Muhammed Özdemir

Muhammed Özdemir

14 Aralık 2018 00:00:00

TİYATRO İLE İMTİHANIMIZ


   Tiyatro, özellikle modern anlamda tiyatro normal hayatta olayları ve yaşantıları daha derine inerek, derinlerdeki anlamları oyunlarla ifade etmeye çalışır. Hayata farklı perspektiflerden bakıp anlamamıza yardımcı olur. Yani tiyatroya ele aldığı konu bakımından ( hayatın ) filmin fragmanı diyebiliriz.

   Yerkürenin en gelişmiş coğrafyalarına baktığınız zaman tiyatronun oralarda önemsendiğini, dikkate alındığını göreceksiniz. Çünkü tiyatro düşünme ve sorgulama üzere kuruludur. Düşünen ve sorgulayan insanların çoğunlukta olduğu yerde normal olarak gelişir. Peki biz ne kadar düşünüyor, sorguluyoruz ? Hayata ne kadar farklı açılardan bakma çabasındayız ? Yanıtlayalım.. mı acaba ?

   Felsefeden yola çıkarak cevap vereceğim; Felsefenin ortaya çıkış sürecindeki en büyük etken, insanların refah seviyesinin yüksek olması ve artık başka şeylere yönelme ihtiyacı hissetmesiydi. Yani insanlar önce karnını doyurmuş, temel ihtiyaçlarını karşılamış daha sonra felsefeye yönelmiş.. 21. ci yüzyılda biz halen ( maalesef ) temel ihtiyaçlar konusunda tatmin olamadığımız için, bizi dünya arenasında öne çıkaracak tiyatro, bilim, eğitim ve sanat gibi mükemmelliklerden uzağız. Ve maalesef uzaklaşmaya da devam ediyoruz..

Şehir olarak kim olduğunu bilmediğimiz, adını sadece üzerinde yazılı tiyatro binası ve otobüs durağı isimlerinden öğrendiğimiz Onat Kutlar gibi bir entellektüel bu konudaki ayıbımızı net bir şekilde gözler önüne seriyor.. Ne diyelim.. Tiyatronun önemini kavrayabilme ümidiyle..

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları