SAĞLIK KÖŞESİ

SAĞLIK KÖŞESİ

10 Aralık 2019 00:02:00

GERİLİM BAŞ AĞRISI

Dr. Gönül ÇAKMAK

SANKO Üniversitesi Hastanesi

Nöroloji Uzmanı

Gerilim tipi baş ağrısı en sık karşılaşılan baş ağrısı türüdür. Gerilim baş ağrısında baş, boyun bölgesindeki kaslarda kasılma olur ve bu da genellikle başın etrafında alından geçen bir çember gibi sıkışmaya benzer ağrıya yol açar. Gerilim tipi baş ağrısı kadınlarda erkeklere göre daha sıktır ve her yaşta görülebilir. Sıklıkla 30 dakika ile 1 hafta arası süren ve tekrarlayıcı bir ağrıdır. Başın her iki tarafında da hissedilir. Bazen bulantı eşlik etse de kusma olmaz. Ağrı ile birlikte ışığa ve sese hassasiyet olabilir. Ancak hem ışığa hem de sese hassasiyet varsa bu daha çok migreni düşündürür.

NEDENLERİ

Gerilim tipi baş ağrısının nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Bu baş ağrılarının birkaç etmen tarafından tetiklendiği düşünülmektedir. Seretonin isimli vücut kimyasalı miktarı azaldığında ortaya çıkabilir.

Stres, duruş bozukluğu, kaygı, depresyon, yorgunluk, okumak için gözleri kısma ve parlak ışık gibi etmenler baş ağrısını artırır.

TEDAVİ

Gerilim tipi baş ağrısında beyinde serotonini yükselten anti depresanlar, kas gevşeticiler, ağrı kesiciler yararlıdır.

 KORUNMA

Baş ağrınızı neyin tetiklediğini bulmak için günlük tutma yararlı olabilir. Bu tetikleyici faktörlerden kaçınmak baş ağrınızı azaltabilir. Ayrıca derin nefes alıp verme ve düzenli egzersiz yapma da stres düzeyinizi düşürerek baş ağrısı riskinizi azaltır.          

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları