Çiftçi dostu Şahinbey

Şahinbey Belediyesi 60.000 adet tavuk dağıtımına devam ediyor.
   Çiftçi dostu Şahinbey

Şahinbey Belediyesi hayvancılığın gelişmesi anlamında geçtiğimiz günler içerisinde başlattığı 60.000 adet Yumurtacı Atak-s Yarka Cinsi Tavuk dağıtımını Sarısalkım Köyü’nde sürdürdü. 

Şahinbey Belediyesi, bir kez daha çiftçilerin yüzünü güldürdü. Çiftçilere buğday, arpa tohumu gübre, canlı hayvan ve yem desteğinde bulunan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu şimdide çiftçilere 60 bin adet Yumurtacı Atak-S Yarka cinsi tavuk dağıtımı yapıyor. Göreve geldiği günden bu yana çiftçi ve tarıma yönelik 100.000.000 TL’nin üzerinde yatırımda bulunduklarını belirten Şahinbey Belediyesi Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, ilçede yaşanan su sorununa yönelik dev bir projeyi hedeflediklerini Fırat Nehri’nden Şahinbey İlçesinde kadar su boruları aracılığıyla suyu getirterek ilçede yaşanan su sorununa yönelik çalışmalarda bulunacaklarını müjdesini verdi. 

 BAŞKAN TAHMAZOĞLU’NU TEBRİK EDİYORUM 

Sulama projelerinin önemine değinen TBMM İdare Amiri ve Gaziantep Milletvekili Ali Şahin,  “Gaziantep sadece bir sanayi veya ticaret şehri değil. Bunların yanı sıra aynı zamanda bir tarım şehri. Gaziantep’i tanımlarken sadece gastronomi, ticaret ve sanayiyle değil tarımı da başlıklardan biri olarak ortaya koymamız gerekiyor. Gaziantep’le ilgili tarım alanında ortaya koyduğumuz en önemli performanslardan birisi de sulama çalışmalarımızdır. Bugün birisi bana gelip milletvekilliğimi satın almak ister ve bedelini sorarsa ona diyeceğim şudur: bunun bedeli olarak Barak Sulama Projemizi, Çetintepe Barajı Projemizi ve Kılavuzlu Projelerimizi bugün hayata geçirin topraklarımız sularla buluşsun benim milletvekilliğim de bu projelere feda olsun. Şahinbeyli vatandaşlarımız gerçekten en çalışkan belediyemizin sınırları içerisinde yaşıyor. Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu, sadece Gaziantep’te değil Türkiye’de de hizmetleriyle son derece başarılı görülen bir başkanımız. Şimdi görüyorum ki tarıma olduğu gibi sulamaya da el atmak istiyor. Kendisini özgüven, gayretlerinden dolayı tebrik ediyorum. Bakıyoruz tohum, fide, yem, gübre destekleri verilmiş. Yetmemiş hayvanlar meralarda rahatlıkla otlasınlar diye bitkileştirme çalışmaları yapılmış. Allah kendilerinden razı olsun. Böyle bir belediye başkanına sahip olduğumuz için gerçekten çok şanslıyız” diye konuştu.

 100.000.000 TL’NİN ÜZERİNDE YATIRIM YAPTIK

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, proje ve yatırımların artarak devam edeceğini dile getirerek, “Yerli üretim bizim için gerçekten çok önemli. Bu güne kadar 12.300.000 tane fide dağıtımı gerçekleştirdik. Bu fideler çok önemliydi ve çok güzel de verimler aldık. Böylelikle çiftçimiz de kazandı, vatandaşımız da kazandı. Ayrıca meralarımızı gübreledik, su kuyuları açtık. Şuanda hayvanlarımız bu sıcakta dağlarda susuz değiller. Her canlı bizim için çok önemlidir. Şimdide çiftçilerimize 60.000 adet tavuk dağıtımı gerçekleştiriyoruz. 100.000.000 TL’nin üzerinde çiftçilerimize vermiş olduğumuz destekler var. Bu destekler inşallah artarak devam edecek. Bu sadece çiftçimize doğrudan yapmış olduğumuz destekler. Amacımız halkımızla iç içe olmak. Bu nedenle biz çalışmaya devam edeceğiz. Çiftçimize daha çok destek olacağız” dedi.

FIRAT’TAN ŞAHİNBEY’E

Fırat’ın suyunu Şahinbey’e getirmek için proje hazırladıklarını belirten Başkan Mehmet Tahmazoğlu, “Biz Şahinbey İlçemizde üretilebilecek, ekilebilecek bütün alanları ektirdik. Artık bunu daha da arttırma şansımız yok. Bundan sonra yapacağımız şey sulu tarıma geçmek. Bununla ilgili çalışmalarımıza başladık. DSİ ve GASKİ ile yerel kaynaklarla sulanabilecek alanları sulayacağız. Nizip İlçemizden geçen Fırat Nehri’nin suyundan eğer bize imkân verilirse borular döşeyerek Şahinbey İlçemizdeki çiftçilerimizin tarlalarını sulayacağız. Şahinbey Belediyesi olarak buna hazırız. Sulu tarım ile çiftçilerimizin mahsulü 150 kilogramdan 800 kilograma çıktı. Aradaki fark 5 katı. Sadece bununla üretimi yüzde 400 arttırdık. Bu projeyi de hayata geçirirsek 5 kat daha artış olacak. Neredeyse verim yüzde 1’den yüzde 2 bine çıkmış olacak. İnşallah, bunu başaracak gücümüz var, imkânımız var. El birliğiyle bunu da başaracağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 GÜZEL VE ÖNEMLİ PROJELER

Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Müdürü Mustafa Aslan, çiftçilerin tavukların bakımı konusunda hassas olmaları gerektiğini belirterek “Şahinbey Belediyesi güzel ve önemli projelere imza atıyor. Bizde bu projelerin içinde olmaktan mutluluk duyuyoruz. Şahinbey İlçesinde yapılan projelerden gerçekten önemli sonuçlar alındı. Bu anlamda Şahinbey Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

HİZMETLERİ ANLATMAKLA BİTMEZ

 Tarım İl Müdür Vekili Nihat Demir, hazırlanan projelerin büyük bütçelere sahip olduğunu belirterek “Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu tarımın ve hayvancılığın kalkınması için çok önemli hizmetler yaptı. Şahinbey Belediye Başkanımız hiçbir köy ayrımı yapmadan herkese temas edip dertlerini dinleyip çözüm buluyor. Türkiye’deki 81 il içerisinde şunu söyleye bilirim ki hiçbir ilden böyle bir destek yapılmadı. Bu anlamda Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

ŞAHİNBEY KALKINIYOR

Şahinbey Tarım İlçe Müdürü Mustafa Güzel, yapılan projelerin Şahinbey’i kalkındırdığını belirterek “İlçe Tarım Müdürlüğü olarak dört yıldır yoğun bir tempoyla çalışıyoruz. Şahinbey Belediye Başkanımızın bu anlamda vermiş olduğu destekler saymakla bitmez. Şahinbey İlçemizde tarım potansiyelini oldukça arttırdık. Şahinbey’de ekili alan miktarı 80.000 dekardan 300.000 dekara çıktı. Yapılan yatırımlar bu anlamda gerçekten çok önemli bir hizmet. Dağıtılan tavukların bir o kadarda yumurtaları olacak ve üretim artacak. Şahinbey İlçesinde Şahinbey Belediye Başkanımızın sayesinde ciddi bir kalkınma hareketi var” dedi.

 TARIMA ÖNEM VERMELİYİZ 

Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman Şahinbey Belediyesi’nin yaptığı yatırımlarla örnek belediyecilik anlayışı gösterdiğini belirterek “Şahinbey Belediyesi 4-5 yıldır yaptığı yatırımlarla köye dönüşü özendirdi. Özellikle Şahinbey bölgesinde tarımı ve hayvancılığı çeşitlendirdi. Dolayısıyla yatırım artınca köylere bir dönüş başladı. Bu anlamda birliğimize üye sayısı Şahinbey İlçesi’nde önemli derecede artış gösterdi. Tarıma; eğitim ve silahlı kuvvetler kadar önem vermemiz gerekiyor. Özellikle Pandemi dönemi  bize gösterdi ki gıda olmadan bizim hayata tutunmamız kolay olmayacak. Bu nedenle ülke olarak tarımı arttırmak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor” dedi.

 ŞAHİNBEY HER ALANDA BİZLERE DESTEK OLUYOR

Sarısalkım Mahalle Muhtarı Hakkı Beyazay, Sarısalkım Mahallesi’nin Şahinbey Belediyesi tarafından tüm ihtiyaçlarının karşılandığını belirterek, “Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu çiftçiye yemden, gübreye, fidende canlı hayvana kadar birçok alanda destek oluyor. Sarı Salkım Mahallemiz ’in arazi yolları dahi asfalt oldu. Vatandaşın bunları bilmesi gerekiyor. Bu da hükümetimizin sayesinde oluyor” diye konuştu.

Sarısalkım Mahallesi’nde düzenlenen tavuk dağıtımı programına Gaziantep AK Parti Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ali Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, AK Parti Şahinbey İlçe Başkanı Av. Hasan Teke, MHP Gaziantep İl Başkanı Cahit Çıkmaz, MHP Şahinbey İlçe Başkanı İlker Kızıklı, Tarım İl Müdür Vekili Nihat Demir, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Müdürü Mustafa Aslan, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, Gaziantep Şahinbey İlçe Tarım Müdürü Mustafa Güzel, Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürü Mustafa Aslan, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.Bülten

 

 


Haber Merkezi
4.08.2021


Yorum yap

Diğer Haberler