SAĞLIK KÖŞESİ

SAĞLIK KÖŞESİ

17 Ağustos 2021 00:10:00

Tüp bebek tedavisinde önemli noktalar nelerdir?

Ayşe Başkonuş

SANKO Üniversitesi Hastanesi

Tüp Bebek Merkezi Koordinatörü

Tüp bebek tedavisinde önemli noktalar nelerdir? 

Tüp bebek tedavisi sırasında dikkat edilmesi gereken pek çok husus vardır. Başarı oranını arttıran en önemli faktörlerden biri doktor önerilerine uyulmasıdır.

Tüp bebek tedavisinde özellikle de anne adayının rolü önemlidir.  Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunuyor. Çiftlerin dikkat etmesi gereken önemli bazı hususlar var.

 Çiftin tüp bebek işlemi sırasında dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri yaşam kalitesidir. Yaşam kalitesini arttırmayanlarda doğal yolla veya tüp bebek yöntemi ile gebelik elde edebilme şansı azalmaktadır. Tüp bebek tedavisi 1 ay kadar süren meşakkatli bir yardımcı üreme tedavisi yöntemidir. Tüp bebek tedavisinde başarı elde edilememesi önemli hususlara dikkat edilmemesinden kaynaklanabilir.

 

Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler

 

Sigara ve alkol kullanımı sağlık problemleri oluşumunda çok önemlidir. Gebelik sürecinde sigara ve alkol hem anne adayımızın hem de bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebepten bebekte gelişme geriliği ve hatta düşük ihtimali de ciddi oranda artmaktadır. Sağlık üzerindeki bu tip olumsuz etkilerden dolayı sigara içilmemeli, pasif maruziyetten kaçınılmalı ayrıca alkol de kullanılmamalıdır.

 

İlaç kullanımına da azami özen gösterilmeli. Anne adayımızın herhangi bir ilaç kullanımı gerekecekse tüp bebek uzmanını bilgilendirmesi ve onayı halinde ilaçları kullanması daha uygun olur.

 

Anne adayının yoğun spor yapması, özellikle de karın için yapılan yoğun egzersizler bu dönemde önerilmemektedir. Bu tip yoğun egzersizlere tüp bebek tedavi sürecinde ve gebelik sırasında ara verilmeli ve bunun yerine yavaş tempolu yürüyüş tercih edilmelidir.

 

DOĞRU BESLENME ÖNEMLİ

 

Tüp bebek tedavisinde özel bir diyet gerekmez, sağlıklı beslenme ve doktorun uygun gördüğü vitaminlerin alınması önerilir.

 

STRESTEN UZAK DURULMALI

 

Stres bu süreçteki zararlıdır. Stres insan sağlığına olumsuz etkiler yapmaktadır. Özellikle bu süreçte anne adayı strese maruz kalmamalıdır. Stres hem anne adayını hem de anne karnındaki bebeği olumsuz etkilemektedir.

 

Bu süreçte baba adaylarından sperm örneği alınır, bu örnek alınmadan en fazla 1 hafta öncesine kadar cinsel perhiz yapılması önerilir. Baba adaylarının tüp bebek sürecinden önceki 3 ay boyunca sauna gibi çok yüksek ısı bulunan ortamlarda bulunmamaları önerilmektedir. Sperm kalitesini arttıran diğer bir faktör de beslenmedir.

 

Anne adayına bu süreçte yumurta uyarma ve çoğaltma amacıyla bazı tedaviler verilmekte olup bu tedavilere doktorunun önerdiği şekilde uygulamak önemlidir. Embriyo transferi döneminde de anne adayının yorucu yolculuk yapmaması gerekmektedir. Hamam gibi yüksek ısı bulunan ortamlardan da uzak durulmalıdır.

 

Tüp bebek tedavisinde merkez tercihi maliyetten ziyade tedavide elde edilen başarı oranlarına göre yapılmalı. Tüp bebek tedavisinin tek başına maliyete göre tercih edilmesi uygun değildir. Fiyat bilgilendirmesinde yanıltıcılığı engellemek için maliyetle ilgili ayrıntılı bilgi alınmasında da fayda vardır.

 

DOKTORUN BİLGİLENDİRİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

 

Tüp bebek tedavisi öncesinde doktorun bilgilendirilmesi gereken durumlar vardır. Bazı durumlarda zaman kaybetmeden doktor bilgilendirilmelidir. Bu durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Cinsel organda uçuk/enfeksiyon varlığı
  2. Baba adayında tüp bebek tedavisinden 2 ay öncesine geçirilmiş ateşli bir hastalık öyküsü
  3. Sürekli kullanılan ilaç varlığı
  4. Sağlık problemi.

 

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları