ZEKERİYA ASLAN

ZEKERİYA ASLAN

17 Aralık 2020 11:29:00

DOLAR, NEDEN 8,500.-TL’Yİ GEÇMEZ?

Merkez Bankasının başına Naci Ağbal’ın getirilmesi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa etmesi ile birlikte ekonomide para politikası değiştirilmiştir.

1-Yeni para politikasına faiz artırımı ile başlanılmış, politika faizi 475 baz puan artırılarak %15’e çıkarılmıştır.

2-Aktif rasyosu kaldırılmış, böylece bankaların kredi hacmi sınırlandırılmıştır.

3-Zorunlu karşılık ve faiz/nema oranlarının tüm sektörler için aynı oranlar üzerinden uygulanmasına karar verilmiş, böylece döviz rezervlerinin artırılması amaçlanmıştır.

Para politikasındaki bu değişikliklere rağmen, dolar kuru 7,500.-TL’nin altına düşmemiş, kısa bir süre içinde 7,600.-TL’den 8,000.-TL seviyelerine yaklaşmıştır. Bunun nedeni, firmaların yoğun döviz talebidir. Firmalar, gelecekte kur artışları olabileceği endişesiyle sürekli döviz almaktadır. Bu da kurlarda düşüş olmasını engellemektedir.

Diğer taraftan, dünya piyasalarında dolar endeksi ciddi bir düşüş yaşamakta ve 90 puana inmiş bulunmaktadır. Zira dünya piyasasında bol dolar mevcuttur.

Bu gelişmelere göre;

1-Kısa ve orta dönemde doların 8,500.-TL seviyelerini aşması beklenmemelidir.

2-Hukukta ve ekonomide reform ciddi bir ihtiyaç olmasına karşın, bu reformların yapılması halinde bile dolar kurunun 7,500.-TL seviyesine ve altına inme olasılığı yoğun döviz talebinden dolayı zayıftır.

3-Firmalar, ihracat potansiyellerini ve pazarlarını artırmalıdır.

 

                                                                              

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları