Sinem Kırıcı

Sinem Kırıcı

7 Aralık 2018 08:44:00

İŞTE GELDİK, İŞTE GİDİYORUZ


    
Bu gün ne gidene ne de zamana dem vurmalı. Ne de renklere. Eğitim kusurlarına, cahilliğe siyasete, ekonomiye yada toplu taşımada şemsiye muhafazası kurallarına değmeden teğet atlayacağım günü.
    
Söz konusu günü atlamaksa bir kahvenin molasını da ancak es geçebilirim.Evet yağmur ve soğukları, Suriyeli çocukların mutlu perişanlıklarını,sağlıksız hayat alışkanlıklarımızı,stres bağımlılığımızda bir oda orkestrası eşliğinde duymadan geçerim.
    
Alışılagelmiş söylemlerden sıkıldığınızı görmezden gelip hiçbir şey üretmemize müsaade edilmeyen sisteme de asla ses etmeden boynumu kaldırmadan geri geri çıkarım belki odadan.
    
Hadi biraz daha akılcı davranıp,''bana ne canım bırak ne yapılırsa boşver ''yirmibirinci yüzyılda ancak Karl’la kapıtale kahve içerek günü bir güzel atlarım.
    
Ruhumda tepinen atlı ordusu; asla içinde bulunduğum düzeni bir gün bir çay bardağındaki emeği anlatırken, akıl ve bilim adamlarının seslerini senfoni eşliğinde dinlerken, ve yine görecesi uzak sanatçıların görülmediği ömürlerine hiç bir rengi yad edemezken atlı ordum ancak sadece bir vals ritminde gömülür.

Sakız gibi uzayan umutsuzluklarınız,varlığınızı ancak hastalıkla ,ağrıyla ,sızıyla anlatan bedeninizi unuttunuz..Oysa ki benim atlı ordum kadar varsınız.

Şimdilerde ise  bir keşişin hayatındaki huzuru arayınız; koca koca kentlerde, dev plazalarda,gri havalarda..

''Sen kaç kişisin?''demiştim ya .''Teke düş ''demişti bana hayattaki tek bilirkişim olan hekimim. Ben de bu saydığım duymazları görmek için teke düştüm.Hatta bir orduya gerek yok...Tepinen sadece ruhum.

Bence sadece düşünceleriniz tepinsin. Hatta vals yapsın, horon tepsin, isterseniz halaya dursun da ama yeter ki halay başı siz olun.İnanın çok olmaktan daha kolay.

Dedemin de dediği gibi: ''işte geldik işte gidiyoruz. Boş geç heri''... Yeter ki insanlığın üstünden geçtiği bir köprüye bir çivi çakabil... Yada 94 yaşında bile torunlarına tek nasihatin dürüstlük olduğunu anlatabilin.

Dahası mı? Aslında aradığınız huzurun kulaklarınızda kalan bir türkünün dedenize ait söylemi olsun. Kendim gibi olan, kendiniz olduğunu bildiğiniz siz yanlarınıza atlılarınızı koşturan siz olun.

''Mavi yazma tez solar '' iyi haftalarınız olsun.
    

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları