Anıl Özmutlu

Anıl Özmutlu

13 Şubat 2020 12:01:00

EN GÜZEL HEDİYE

 

Yarın büyük gün.

14 Şubat sevgililer günü.

Telaşı uzun zaman önce başladı.  Eşime, nişanlıma, sevgilime, sevdiğime ne hediye alayım, nasıl bir sürpriz hazırlayayım diye çok uzun zamandır kafa yoruyor herkes. Mağazalar, hediye dükkânları, hediye siteleri, çiçekçiler, kafeler, restoranlar, kısaca hepimizde tatlı bir telaş var. Klasik hediyeler dışında farklı sıra dışı şeyler bulma çabasında çoğumuz.

Farklı dernekler, vakıflar sürprizlere farklı bir yorum katarak sevdiğiniz için fidan dikin, sevdiğinize hediye almak için ayırdığınız bütçeyi ihtiyaç sahibi olan birine verin gibi çok güzel çok önemli bir boyut kazandırıyorlar bu büyük güne. Sosyal medyada bu tür paylaşımları eminim görmeyen yoktur.

Ben de bugün sevgililer gününe çok daha farklı bir boyut kazandırmak istiyorum. Hem kolaylıkla yapabileceğimiz, hem de masrafsız bir hediye hazırlayalım sevdiklerimize ne dersiniz?

Sonunda madden ve manen kazançlı, karlı çıkacağımız bir hediye…

Geçtiğimiz Pazar 9 Şubat Dünya sigarayı bırakma günüydü.  Sosyal medya hesaplarından herkes bir paylaşım yaptı toplumsal farkındalık adına. Ama bu konunun üzerine yeterince eğilebildik mi? Hayır.

Dünya genelinde 1,1 milyar sigara bağımlısı var. Yılda yaklaşık 8 milyon insan sigara kaynaklı hastalıklar nedeniyle can veriyor. Türkiye nüfus oranlı sigara kullanımında yüzde 26 ile 40'ıncı sırada.

Sadece sağlık problemleri değil sosyal olarak insanları en olumsuz etkileyen şeylerden birisi sigara. Üzerinize, bulunduğunuz ortama sinen o kötü ağır koku, kötü ağız kokusu, yansıra bütçenize verdiği zararlar da hepimizin bildiği ama görmek istemediği diğer gerçekler.

Sigarayla ilgili detayları merak edenler çok rahat öğrenebilirler. Bunun için sigara ile ilgili bilgilere burada son verelim.

Gelelim benim önerime…

Bu sevgililer gününde annenize, babanıza, çocuklarınıza, eşinize, nişanlınıza, sevgilinize, sevdiğiniz ve değer verdiğiniz herkese sağlıklı bir BEN verin. Hediyeniz sağlıklı bir BEN olsun. Sürpriziniz sigarayı bırakmak ve sağlıklı bir hayata adım atmak olsun.

Bir düşünsenize sevdiğiniz insanların artık daha sağlıklı, daha konforlu, daha dinamik bir şekilde hayatınızda olmaya devam edeceğini.  Evinizde, iş yerinizde,  üzerinizde sigara kokusu olmadan yaşadığınızı. Sevdiklerinizin artık öksürmediği, rahat nefes alıp verdiği, rahat uyuyup rahat uyandığı sağlıklı bir birey olduklarını.

Bunların tam tersini burada yazıp keyfinizi kaçırmak istemiyorum.

O zaman haydi…

Hep beraber sevdiklerimize SİGARAYI BIRAKTIM sürprizi yapıp, onlara sağlıklı bir BEN hediye etmeye…

Sigaranın azaldığı, hatta olmadığı ama sevgilerin sınırsızca arttığı bir sevgililer günü geçirmeniz dileğiyle...

Küçük Bir istek: Bunu yapabilen okurlarımızın anilozmutlu_33@yahoo.com adresinden bana geri dönmesi. Yazan okurlarımızı isterlerse bu sütundan paylaşacağım.

*********************************************************************************

Aklınızda bulunsun: Dünyadaki en büyük erdem duracağın yeri bilmektir.


Yorumlar

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları