Serdar Göçmen

Serdar Göçmen

18 Haziran 2020 00:33:00

Asya Blockchain ve Fintech Şirketleri İçin Yeni Bir Pencere LİTVANYA

  İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkması bölgedeki alternatif ticaret merkezleri yarışını yoğunlaştırdığı için Litvanya finansal teknoloji (“FinTech”) şirketleri için teknoloji yararlı kanun yeniliklerini ve şirket yaralı yeniliklerini (İNOVASYON) artırmaya devam edecek.

 Litvanya Bankası, yerel fintech sektöründe denizaşırı işletmeler için yeni bir düzenleyici çerçeve oluşturmuştur.  Teşvikler ile teknoloji firmalarının sıkı bir şekilde düzenlenmiş AB pazarında ticaret yapmaları için geliştirilen hızlı bir lisanslama rejimini içerir ve E-PARA lisans başvurularını diğer Avrupa ülkeleri kadar hızlı bir şekilde üç ay içinde düzenleyip sonlandırmaktadır.  Bu, onu bu tür lisanslara başvurmak için en kolay yargı yetkisine sahip Avrupa ülkelerinden biri haline getirdi.

 Asya'daki işletmeler, bölgenin en hızlı büyüyen ekonomilerinden birine sahip olan Litvanya’yı fintech & blockchain tabanlı teknoloji sektörü için 500 milyon EURO değerinde güçlü AB pazarına açılan bir kapı olarak görüyor.

 Litvanya'nın başkenti Vilnius'taki Blockcahin ve FinTech tabanlı 21ç yüzyıl odaklı vizyonla, son yıllarda yatırım alanında büyük bir patlama yaşadı.  Yıllık yaklaşık %40 oranında büyüyen bir başlangıç ​​sahnesiyle VILNIUS şehri, derin teknoloji ve finans yeteneklerine sahip yatırımları ve startupları ile yüksek yaşam kalitesinden ve diğer Avrupa şehirlerinden üç kat daha ucuz yaşam maliyetinden dolayı bu avantajları ile gurur duyuyor.

 

 Ülke zaten Barclays, Western Union ve Nasdaq gibi küresel finansal hizmetler şirketlerine ev sahipliği yapıyor.  Bu büyüme büyük ölçüde yabancı şirketlere ve yatırımcılara danışmanlık yapan devlet destekli özel yatırım Invest Lithuania tarafından da sağlanmaya ve desteklenmeye tüm hızıyla devam etmektedir.

 Düzenleyici rolünde, Litvanya Bankası, FinTech işletmelerinin altyapısı aracılığıyla Tek Euro Ödeme Alanına erişimini sağlar, böylece bankalar doğrudan işleme yoluyla bankalar tüm SEPA alanına erişebilir.  E-ödeme sağlayıcıları, faaliyete geçtikten sonraki 24 saat içinde uluslararası banka hesap numaraları (IBAN'lar) oluşturmak için bir finansal kurum kodu alabilir. 

 Ağustos 2017'de, banka, seçilen şirketler için prosedürleri basitleştirmek ve gereksinimleri kaldırmak için düzenleyici bir sanal alan oluşturulması konusunda kamuya danışmaya girdi.  Litvanya şu anda yaklaşık 400 start-up'a ev sahipliği yapıyor, 2012'de 80'den beş kat artış.

  Özellikle Singapurlu küresel havale şirketi InstaReM gibi FinTech'te uzman olanların çoğu Vilnius'ta yoğunlaşmıştır. 

 Litvanya ile daha yakın bağlar kuran Singapur ekonomi ve teknoloji bakanı ve şirketleri Litvanya’yı Asya'nın ve Avrupa’nın önde gelen FinTech ve Blockchain merkezi olarak kurma çabasının bir parçası olmaya davet etmiştir.  Şehir devleti yakın zamanda Hong Kong ile ticari yenilik ve veri paylaşımı konusunda işbirliğini geliştirmek için bir ticaret anlaşması imzaladı.

 Litvanya hükümeti Singapur ve Hong Kong'daki potansiyel FinTech start-up'larıyla ilişkileri güçlendirmek için Singapur, Hong Kong FinTech toplantılarına önemli temsilcilerin bir heyetini gönderdi.

 Litvanya Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Marius Jurgilas açıklaması:

 “Litvanya ve Singapur, güçlü dijital altyapıları ve gelişen blockchain ve finansal teknoloji ​​ekosistemleri sayesinde kendi bölgelerindeki FinTech destinasyonlarıdır.”

 “Singapur'da büyük bir potansiyel görüyoruz. Avrupa ve Asya'daki FinTech sağlayıcılarının büyümesi ve gelişmesi için sınır ötesi girişimler başlatmak için Singapur’da daha fazla finansal kurumla ortaklık kurmayı umuyoruz.  Bu nedenle, ilk kez, Litvanya Dışişleri Bakanlığı, Invest Lithuania ve diğer ulusal kuruluşların önemli temsilcilerinden oluşan bir heyetle burada bulunuyoruz , böylece yenilikçi Asya merkezli FinTech ve Blockchain şirketleri için yeni fırsatlar sunabiliriz. ”  .

 

 Görüşme ve toplantılar neticesinde Singapur Para Otoritesi (MAS) ve Litvanya ile düzenlenen toplantı, Litvanya'nın bölgedeki FinTech oyuncularına, politika yapıcılarına, endüstri liderlerine ve teknoprenörlere ulaşması için ayrı bir platform da sağladı.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları