Sinem Kırıcı

Sinem Kırıcı

1 Haziran 2020 00:14:00

Ne Yapsak?

Zamandan istediğimiz ne olabilir?   Zamanı bir paradoks gibi harcarken en değerli hediyenin zaman olduğu gerçeğini bir türlü görememeye başladık.

Bu günlerde birbirimize hatta kendimize dahi tahammül edemediğimizi fark ettiniz mi? Eleştiri toleransımızın kalmadığını ,’’ne yapsam olmuyor’ ’doyumsuzluğunda bir düşüncenin nasılda aklımızda dolandığını hisseden oldu mu?

Bakınız neler yaptık da olmadı; yaşadığımız alanlar değişti. Yüksek binalara yerleştik, geniş otoyollarımız oldu ama bir türlü aradığımız manzarayı bulamadık.

Daha büyük evlerimiz oldu ama ailelerimiz gittikçe küçüldü ve artık yalnız kaldık. Daha fazla üretim yapmamıza rağmen sahip olduklarımızın sayısı azaldı. ve tüm bunların yanında daha fazla konfor alanımız, daha fazla eğitimimiz varken, ve birçok konuda uzmanlığımız varken sağduyumuz, anlayışımız azaldı. Sağlık sorunlarımız ve ilaçlarımız çoğaldı.

Sorumsuzca harcarken, aldığımız zevk azaldı ve daha az gülmeye başladık. Artık bir yerden bir yere daha hızlı ulaşırken, çok çabuk heyecanlanır olduk fakat zamanın değerini anlamamaya başladık.

Çok az okuyoruz ve çok konuşuyoruz, az dua ediyoruz. Maalesef ki nadiren seviyoruz ama çok sık nefret ediyoruz.

Nasıl geçineceğimiz hakkında bir fikrimiz var fakat nasıl yaşayacağımızı bilmiyoruz. Geçen yıllara hayat kattık fakat hayatımıza bir şeyler eklemeyi ihmal ettik. Artık aya gidebiliyoruz ama komşumuza gidemiyoruz. Yaptığımız işlerin daha büyüğünü yapabiliyoruz ama daha iyisini yapamıyoruz.

Havayı temizleyebildik ama ruhlarımız hala kirli kaldı. Atomu bölebildik ama önyargılarımız olduğu yerde büyüyor.

Hızlı olmayı ı öğrendik ama beklemeyi unuttuk. Daha fazla bilgi depolayan ve tonlarca kopya üreten hatta adımlarımızı bile sayan giyilebilir kıyafetler yaptık ama birbirimizle iletişimimiz ne kadar?

 Birçok şey yapıyoruz ama ne yapsak olmuyor. Bence artık birbirimizi sevmek için zaman ayırmalıyız. Çünkü sevdiklerimiz her zaman yanımızda olmayabilirler. Yâda zamanımız bizimle olmaya bilir. Daha çok düşünmeli ve daha çok hissetmeliyiz samimiyetsiz bir yaşam zamana dahi fazla gelir.

sinemce

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları