Mehmet Demir

Mehmet Demir

6 Aralık 2020 19:14:00

Gaziantep'te sahte maske rantı...

Geçtiğimiz hafta Gaziantep'te korona neden mi artıyor diye yazarken, yazımın bir bölümünde maske meselesine değinmiştim. Sağlıksız maskelerin piyasada peynir-ekmek gibi satıldığını, piyasaya egemen olduğunu ve bununla ilgili denetim yapılıp yapılmadığını merak ettiğimi vurgulamıştım.
Öylesine önemli bir konuya değinmişim ki, bir hafta boyunca maske meselesine mesai harcadım.
Neler öğrenmedim ki...
Konunun detayları bugün manşetteki özel haberimde yer almakla birlikte, bazı detayları da buradan aktaracağım.
Öncelikle şunu belirteyim, kullandığımız maskelerin yüzde 90'ı sahte. Yazımın ardından, bu sektöre kafa yoran bir kaç dostumun uyarısından sonra, kullanmış olduğum ve 4-5 farklı yerden aldığım maskeleri tek tek test ettim.
Bir tanesi dışında hiç biri standartlara uygun çıkmadı...
Tek kullanımlık 3 katlı cerrahi maske, dokunmamış kumaş dediğimiz iki tür kumaştan yapılıyor.
1-Sponbond kumaş.
2-Meltblown kumaş.
Sağlıklı bir maske için ikisi de kullanılmak zorunda.
Sponbond kumaş maskenin dış katmanlarında kullanılıyor. Yani, ağzımıza gelen iç katman ile dış katman sponbond kumaştan yapılıyor. Sponbond kumaşın bakteri engelleme özelliği yüzde 2 falan. Her gelen 100 bakterinin 98'i o kumaşın arasından geçiyor. Buraya kadar her şey normal.
Ama hiçbirimizin görmediği o orta katman var ya, işte tüm film orada kopuyor...
Orta katmanda, meltblown denilen, filtre görevi gören ve bakterilere karşı yüzde 98 koruma özelliği bulunan kumaş kullanılıyor.
Daha doğrusu kullanılması gerekiyor.
Ama kullanan kim?
Evet, zurnanın zırt dediği yer de tam burası...
Piyasada satılan maskelerin yüzde 90'ın da orta katmanda meltblown kumaş kullanılması gerekirken, maalesef sponbond kumaş tercih ediliyor...
Neden meltblown değil de sponbond derseniz, elbet akla fiyatı geliyor.
Evet, ana sebep fiyat da, aradaki fark o kadar küçük ki...
3 katlı bir adet cerrahi maskede, sponbond kullanımı ile meltblown arasında sadece 2 kuruş fark var. Yani, 50'lik bir maskede sadece 1 TL.
Evet sadece 1 TL..
Ben geçen hafta yazmıştım ya, piyasada 10 TL'ye satılan maskeler meltblown kullanılmadığı için bu fiyata satılıyor diye... Yanlış yazmışım. Meltblown kullanılsa da bu fiyata satılabilir, üstüne kar da sağlanabilir.
Ama, fırsatçı maske üreticileri, bir kutu maskede sadece 1 TL rant için metblown yerine sponbond kullanarak, sağlımızla oynuyorlar.
Herkes de buna göz yumuyor...
Acı olan ne biliyor musunuz?
Avrupa maske ihtiyacının büyük çoğunluğunu Türkiye'den karşılıyor. Kendi ülkesinde de imalatı var ama, ağırlıklı alım Türkiye'den. Türkiye'den alırken, ilk koşulu maskelerin orta katmanında meltblown kullanılarak imal edilmesi. Testte, yüzde 98 koruyuculuğu altında çıkan ürünler tek tek iade ediyor.
Onların ki can da, bizimki patlıcan mı?
Maskeyi üreten biz... Sağlıklısını onlara gönderirken sahtesini kullanan yine biz...
Bu konuda yetkilileri göreve davet ediyorum. Gaziantep, maskenin üretim merkezi haline geldiği için özellikle, bu kentin yöneticilerine daha büyük görev düşüyor. Bu konuda atacakları adımla, ülkeye öncülük edebilirler...

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları