BARIŞ KAYA

BARIŞ KAYA

11 Eylül 2019 00:07:00

Büyük Teodorik

Çoğu kişinin tanımadığı fakat,Büyük İskender kadar,tanınması gereken bir şahıstır,Teodorik.

Kendisi,bir Cermen kavmi olan Gotlar'ın doğu kolu olan Ostogotlar'a mensuptur.

454 yılında Hunlar'ile yapılan Nedao Savaşı'ndan hemen sonra doğmuş olan Teodorik,büyük bir lider,Roma'nın bir dönem soylusu ve İtalya'nın bir dönem sahibi olacaktır.

Babası Ostrogot komutanı Teomdemir'dir.10 yaşında iken bir siyasi rehine olarak Bizans'a verilmiş ve Kostantinopolis'e(İstanbul) getirilmiştir.

Teorodik'in çocukluğu, I.Leo döneminde saraylarda ve bir Bizans prensinin aldığı eğitimleri alarak geçiyor.

481 yılına gelindiğinde Ostrogot kavminin en önemli lider adayı Teodor Straba beklenmedik bir şekilde ölüyor.Yerine,kavmin bilir kişileri ve halkın da isteğiyle Teodorik seçiliyor ve lakabı Büyük Teodorik oluyor.Teodorik hemen halkına bir ülke kurmak istiyor ve Doğu Roma'nın kuzeylerinde toprak arayışına giriyor.Teodorik'in bu amacını Doğu Roma,bir tehdit olarak algılıyor ve rahatsız oluyor.Bunun üzerine Roma,Teodorik'i İtalya'ya gönderiyor.

O dönemde İtalya Cermen kavmi Heruli'nin elinde ve Batı Roma yıkılmış durumda.Roma'nın Teodorik'i ölüme gönderdiği çok açık ve ortadadır.

Yine de Teodorik İtalya'ya gidiyor ve Heruli kavmi lideri Odoacer'den,Roma adına şehri istiyor.Odoacer doğal olarak şehri teslim etmiyor ve İsanso Muharebesi vuku buluyor.Muharebe sonunda Teodorik'in ordusu galip geliyor ve Odoacer,Verona'ya kaçıyor.Teodorik peşini bırakmayarak Odoacer'i Verona'ya kadar takip ediyor.Odoacer burada tarihi bir hatayla,şehri savunmak yerineiTeodorik'in ordusuyla bir meydan muharebesi yapıyor ve 30 Eylül 490 günü Verona Muharebesi'yle Teodorik'e bir kez daha yeniliyor.Odoacer ve Teodorik birkaç yıl birbirleriyle farklı yerlerde,farklı şekillerde savaşıyor.

Neticede Roma'nın Teodorik'i öldürme hesapları suya düşüyor ve 493 yılında iki tarafında üstünlük sağlayamaması nedeniyle İtalya Ostrogot Krallığı ve Odoacer Krallığı olarak,Ravenna kentini ortak başkent kabul ederek ikiye bölünüyor.

Bu barışı kutlamak amacıyla bir ziyafet tertip ediliyor.15 Mart 493 tarihinde ''Ad Laurentum'' sarayında verilen yemekte Odoacer tam kadehini kaldırıp bir konuşma yaptıktan sonra şarabını içerken,Teodorik kılıcını çekerek Odoacer'in boğazına saplıyor ve adamı orada katlediyor.Bunun üzerine İtalya tam bir yangın yerine dönüyor,Teodorik ordusuyla birlikte ne kadar Odoacer yanlısı varsa hepsini günlerce İtalya sokaklarında arayarak öldürüyor ve İtalya'da Ostrogot Krallığı'nı kuruyor.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları