SERCAN GÖLCÜ

SERCAN GÖLCÜ

3 Mart 2021 00:07:00

1-7 MART MUHASEBE HAFTAMIZ KUTLU OLSUN

Yıllar geçtikçe mesleki anlamda mesleğimin ne kadar kıymetli olduğunu, ne kadar değerli olduğunu, ne kadar gözde bir meslek olduğunu ve meslekte daha başarılı olmak için neler yapmam gerektiğini daha iyi anladım.

Tabi bu süreç içerisinde bir sürü şeyler öğreniyoruz… Farklı farklı şeyler, farklı konular, özellikli konular.. Bu durumlar bana mesleği daha iyi araştırmak, daha da ileriye götürmek, meslekteki bilgi birikimimi daha da artırma imkânını sağladı.

 Bizim Malî müşavirlik ve muhasebe mesleğinde en önemli şey; öğrenmenin sonu yok.. Klasik bir ifadeyle muhasebe bir deryadır. Yasalar, uygulamalar değişir. Hep takip etmek gerekir, hiçbir zaman kopmamak gerekir.

Mali müşavirlik ve muhasebe mesleğinde vergi kanunları takip edilmediği takdirde nankör meslektir ve sizi bırakır siz bırakmasanız da... Kendinizi devamlı yenilemeniz gerekmektedir… Teknolojiye ayak uydurmanız gerekiyor kaldı ki son dönemlerde muhasebe konusunda teknolojik gelişmeler bizleri bir nebze daha bu işe bağlı kalmayı, daha çok araştırmacı olmamızı sağlıyor.

 En büyük yenilikler; internet ortamında vergi beyannamelerin düzenlenmesi, sosyal güvenlik primlerine ait bilgilerin düzenlenmesi, defter  beyan sistemi, e-defter, e-fatura, e -irsaliye, e- maden sevk fişi vs . Bizim artık vergi mevzuatı takibi değil bilgi işlem konusunda da kendimizi geliştirme ortamı sağladı. 

Gelir idaresi başkanlığı bünyesindeki memurlar açıklayıcı bilgileri bize de aktarmalarını bekliyoruz…  Yönetmeliklerdeki, tebliğlerdeki sistemi karmaşıklığını vergi uzmanları ile çözmek istiyoruz. Zamanı gelince ceza, faiz gibi enstrümanlarla mükellefi sıkıştırmadan önce işlemlerin istenen şartları oluşturmak bizim görevimiz mükellefleri böyle durumlardan korumak. 

Bankacılık işlemleri, SGK işlemleri yazılımla yürütülüyor. Bankalar şube elemanlarını azaltıyor ama devlet memuru yöneticiler siyaseten boştaki memurları azaltmıyor. Bütün muhasebe işlemleri her bir sektör olarak düzenlense mükellefler cezaya girmese! Olmaz, neden, çünkü o zaman maliyecilerin havası kalmaz. Vergi reformu önce Hazine ve Maliye Bakanlığından başlamalı.

Ben mesleğe adım atmak isteyenlere şunu söyleyebilirim; meslekte doyum kazanmak önemlidir, kariyerli bir meslek edinmek daha bir ayrıcalık sağlıyor. Bizim mesleğimiz olan muhasebe ve mali müşavirlik mesleği gerçek anlamda ilgiyle, özveriyle yapıldığı takdirde her yönden sizleri tatmin edeceğini düşünüyorum. 

Bizim mesleğimizde gelir, tamamen yapılan hizmetin kalitesiyle doğru orantılıdır. Yani bizim mesleğimiz hizmet sektörü olduğundan dolayı hizmeti alan insanların memnuniyetleri sizlerin meslek çevresi portföyünüzü artırmakta ve sizleri daha iyi noktalara getirmektedir. Bir de bizim meslekte şu var her zaman ifade ediyorum; kendimizi bilgi yönünden ne kadar iyi pazarlarsak daha iyi yerlere gelmek için yelken açmış olacağız…

Bu gözde mesleğimizi icra eden tüm meslektaşlarımın 1 -7 MART Muhasebe Haftasını umutlarımızın gerçekleşmesi dileklerimle kutlarım.

 Saygılarımla

Sercan Gölcü

SMMM/Ekonomist/Kariyer Danışmanı

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları