Vali Gül’den müdürlere uyarı

2019 yılı Gaziantep 3. dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Davut Gül başkanlığında gerçekleştirildi
Vali Gül’den müdürlere uyarı

2019 yılı Gaziantep 3. dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Davut Gül başkanlığında gerçekleştirildi. Valilik binasında gerçekleşen toplantıya kaymakamlar, belediye başkanları ve kurum müdürleri ile yetkililer katıldı. Gaziantep Valisi Davut Gül, toplantıda birçok konuda önemli açıklama ve kurum müdürlerine yönelik uyarılarda bulundu.

Vali Gül, kamuya ait araç gereçlerin görevi dışında kullanıldığına yönelik vatandaşlardan şikâyetler geldiğini belirterek, müdürlerin bu konuda hassasiyet görmelerini istedi. Gül, “Kurumlara ait araçlarda kurum amirlerinin hassasiyet göstermesi lazım. Kurumlardaki araçlar makam aracı değil. Makam aracı olsa gece 12’de de 1’de de lokantaya, başka bir yere araç götürdüğünde bir sıkıntı olmaz. Bunlar hizmet aracı. Hizmet aracı olduğu için de hizmetine sunduğumuz kamu görevlileri görevde değilken bunu kullanmamalı.” diye konuştu.

2023’E KADAR 27 MİLYON FİDAN

Gül, Gaziantep’e yakışan bir projenin de hayata geçirileceğini duyurdu. Yeşil Antep projesi kapsamında Cumhuriyet’in 100. yılının kutlanacağı 2023 yılına kadar Gaziantep’te 27 milyon fidanın toprakla buluşturulacağını kaydetti. İlk etapta dikilecek ifan sayısının 6 milyon olduğunu ifade eden Gül, 21 milyon fidanın da zamanla dikileceğini duyurdu.

KAMU BİNALARI İÇİN TEDBİR UYARISI

Vali Gül’ün gündemindeki bir diğer konu da kamu binaları ve spor müsabakalarında görev yapan özel güvenlikler oldu. Gül, şunları kaydetti: “Bir diğer mesele kamu binalarının güvenliği. Çok şükür Gaziantep’te bir sıkıntımız yok. Ama tedbir almak bizlerin görevi. Dolayısıyla da bina güvenliğini gözden geçirmenizde fayda var. Spor müsabakalarında zaman zaman kamuda çalışan özel güvenlik personelinin ücretinin verilmek şartıyla talep ediyorlar. Bununla ilgili genel bir yazı geldi. Bizim mesaisini aksatmamak şartıyla izin vermemizin önünde bir engel yok. 15 günde bir maçta görevlendirilecekse, görevlendirilebilir.”

AÇIK KAPI’DA TÜRKİYE’DE EN İYİ DURUMDAYIZ

İçişleri Bakanlığı'nca, 81 il valiliği ve 112 İlçe kaymakamlıklarında başlatılan “Açık Kapı” uygulamasına değinen Gül, şunları aktardı: “Açık Kapı’da çalışmalar devam ediyor. Şu an Türkiye’de Açık Kapı’da en iyi durumdayız. Açık Kapı’da istenilen bilgilerin hızlı sürede geri dönüşünün sağlanması çok önemli. Vatandaş şununla görüşmeye gittim, görüşemediğim için size geldim” demesin. İlk göreve başladığımda da söyledim. Benim inisiyatifimle yapılacak herhangi bir şey varsa bunu sonuna kadar vatandaşın lehine kullanın. Ayrıca benim bir şey söylememe gerek yok. Onun dışında olmayacak bir şeyse de bizim görevimiz vatandaşa bunun niye olmadığını uygun bir dille izah etmek.”

KAYMAKAMLARI BİLGİLENDİRİN

 Vali Gül, kurum müdürlerinin de devam eden yatırımlarla ilgili ilçe kaymakamlarını bilgilendirmelerini istedi: “Kurum müdürlerimizin özellikle yatırımları hangi ilçedeyse, o ilçenin kaymakamına bilgi versinler. Vakitleri varsa yanına uğramaları faydalı olur. Çünkü kaymakamın işini takip ettiği müddetçe işlerimizin bir sahibi olmuş olur. Başka türlü kim yaptı, nasıl yaptı bilinmiyor.”

ARACI VARSA YAPMAMAK LAZIM

Vatandaşların kurumlara ulaşmak için en çok kullandığı yollardan birinin sosyal medya olduğunu kaydeden Gül, şöyle konuştu: “Şartlar değişiyor, vatandaşlarım kurumlara iletişim kanalları çeşitleniyor. Bunların başında da sosyal medya geliyor. Vatandaşın sosyal medyada bize ilettiği sorunları bizim bir şekilde görüp, gereğini yapmamız lazım. Burada sıkıntı şu aracı birini koyuyorsa bunu yapmamak lazım. Yani kamuda nasıl biri nüfusa gelirken bir aracı ile gelmesine gerek yoksa sosyal medyada da iletişim kurarken aracıya gerek yok.”

KURUMLAR SOSYAL MEDYA HESAPLARI KURSUN

Kurum müdürlerinden kurumlarına ait sosyal medya hesapları kurmalarını isteyen Gül, “Ama burada kamu kurumlarının sosyal medyadan gelen taleplere cevap vermesi lazım. Dolayısıyla kurumların resmi hesabı olması lazım. Vatandaş, resmi hesaptan ulaşacak be bizde vatandaşın genel hatlarıyla “talebiniz alınmıştır bununla ilgili size bilgi verilecektir” türünden bir şey yazmamız lazım. Vatandaşa bunu gördüğümüz anlatmamız lazım. Bunun takip edildiğini bizim anlatmamız lazım. Resmi hesaptan cevap vereceğiz. Mümkün olduğunca kendi kişisel hesaplarımızdan değil. Şikayetse şikayet, talepse talep, başka bir şeyse başka bir şey. Bunu yapmazsak şöyle bir tablo çıkıyor: En son sesi çıkanın talebinin karşılandığı bir sistem. İletişim kanalları şeffaf olacak. Vatandaş bize ulaşacak. Vatandaş cevap verecek. Vatandaşın işinin ne zaman yapılacağını kendisine bilgi vereceğiz. Bunu yaparsak rahatlarız” şeklinde konuştu.

AÇIK İHALE YAPILMADIĞINDA ABİDİK GUBİDİK ŞEYLER ÇIKIYOR

Vali Gül, bir diğer sorunun ihaleler olduğunu söyledi. Doğrudan teminin bir ihale yönetimi olmadığının altını çizen Gül, “Biz işimizi iyi yapıyorsak 6 aylık, 1 yıllık ihtiyacımızı planlamamız lazım. Ve bunu açık ihale yapmamız lazım. Açık ihale yaptıktan sonra ani bir öngöremediğimiz ihtiyacımız oldu, acil durumlarda da daha çok Devlet Malzeme Ofisi ve Tarım Kredi Kooperatifi’nin doğrudan alım yöntemlerini kullanalım. Hem alım süreçlerinin rahatlatmış olur. Hem de herhangi bir ‘soru işaretini’ ortaya koymamış oluruz. Açık ihale yapmayıp, her hafta aynı konuda doğrudan temin olduğunda abidik gubidik şeyler çıkıyor. Devlet Malzeme Ofisi ve Tarım Kredi Kooperatifi’nden alınmasını tavsiye ediyoruz. Daha da önemlisi açık ihale yapılmasını istiyoruz.

PROJE KAPASİTESİ GÜÇLENSİN

Gül, kurumlardan proje yapma kapasitelerini güçlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, şöyle dedi: “Kurumlarımızın proje yapma kapasitesinin güçlenmesi lazım. Şimdi en son SODES’e proje sunuldu, çok kurumdan hiç proje gelmedi. Geçer geçmez, para azdır çoktur çok önemli değil. ama her kurumda iyi kötü en az 3-4 kişilik, 2 kişilik bu işlere kafa yoran ekiplerin olması lazım. Bunu mutlaka yapalım, kuralım. Bunlara eğitimlerini kalkınma ajansımızı verdirsin ve kurumların proje yapma kapasitesi güçlenmiş olsun. “

 


Mehmet Torun
17.10.2019


Yorum yap

Diğer Haberler