın Topaloğlu ve müzakereci olarak ise Gaziantep Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi, İslam Bilimleri Bölümü, Kelam Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mahmut Çınar katıldı. Moderatörlüğünü İslami İlimler Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Adnan Akalın’ın  yaptığı oturumda günümüzde birçok gencin zihnini bulandıran Deizm’in ne olup ne olmadığı, tarihi seyri ve iddiaları ele alındı.

DEİZMİN EPİSTEMOLOJİK ETKİSİ VE İLAHİYAT’ KONUSU

İkinci oturum ise 17 Nisan gecesi yine saat 21.00’de gerçekleşti. ‘Deizmin Epistemolojik Etkisi ve İlahiyat’ konusunun ele alındığı  konferansta Deizm düşüncesinin bilgi boyutu ile birlikte ilahiyat temelli bakış açısı ele alındı. Konuşmacı olarak Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Felsefesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Türker’in katıldığı online konferansta müzakereci ise Siirt Üniversitesi Kelam ve İslam Mezhepleri Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Fadıl Ayğan oldu.

Şüphe ve inanç ayrımında gençler ana temasına bağlı son oturum ise 24 Nisan yine Cumartesi gecesi saat 21.00’de gerçekleşecek. Bu oturumun konusu ise ‘Modern Dönemde Deizm ve Müslüman Gençlik’ olarak belirlendi. Konu hakkındaki konuşmacı Çanakkale Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Psikolojisi öğretim üyesi Doç. Dr. Kenan Sevinç, müzakereci ise Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Din Psikolojisi Anabilim Dalı üyesi Dr. Sevde Düzgüner olacak. Konuşmacılar, günümüz gençliğinin inanç eğilimleriyle birlikte Deizmin gençler üzerindeki iz düşümünü ve İslami perspektiften bu akıma yaklaşımın nasıl olması gerektiğini ele alacaklar.

İzleyicileri ve de özellikle gençleri İslami bakış açısıyla birlikte keyifli silsile konferanslarda buluşturan Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi bu oturumlar sonrasında yakın gelecekte ulusal bazda kapsamlı bir çalıştayda bu temayı ele almayı planlıyor. Meselelere Kur’an ve Hz. Peygamber’in (sas) sünneti perspektifinden değerlendiren, alanında uzman kişilerle gerçekleştirilecek bu çalıştayda üniversite konuyu etraflıca incelemeyi hedefliyor.

Canlı yayın linki tıklayın

 


Haber Merkezi
20.04.2021

Etiketler

Yorum yap

Diğer Haberler