Yükseliş sürüyor

2021 Şubat ayında 749 milyon 231 bin dolar ihracat gerçekleştiren Gaziantep, geçen yılın aynı ayına göre ihracatını yüzde 19 artırdı.
Yükseliş sürüyor

Gaziantep 2 ayda 1,4 milyar dolarlık ihracata imza attı. Türkiye’nin en çok ihracat yapan beşinci ili konumunda olan Gaziantep, 2021 yılı Ocak-Şubat döneminde 1 milyar 418 milyon 838 bin dolar ihracat ile Türkiye ihracatının yüzde 4,7’sini gerçekleştirdi.

YILDIRIM’DAN İHRACATÇILARA TEBRİK

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendirerek, ihracatçıları başarılarından dolayı tebrik etti. “İhracatçı üyelerimizin ülke ve şehir ekonomisine yaptıkları katkıdan dolayı gurur duyuyorum” diyen Başkan Yıldırım açıklamasına şöyle devam etti: “Gazi şehrimizin üretim ve ihracat potansiyelinin farkındayız. Pandemiden dolayı küresel düzeyde yaşanan talep daralmasına rağmen ihracatımız yükselen bir ivmeye sahip. Türkiye genelinde bu ay yüzde 9,6'lık artışla, 16 milyar 12 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Cumhuriyet tarihinin en yüksek şubat ayı ihracat rakamına şehrimizin katkısı yüzde 5 civarında. Son dönemdeki Euro/Dolar paritesindeki artışın da pozitif yansımasını gördüğümüz bu performansı alkışlıyorum. Hedefimiz bu ivmeyi artırarak devam ettirmek olmalı.”

İHRACATÇIMIZIN HER ZAMAN YANINDAYIZ 

GTO’nun ihracatçı üyelerinin yol arkadaşı olduğunun altını çizerek, gerek yeni pazarların keşfi gerekse bürokratik engellerin aşılması noktasında her zaman ihracatçıların yanında olduklarını ifade eden Başkan Yıldırım şöyle devam etti: “Odamız geliştirdiği projeler, düzenlediği eğitim ve etkinlikler ile ihracatçılarımızın gelişimine katkı sunmaya çalışıyor. Öte yandan Odamız bünyesinde faaliyet gösteren Dış Ticaret İstihbarat Birimi aracılığı ile de birebir danışmanlık hizmeti veriyor. Tek amacımız sürdürülebilir başarı hikâyeleri yazmak.  Bugün bizi ülkenin en güçlü ihracat kenti yapan hikâyenin ardındaki tüm ihracatçılarımızı ve çalışanlarını bir kez daha tebrik ediyorum.”

GAZİANTEP’İN İHRACATI ARTARAK DEVAM EDİYOR

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Şubat ayında Gaziantep’ten yapılan ihracatın geçen yılın şubat ayına göre yüzde 18,8 oranında artarak 749 milyon 324 bin dolara ulaştığını söyledi.

Ocak ayına rekor ihracatla başlayan Gaziantep’in şubat ayında da ihracatını artırdığını kaydeden Başkan Ünverdi, ”Bu rakamlara ulaşılmasını sağlayan tüm sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı, çalışanlarımızı ve emeği olan herkesi kutluyor, teşekkür ediyorum” dedi.

Gaziantep ihracattaki başarısıyla hem aylık hem de dönemlik ihracatta 5. sırada yer aldığına vurgu yapan Ünverdi, şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz yılın şubat ayında 630 milyon 591 bin dolar olan ihracatımızı bu yılın şubat ayında 749 milyon 324 bin dolara çıkardık. Ocak-Şubat döneminde ise Gaziantep’in ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,9 oranında artışla 1 milyar 419 milyon 105 bin dolara ulaştı. 2020 yılının aynı döneminde şehrimizden 1 milyar 246 milyon 468 bin dolar ihracat gerçekleşmişti.”

Değerlendirmesinde hammadde ve konteyner sorununa dikkati çeken Ünverdi, konteyner sorunun büyüyerek devam ettiğini ve ihracatçıların ürün göndermekte çok büyük zorluklar yaşadığının altını çizdi.

Ünverdi, yaşanan sorunla ilgili şu görüşlere yer verdi: “Sanayici ve ihracatçılar olarak son dönemde pandemi dolayısıyla serbest dolaşımın olmamasından dolayı hammadde temininde ciddi zorluklar yaşıyoruz ve konteyner sorunu artarak devam ediyor. Pandemi nedeniyle daralan pazarda tüm güçlüklere rağmen üretiyor ve ihracatımızı artırarak sürdürüyoruz. Fakat dünya armatörlerinin uygulamalarından dolayı konteynerlerimizi göndermekte çok büyük sorun yaşıyoruz. Gaziantep dünyanın 190 ülkesine ihracat yapan bir şehir ve konteyner krizinden en fazla etkilenen şehirler arasındayız. Konteyner bulamadığımız için ürünlerimizi zamanında gönderemediğimiz gibi uluslararası konteyner firmalarının çeşitli sebeplerle fiyat artışlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Sorunun çözümü için sanayicilerimizin, ihracatçılarımızın beklentilerini ilgili kurumalara ilettik ve bir an önce ihracatçılarımızın önündeki konteyner engelinin kalkmasını bekliyoruz.”

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’ndan çıkan kontrollü normalleşme kararlarını da değerlendiren Ünverdi, açıklamasını şöyle tamamladı: “Alınan kararlar çerçevesine şehrimiz orta risk grubundaki iller arasında yer alıyor. Buna göre restoran ve benzeri işletmeler sınırlı sayıda masa ve sandalye ile HES Kodu sorgulaması yaparak hizmet verebilecek. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı genç ve çocuklarımızın sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı. Nikah ve düğünler 100 kişiye kadar yapılabilecek. Okullarımız yüz yüze eğitme başlıyor. Ayrıca hafta sonu kısıtlaması şehrimiz için de hafta içi olduğu gibi uygulanacak. Tabi bu gelişmeler en başta sağlık olmak üzere ekonomi açısından da umut verici. Uzun zamanadır zorda olan işletmelerimiz biraz olsun nefes alacak ve ekonomiye olumlu etkileri olacak. Tabi ki temennimiz salgının bitmesi ve tüm kısıtlamaların kalkması. Bu doğrultuda tedbirlere daha fazla dikkat ederek şehrimizin haritadaki sarı olan rengini maviye çevirebilir ve düşük riskli iller arasında yer almasını hep birlikte sağlayabiliriz.” BÜLTEN

Gaziantep’ten Tüm Zamanların En Yüksek Şubat Ayı İhracatı

Şubat 2021’de Gaziantep’ten 749 milyon 231 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ifade eden Başkan Kileci bu rakamla Gaziantep’in en yüksek Şubat ayı ihracat değerine ulaştığını söyledi. Sözlerine şöyle devam eden Kileci; “Şubat ayında Güneydoğu Anadolu Bölgesinden geçen yılın aynı ayına göre %17 artış ve 838 milyon 953 bin dolarla en yüksek Şubat ayı ihracatı gerçekleştirilmiştir. Şubat 2021 verilerine göre toplam 169 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş, ülke sayısı bakımından en yüksek Şubat ayı değerine ulaşılmıştır. Gaziantep ise en çok ihracat yapan 5. il olarak ülke ihracatındaki konumunu korumaktadır.” şeklinde konuştu.

GAZİANTEP’TEN %19 , BÖLGEDEN İSE %17’LİK İHRACAT ARTIŞI

Şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Kileci; “2021’nin 2. ayını geride bırakırken ihracat performansımızdaki istikrarlı artış devam ediyor. Geçen yılın aynı ayına göre Gaziantep için %19’luk, Bölgemiz için ise %17’lik bir artış yaşandı. Birtakım sıkıntılar olsa da ihracatçılarımız bunların üstesinden gelmeyi iyi biliyor.” ifadelerini kullandı.

Şubat 2021 ihracat rakamlarını değerlendiren GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci yaptığı değerlendirmede; “Şubat 2021’de Gaziantep’ten geçen yılın aynı ayına göre %19’luk artışla 749 milyon 231 bin dolar, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden %17’lik artışla 838 milyon 953 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Diğer taraftan; Ocak-Şubat 2021 döneminde ise, geçen yılın aynı dönemine göre Gaziantep’ten %14’lük bir artışla toplam  1 milyar 418 milyon 838 bin dolar,  Bölgeden ise %14,1’lik artışla 1 milyar 629 milyon 723 bin dolarlık ihracat kayda alındığı ifade edildi.

Şubat 2021’de ihracat gerçekleştiren firmalara da değinen GAİB Koordinatör Başkanı Fikret Kileci;  “Bölgemizden 2.299,  Gaziantep’ten 1.592 firma geçtiğimiz ay aktif olarak ihracat gerçekleştirmiştir. Bölgemiz ve Gaziantep bu rakamla ihracatçı sayısı bakımından en yüksek Şubat ayı değerine ulaşmıştır. Her geçen gün artan sayıları ile ihracatçılarımız, Bölge ve ülke ekonomimize omuz vermeye devam ediyor.” dedi. 

EN ÇOK IRAK, ABD VE SURİYE’YE İHRACAT 

GAİB Koordinatör Başkanı Kileci Bölge ihracatında Ortadoğu ülkelerinin %36,8 payla ilk sırada yer aldığını ifade ederken, AB ülkelerinin %19,5 payla ikinci ve Amerika Ülkelerinin de %15,5 payla üçüncü sırada yer aldığını sözlerine ekledi. Ocak-Şubat 2021 döneminde 178 ülkeye ihracat gerçekleştirme başarısı gösterdiklerine dikkat çeken Kileci; “Irak, ABD, Suriye, İngiltere, İtalya, Almanya, İran, İsrail, Mısır ve Libya Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir.  Ayrıca; makine halıları, kumaşlar, iplikler, plastikler ve mamulleri, pastacılık ürünleri, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, demir-çelik mamulleri, dış giyim ile diğer gıda müstahzarları Bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur.” dedi.

“GAZİANTEP 5.’LİKTEKİ KONUMUNU SAĞLAMLAŞTIRIYOR.”

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Gaziantep’in  Şubat 2021’de yaptığı 749 milyon 231 bin dolarlık ihracatla en çok ihracat yapan iller sıralamasındaki 5.’lik konumunu sağlamlaştırdığını ifade etti. Gaziantep’in ihracatının ithalatı karşılama oranının ise % 148,7 olduğunu belirten Başkan Kileci, en çok ihracat yapılan ürünlerin Tekstil ve hammaddeleri, halı, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, kimyevi maddeler ile demir-demir dışı metaller olduğunu kaydetti. 2021 yılı Şubat ayında GAİB'e bağlı illerden yapılan ihracata bakıldığı zaman ise; Kahramanmaraş'tan 94 milyon dolar, Mardin'den 53,6 milyon dolar, Malatya'dan 25,3 milyon dolar, Şanlıurfa'dan 13,2 milyon dolar, Diyarbakır'dan 12,8  milyon dolar,  Adıyaman'dan 12,2 milyon dolar, Kilis'ten 4  milyon dolar ihracat gerçekleştirildiği açıklandı. BÜLTEN


Haber Merkezi
2.03.2021

Etiketler

Yorum yap

Diğer Haberler