SAĞLIK KÖŞESİ

SAĞLIK KÖŞESİ

2 Haziran 2020 00:07:00

  Koklear implant (Biyonik kulak)

Opr. Dr. Koray TÜMÜKLÜ

SANKO Üniversitesi Hastanesi

Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Uzmanı

 

Koklear implant, işitme cihazlarından yeterli yararı göremeyen veya işitme cihazlarının yetersiz kaldığı ileri/çok ileri işitme kaybı olanlara yardımcı olmak amacıyla tasarlanmış cerrahi müdahale ile takılan bir iç kulak protezidir. Koklear implant ameliyatı için erken teşhisi çok önemlidir. Koklear implantasyon sürecinin en önemli aşamalarından birini ameliyat sonrası eğitim ve rehabilitasyon süreci oluşturur.

OKLEAR İMPLANT (BİYONİK KULAK) NEDİR?

Koklear implant halk arasında “Biyonik kulak” olarak bilinen, ileri ve çok ileri derecede işitme kaybı olan hastalarda işitmeyi sağlayan elektronik küçük bir cihazdır.

 

Koklear implant günümüzde bir duyu kaybını düzeltebilen tek cihazdır. Cihaz, ileri ve çok ileri derecede işitme kaybı olan hastaların işitebilmesini sağlaması ve bu hastaların yaşam kalitesine olumlu etkisi nedeniyle de önemlidir.

Koklear implant cihazı ameliyatla iç kulağa yerleştirilen bir iç parça ve ameliyat sonrası yaranın iyileşmenin tamamlanmasıyla takılan bir dış parçadan oluşur. İşitme kaybına neden olan kısımlar bypass edilerek, doğrudan işitme siniri uyarılır, içkulağa yerleştirilen elektrot yardımıyla da yeniden işitme sağlanır.

 KOKLEAR İMPLANT AMELİYATI İÇİN ARANAN ŞARTLAR

Koklear implant ameliyatı için aranan şartlar şunlardır:

- Bir yaşını doldurmuş olmak

- Her iki kulakta da ileri derecede sinirsel tipte işitme kaybı olması

- Yetişkin hastalarda işitme eşiğinin 70 desibel ve üzerinde olması, konuşmayı ayırt edememe skorunun yüzde 30’un altında olması

- Hastanın işitme cihazlarından fayda görmemesi

- Hastanın ameliyattan sonra gerekli işitme rehabilitasyonu alabilecek ortamının olması.

 

KOKLEAR İMPLANT AMELİYATI

 

Koklear implant ameliyatı öncesinde hasta fizik muayene ve odyolojik incelemeyle detaylı bir şeklide değerlendirilir. Daha sonra radyolojik açıdan içi, dış, orta kulak patolojileri ekarte edilir. Ayrıca işitme sinirinin varlığı gösterilir. 

Ameliyat sırasında kulak arkasından bir kesi yapılır. Kemiğe yapılan detaylı işlemlerden sonra cihazın iç parçası yerleştirilir.

Ameliyattan yaklaşık olarak bir ay sonra ise dış parça takılarak, hastanın işitmeye başlaması sağlanır. 

KOKLEAR İMPLANT AMELİYATI SONRASI REHABİLİTASYONU 

Koklear implantasyon sürecinin en önemli aşamalarından birini ameliyat sonrası eğitim ve rehabilitasyon süreci oluşturur. Hasta başarılı geçen bir cerrahiden sonra, uygun bir eğitim süreciyle, kısa süre içinde yaşıtlarıyla denk ve uyumlu hale gelir.

 

Yenidoğan işitme testi (Tarama ABR) günümüzde Sağlık Bakanlığı ‘Yenidoğan Tarama Takvimi’nde de yer almaktadır. Bu sayede doğuştan işitme kaybı olan hastalar, zaman kaybının getirdiği sorunlarla uğraşmadan erken teşhis edilebilmektedir. Teşhisin erken konması tedaviye erken başlanmasını ve tedavi seçenekleri arasından da hastaya en uygun olanın sunulmasını sağlamaktadır.

 

Gerçekleştirilen koklear implant ameliyatı ile hastanın duyması sağlanarak gerek aile gerek sosyal gerekse iş hayatında tamamen normal bir birey olarak hayatını sürdürmesi sağlanmaktadır.

      

 

 

 

 

 

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları