Mehmet Demir

Mehmet Demir

13 Ocak 2020 00:19:00

Valiliğin yeri kararında bilinmeyenler ve Erkan Kandemir ziyaretinde dikkat çekici iki detay...

Gaziantep Valisi Davut Gül, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basınla buluşmasında, Valilik yeri, Millet Bahçesi ve cami başta olmak üzere projedeki son gelişmeleri anlattı.

Kamil Ocak Stadı'nın yıkım kararı sonrasında, bu bölge için kaçıncı fikir ve proje değişikliği sayısını unuttum. İnşallah bu anlatılan son proje olur ve bir an önce yapılır. Günümüzün yarısından çoğu o bölgede geçtiği, işyerim o bölgede bulunduğu için, ne yapılacaksa bir an önce artık yapılmasını bekliyorum...

Gelelim, Vali Gül'ün son anlattığı proje ilgili söyleyeceklerime...

Bundan 3 hafta önce, Valiliğin yerine cami yapılması projesinden vazgeçildiğini yetkili bir isimden öğrenmiştim. Hatta, bunu gazetedeki arkadaşlarla paylamıştım. Şimdilik haber yapılmaması ricasında bulunduğu için de yazmamıştım...

Vali Gül, son projeyi anlatırken, sınırlı bilgiler paylaştı. Ben bildiklerimi ve işin biraz detayını yazacağım...

Öncelikle, Valilik yerine cami yapılmasından neden vazgeçildiğini yazayım. Öne çıkan iki sebep var.

Birincisi, yapılmak istenilen o devasa büyüklükte bir cami, o alana bir türlü oturtulamıyor. 160 metre kubbe büyüklüğü ile devasa yapıya, valilik yeri küçük kalıyor.

İkincisi ve daha önemlisi, oraya yapılacak caminin, şehrin akciğeri konumundaki o bölgeyi daha da yoğunlaştırma ihtimali. Buna bir nebze kamuoyu baskısı da diyebiliriz.

Tabi, projesi hazır olan dünyanın en büyüğü olmaya aday cami fikrinden vazgeçilmiş değil. Yeri değiştirildi. Düşünülen yer de belli. Garnizon Komutanlığı'nın yerine yapılacak olan Medeniyet Şehri Proje sahası. Cami bu bölgede olacak. Siz deyin 5, ben diyeyim 10 yıl... Yani, yeni bir Gaziantep kurulacak olan Tugay arazisine, dünyanın en büyük camilerinden birisi yapılacak...

Vali Gül'ün anlattığı gibi, Fevzi Çakmak Bulvarı üzerinde bulunan Karayolları arazisine yeni Valilik binası yapılacak. Orası tamamlandığında, valilik ve emniyetin eski binası yıkılarak, Millet Bahçesi'ne dahil edilecek.

Gelelim zurnanın zırt dediği yere...

Valilik yerine cami yapılmasından vazgeçilse de, meydana bir cami yapılacağını belirteyim. Caminin yeri önümüzdeki günlerde yıkımı yapılacak olan Kamil Ocak Salonu'nun hemen arkasında, Gençlik Spor İl Müdürlüğü binasının eski yeri. Hemen bitişiğindeki Şehitkamil Belediyesi'ne ait olan arazi de eklenerek, 1500-2000 kişilik daha küçük ölçekli bir cami yapılacak.

Sanıyorum, önümüzdeki günlerde yeni tartışma konusu bu olacak. Büyükşehir Belediyesi tarafından projesi açıklanan Millet Bahçesi'nin batısına yapılacak olan cami ile ilgili bakalım ne gibi eleştiriler gelecek?

Bugün Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in düzenleyeceği basın toplantısında, sanıyorum Millet Bahçesi, Valilik yeri ve cami konusunda daha net açıklamalar yapılabilir...

                                                                                      ***

Erkan Kandemir'in ziyaretinde dikkat çeken iki detay...

Ak Parti'de tüm gözler il başkanlığı meselesine çevrilmişken, Çarşamba-Perşembe günü hareketli bir gün yaşandı. Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, sürpriz bir şekilde Gaziantep'te iki gün geçirdi.

Gazetecilik refleksiyle neden geldi, niye geldi, hemen başladık araştırmaya...

Kimi arasak cevap aynı...

"Elazığ ve Adıyaman proğramları vardı, geçerken Gaziantep'e uğradı. Teşkilat ile buluştu ama, il başkanlığı konusunda bir çalışma yapılmadı..."

Bu diyenlere iki detayı anlattım, sessiz kaldılar...

1-Madem geçerken uğradı, Elazığ ve Adıyaman programlarında yanında yer almayan Gaziantep İl Koordinatörü Ruken Kilerci, apar topar neden Gaziantep'e çağrıldı?

2-Bu daha önemli. Hem Elazığ, hem Adıyaman programlarında, Diyarbakır-Şanlıurfa başta olmak üzere bölge illerinin il başkanları da Kandemir'e eşlik etti. O başkanlar bizzat Kandemir tarafından davet edilmişlerdi ve Gaziantep'te de hazır bulundular. O zaman şu soru akla geliyor... Gaziantep İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, Elazığ ve Adıyaman programlarına neden davet edilmedi?

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları