Serdar Göçmen

Serdar Göçmen

14 Mayıs 2019 00:02:00

İŞİNİN ÇIRAĞI OLMAYAN, USTASI OLAMAZ !

Türkiye’nin merkez bankası yine lirayı yukarı çıkarmaya çalıştı. En son çabasının, bu çeyrekte gelişmekte olan piyasalardaki en kötü performans gösteren para birimimizin acısını hafifletmesi pek mümkün değil.

 Perşembe günü, para otoritesi arka kapıdan faiz oranlarını yükseltmeye çalıştı, bir haftalık repo ihalelerini askıya aldı ve böylece ticari borç verenlerin merkez bankasından borç almaları için masraflı hale geldi.

 Ancak, bankanın 31 Mart'ta yapılan belediye seçimlerine bu sefer hazırlanmadan hemen önce aynı manevrayı denediğinde yakalanan tüccarlar, fon ihtiyaçlarını hemen karşıladı. Bu, TL’nin Perşembe’deki sessiz kazancını açıklıyor. Öğleden sonra, para birimi dolar karşısında sadece% 0,8 oranında artmıştı.

 Bir haftalık paranın günlük ihaleleri, merkez bankasının finansal sisteme likidite sağlamanın ana yoludur. Bunları durdurarak, politika yapıcılar bankalar fonlamayı güvenli hale getirmeye çalışırken kısa vadeli borçlanma maliyetlerini de havaya fırlatma riskini göze aldılar.

 Geçtiğimiz ay tam olarak bu oldu, gecelik oranlar bir noktada% 1.300'e yükseldi. Ardından, merkez bankası bu düzenin düzenini yeniden kazanmak için açık artırmalara devam etmek zorunda kaldı. Gelecek haftanın sonuna kadar aynı şeyi yapmazsa, oranların tekrar kaçınılmaz şekilde daha yüksek olacağı kesin.

 Para piyasalarını karıştırmak / karıştırarak, ülkenin siyasi kargaşasından kaynaklanan bir finansal sisteme duyulan güveni canlandırmanın bir yolu değildir. Kaçınılmaz olarak, asıl kaybeden kişi, Türkiye'nin yatırımcılar için cazibesini daha da azaltacak olan para birimi olacaktır.

 Nisan ayında, para birimi üzerindeki etki iki haftalık kısa bir ralliyle sınırlı kaldı dahası ise sonrasında tüm kazanımları çözümleyemediler ve daha fazlası oldu.

Bu sefer farklı olmayacak gibi görünüyor. Likidite hala Türkiye pazarlarına geri dönmedi. Yatırımcılar, hükümetin geçen ay olduğu gibi ülke bankalarının, yerli olmayan müşterilere herhangi bir likidite teklif etmesini engelleyerek yabancı yatırımcıların varlıklarını etkin bir şekilde hapsetmesine karşı dikkatli olmak zorundalar.

 Kanaatim , eğer Merkez bankamız lira üzerinde gerçek bir etki yapmak istiyorsa, gösterge oranını yükseltmesi ve ülkenin dolaşımdaki enflasyonuyla mücadele etmeye istekli olduğunu göstermesi gerekiyor. Bu da olası görünmüyor ve bu konuda da istekli değiller , ama en azından şimdilik denemelerri umudum.

Geçtiğimiz ay, para politikası komisyonu, oranlarını tekrar açıklama yönündeki bir taahhüdü kaldırmıştı. 30 Nisan tarihli basın toplantısında, başka bir zam yapmanın hala mümkün olduğunu vurgulamışlardı.

 Para biriminin müteakip zayıflaması, yatırımcıların farklı bir bakış açısına sahip olduğunu göstermektedir.

Sonuç olarak :

1- Politika yapıcılar para piyasalarına karışmayı bırakmak zorundalar.

2- Genel olarak ölçüt oranlarını yükseltmeye başlayıncaya kadar, lira geçen yılın politik krizinde düştüğü derin bunalıma geri dönecek gibi görünüyo

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları