ZEKERİYA ASLAN

ZEKERİYA ASLAN

15 Şubat 2020 00:08:00

ÇİN’DEKİ VİRÜS, TÜRKİYE İHRACATINI NE KADAR ARTIRABİLİR?

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkileyen korona virüsü, Çin mallarına olan talep ciddi şekilde azaltmış, buna karşılık Türk mallarına olan talebi artırmıştır.

Çin’den boşalan Afrika, Uzakdoğu, Avrupa, Türki Cumhuriyetler, Amerika pazarlarına Türk şirketlerinin girme olasılığı artmıştır.  Özellikle inşaat malzemeleri, mobilya, halı, plastik, ambalaj sektörlerinde Türk mallarına olan talepte patlama yaşanabileceği tahmin edilmektedir.

Nitekim Türk mobilya sektörü, Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkileyen korona virüs nedeniyle ileri bir tarihe ertelenen dünyanın en büyük mobilya fuarlarının yarattığı boşluğu doldurmaya hazırlanmaktadır. İstanbul  İhracatçı Birlikleri (İİB), fuarların iptal edilen tarihleri olan 23-30 Mart’ta İstanbul’da  geniş katılımlı bir alım heyeti düzenlemeyi planlamıştır. Organizasyon kapsamında dünyanın en önemli 1.000 mobilya ithalatçısının İstanbul’ a gelmesi beklenmektedir. CIFF Uluslararası Mobilya Fuarı ile CIFM Interzum fuarlarının ertelenmesinin dünya mobilya sektöründe büyük bir boşluk oluşturduğuna işaret eden İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, Dünya Gazetesine yapmış olduğu açıklamada “Sektörde yarattığımız bu ihracat artış ivmesini sürdürmek istiyoruz. 2019 ’da 3,5 milyar dolar ihracat yaparak 20 yılda ihracatımızı 22 kat büyüttük. 2020 hedefimiz, dünyanın ilk 5 mobilya ihracatçısından biri olmak ve ihracatımızı 4,5 milyar dolara çıkarmaktır. Ertelenen mobilya fuarları, dünyadaki mobilya sektöründe büyük bir boşluk oluşturdu. Meydana gelen bu boşluğu İstanbul’un doldurmasın ı istiyoruz “ dedi.

Türk mobilya sektörünün öncülüğünde, iptal edilen fuar tarihlerinde İstanbul’da yurt dışından büyük ithalatçı firmalarla, yerli ihracatçı firmalar bir araya getirecek büyük bir buluşma planladıklarının belirten Güleç, “ Yurt dışından büyük bir alım heyeti planlıyoruz. Salgın nedeniyle Çin’ deki fuarlarda bir araya gelemeyen büyük ithalatçılar, İstanbul’da yerli firmalar ile bir araya gelip, alımlarını gerçekleştirebilir diye düşündük. Dünyanın en önemli bin mobilya ithalatçısını 23-30 Mart tarihleri arasında İstanbul’da ağırlamak için harekete geçtik “ diye konuştu. Hedef pazarlarını da açıklayan Ahmet güleç, “ Bu büyük buluşmada  hedef  bölgelerimiz ve ülkelerimiz; ABD, Meksika, Avrupa, İngiltere, Ortadoğu-Körfez ülkeleri, Afrika, Rusya ve Türkiye Cumhuriyetleri olacak. İhracatçı firmalarımızı arayıp, ulaşmak istedikleri firmaların ve yetkililerin isimlerini alıyoruz. Firmaları arayıp, İstanbul’a davet ediyoruz. Buluşma ile korona virüsün küresel ekonomide yarattığı olumsuz etkileri, mobilya sektörü olarak en aza indirmeyi hedefliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mustafa Balcı’da Türk mobilya sektörünü Çin ile yüksek miktarda mobilya ve hammadde ticareti olduğuna dikkat çekti. Balcı Çin’in dünya mobilya üretiminin yüzde 25’ini karşıladığına değinerek, “ Türk mobilya sanayi olarak biz, Çin’e başta sunta, MDF ve mobilya aksesuarları ihraç ediyoruz. Ancak malum virüs tehdidi nedeniyle tüm dünyanın Çin’le olan ticaret akışlı şu an da kontrollü olarak ilerliyor. Bu süreç gözler Türk mobilyasına bir kez daha çevrildi. Çin’deki siparişlerini iptal eden bazı alıcılar da Türkiye’ye yöneldi” diye konuştu.

 

 

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları