Kahraman Anar

Kahraman Anar

6 Aralık 2021 00:06:00

KÜNEFE SAVAŞLARI

Peyniri uzadıkça keyfide uzayan,depresyon karşıtı,bir küçük mutluluktur künefe. Bu mutluluk hepimizin sofralarını şenlendirsede,adet budur yakimin tatlısıdır diye ila tartışılır her masada. Antakya’nın mı,Antep’in mi yoksa Urfa’nınmı tatlısıdır diye. İşin özüne baktığımızda Antep’in fıstığı, Antakya’nın peyniri ve Urfa’nın sade yağını biraraya getirince en mükemmel künefeyi elde etsekde biz buşir gibi lezetin tarihinin peşindeyiz.

Köken olarak Arapça bir sözcük olan künefe;‘’knf’ kökünden gelmektedir, teleşmiş hamur manasındadır. Arapça telafuzu olan kuanafa veya kanafa olarak da kucaklamak anlamına da gelmektedir.

18.yy da yazılmış Ağdiye Risalesinde Durizade Mehmet efendi üçüncü fasılarda tatlıları elealmış, kuteyfe diye bir kadayıflı tatlıdan bahsetmektedir bazıları kuteyfenin künefenin eneskiversiyonu olduğunu söylesede kuteyfe içerik olarak künefeden oldukça farklıdır. 1580 yıları Halep salnameleri incelediğinde Antakya ve Antep’te tatlıcılardan bahsedilmekte bunların içerisinde sadece kadayıfs atan dükkanların olduğu belirtilmektedir. Lakin oradada arasına tuzsuz peynir konularak yapılan bugünkü künefeden bahsedilmemektedir.

Künefenin bugünkü Türkiye sınırların agelmeden önce ilk olarak Filistin’in Nablus kentinde yapılmaya başlandığı düşünülmektedir‘’kanafehNablusieh’olarak anılan bu künefe önceleri lor peyniri benzeri süt kesiği peynirlerle yapılmaya başlanmıştır. Bugün hala künefe şenlikleri düzenlenen Nablus kenti künefenin anavatanı olarak nitelendirebileceğimiz biryerdir yolu düşenlerin Nablus’unbu muhteşem künefesini mutlaka tatmalarını öneririz.

Türkiye’de künefe ilk defa1930‘larda Mersin’de1940’larda Antakya ve Urfa’da açılan dükkanlarda yapılmaya başlanmıştır. Zaman içerisinde Nablus Künefesinden farklı bir yorum katılarak bu şehirlere has tuzsuz peynirler ve Osmanlıca sırevgan-ı sade olan tuzsuz tereyağından, su ve yağsız kurumaddelerin uzaklaştırarak elde edildiği sade yağ ile yapılan birTürk usulü künefe ortaya çıkmıştır.

Hülasa adına künefe savaşı dediğimiz butatlı münakaşanın göründüğü gibi bir kazananı bulunmamaktadır. Temennimiz hayatın bir sürü cansıkıcı meşgalesi içerisinde bütün savaşlarınız künefe kadar tatlı ve gülümsetici olsun.

Yorumlar

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları