Yatırımın her türlüsü kazandırdı

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, finansal yatırım araçları reel getiri oranları Eylül ayı sonuçları değerlendirildi
Yatırımın her türlüsü kazandırdı

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, finansal yatırım araçları reel getiri oranları Eylül ayı sonuçları değerlendirildi. Finansal yatırım araçları aylık olarak değerlendirildiğinde en yüksek getirinin borsada gerçekleştiği bildirildi. 

En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %3,90, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %3,02 oranlarıyla BIST 100 endeksinde gerçekleşti.

 Aylıkta borsadan sonra sırasıyla devlet iç borçlanma senetleri (DİBS), külçe altın, mevduat faizi, Amerikan Doları ve Euro yatırımcısına kazandırdı.

Üç aylık değerlendirmede yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yine devlet iç borçlanma senetleri olurken Euro yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

 Altı aylık değerlendirmeye göre ise külçe altın yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde borsa en çok kaybettirdi. 

Yıllıkta şampiyon devlet iç borçlanma senetleri 

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü, açıklamada yıllık değerlendirmede de bulundu. Yıllık en yüksek reel getirinin devlet iç borçlanma senetlerinde (DİBS) gerçekleştiği belirtildi. Diğer taraftan Euro, yıllıkta yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu. BÜLTEN

 

 


Haber Merkezi
9.10.2019


Yorum yap

Diğer Haberler