Arif Kurt

Arif Kurt

20 Kasım 2019 00:02:00

Topuklayan Büyükler, Aydın ve TGK...

Tarihte ilk olarak Argoslar tarafından kurulan, 14. yüzyılda Türkmen beyliği olan, Aydınoğulları kurucusu Aydınoğlu Mehmet beyden ismini alan şehir, Tramvay anlamına gelen Yunanca Tralleis ve Güzelhisar isimleri ile de tanınırmış eskiden.

Evliya Çelebi, Aydın için, “Dağlarından yağ, ovalarından bal akar” derken, Herodot ise “Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü” yakıştırması yaparak anlatmış Aydın’ı vakti zamanında.

Efes Antik Şehrinin, Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nın, Hz. Meryem’in son yıllarını geçirdiği evin, hala bütün görkemini koruyan Celsus Kütüphanesi’nin bulunduğu Aydın’da toplandık Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) ailesi olarak.

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan’ın daveti, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun ev sahipliği, Kuşadası ve Nazilli Belediye Başkanlarının yakın ilgisi karşısında 8 Federasyon 81 ilin cemiyet başkanları olarak çok mutlu olduk. Emek ve destek veren herkese sonsuz teşekkürler.

‘Topuklu Efe’ dedikleri Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu hanıma Gaziantep’in ‘topuklu ağası’ sayılan Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’den selam getirdik.

Zira, Türkiye’deki büyükşehirlerden sadece Gaziantep ve Aydın’ın belediye başkanları kadın.

Onlarda yiğit ve yürekli olana ‘Efe’ bizde ise ‘Ağa’ derler.

Kuvay-i Milliye’nin ruhunun doğduğu şehir olan, Yörük Ali ve Adnan Menderes gibi yiğitleri bağrından çıkaran, Perslerden Romalılara, Osmanlı’dan günümüze kadar var olan Aydın, tarihin en kutsal meyvesi olarak bilinen incirin de anavatanı.

Zeytini, jeotermal enerji santralleri, tarihi ve turistik alanları ile Herodot’un da dediği gibi ‘Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü’ olarak bizi kendisine hayran bıraktı açıkçası.

İlk defa geldiğim ve sadece turizm yöresi olarak bildiğim Aydın’da, gördüğüm tarihi derinlik karşısında çok şaşırdım.

Gez gez bitiremedik. Yetmedik, yetiştiremedik.

Ağzımıza bal çalınmış ve tadı damağımızda kalmış lezzetli bir sofradan kalkarcasına ayrıldık Aydın’dan.

Efe kültürünün hakim olduğu, yaşayanın bu edep, terbiye ve cesaretle yol aldığı Aydın’da, ‘Harmandalı ve Zeybek’ oyunlarında bile anlam yüklenmiş.

“Haksızlığa karşı koymak,

Dava uğruna canını vermek ve her şeyden önemlisi doğru bildiğinin peşinden gitmek için ‘yüreğini’ koymak” demekmiş Efe kültürü.

Tarih sahnesinde Osmanlı’daki önemli kazanımlardan Kurtuluş Savaşı’na bütün zaferlerde emekleri çok büyük Aydınlı Efelerin..

Onları bu kadar efsane yapan ise cesaretleri, baskın yetenekleri ve nişancılıklarıymış.

 

Tarihi bu kadar derin ve zengin şehirde yaşayanların çoğu geçimini tarımdan kazanıyor.

Yıllık bir milyar dolar ihracatıyla, incirden, zeytin yağına, pamuktan domatese ve çileğe kadar birçok ürünü ihraç ediyor Aydın.

İzmir üzerinden yaptığı ihracatta, gümrük işlemleri orada yapıldığı için genel bütçeden mahalli idareler istediği payı alamıyor.

Üretim Aydın’da gümrükleme ihracat İzmir’de.

İzmir gümrükleme işlemi sayesinde buradaki üretimden pay alıyor.

Bunu neden Aydın yapmaz bunu sorgulamak gerekiyor.

İncir meselesi de çok ilginç!..

Gümrük Birliği anlaşmasının kısmen mağduru durumunda incir üreticisi.

Yunanistan kendi incirini bitirene kadar Aydın Avrupa’ya malı aracı ülkeler üzerinden yüksek navlun bedelleri ödeyerek yapıyor.

Üretici değil aracı kazanıyor.

İncir’i paketleyip Avrupa’ya satan Avusturya hiç üretimi olmadığı halde belki de bizden daha çok kazanıyor.

Zeytinyağı’nda İtalya Aydın’dan aldığını daha yüksek bedelle piyasaya sürüyor.

Aydın’da tarım üretimi var, Ne sürdürülebilir, ne iyi yönetilebilir ve nede fazla katmadeğer üretebilir vaziyette değiller.

Tarihi, doğa güzelliği ve verimli toprakları ile gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü bu çelişkili iktisadi açmazdan kurtulmalı.

Üretici aracıya ve uluslararası anlaşmalara karşı yeni yöntem ve yollarla korunmalı, ayağa kaldırılmalı.

El değmemiş haliyle Aydın’a Allah’ın verdiği nimeti ve önemi, yaşayanlar, ve yönetenlerde daha güzel hale getirmek için çaba göstermeli.

Büyüklük vermekle Efelik ise yüreğini ortaya koymakla olur derler.

Allah yukarıda,

Aydınlı Efelerin yüreği ortada,

Topuklu Efe de burada,

Topuklayan Büyükler nerde?...

Kalın sağlıcakla...

 

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları