Vakit kaybetmeksizin Sahra Hastanesi kurulmalı

Vakit kaybetmeksizin Sahra Hastanesi kurulmalı

Güç Birliği Partisi Genel Başkan Danışmanı ve MYK Üyesi Eyüp Can Palta, Gaziantep’te Koronavirüs vaka sayılarının arttığına dikkat çekerken, bir an önce yetkililerin harekete geçmesi gerektiğini söyledi. “Vakit kaybetmeksizin Sahra Hastanesi kurulmalıdır. Yoksa bu gidişle kentimizde ki sağlık sisteminin çökmesi kaçınılmaz. Yarın her şey için çok geç kalınmış olabilir” dedi.

Kentimizde vaka sayılarının artmasının kendilerini derinden üzdüğünü anlatan Palta, “Koronavirüs ile mücadele devletimiz başta başta olmak üzere tüm kurumlarımız canla başla mücadele etmektedir. Ancak ne yazık ki vaka sayıları her geçen gün artmaya devam etmektedir. Dolayısıyla bu konuda alınan hafta içi belirli saatler ile hafta sonu tamamen uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı gibi yasakları olumlu bulmakla beraber daha sıkı tedbirlerin alınması elzem ve kaçınılmazdır. Virüs ile mücadele vatandaşlarımızın da alınan tedbirlere ve kurallara uyması önem arz etmektedir. Özellikle maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulması çok önemli” ifadelerini kullandı.

Palta, “Duyduğumuz kadarıyla hastanelerin yoğun bakımlarında, servislerinde hiç yer kalmamış. Vaka sayıları böyle devam ettiği takdirde daha kötü günlerin gelmesi yakındır. O nedenle felaket gelmeden önce tedbirimizi ve önlemimizi almalıyız. Sivil Toplum Kuruluşları daha önce Sahra Hastanesinin kurulması için çağrı yaptı, lakin hiçbir kurum bu çağrıya kulak vermedi. Şimdi bu çağrının ne kadar ne doğru olduğu ortaya çıktı. Yani demek istediğim hastanelerde yer kalmadıysa bir an önce Sahra Hastanesi’nin kurulması için çalışmalara başlanılmalı, alt yapısı hazırlanmalıdır. Özellikle kullanılmayan özel ve kamu idari binaları hastaneye çevrilebilir. Çünkü ilerleyen zamanlarda kentin sağlık sistemi tıkanma hatta çökme noktasına gelecek” şeklinde konuştu.

Koronavirüs ile mücadele sağlık çalışanlarının büyük fedakarlık yaptıklarını, gece-gündüz demeden, yorulmadan yılmadan çalıştıklarını kaydeden Güç Birliği Partisi Genel Başkan Danışmanı ve MYK Üyesi Eyüp Can Palta, konuşmasına şöyle devam etti:  “Hiç şüphesiz virüs ile mücadele de ön saflarda sağlık çalışanlarımız yer almaktadır. Bugüne kadar birçok sağlık çalışanımız virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Dolayısıyla artık kendileri de yoruldu, yıprandı. Kimi sağlık çalışanı aylarda annesini, babasını, eşini hatta çocuğunu bile görmeden çalışıyor. Fakat, bu kadar çalışmalarına karşın hak ettikleri özlük, sosyal ve maddi haklarını alamamaktadırlar. Ortada adaletsiz söz konusu. Buradan Sağlık Bakanlığı’na seslenmek istiyoruz; virüs ile mücadele canla, başla çalışan sağlık çalışanlarına hak ettiği değeri verin, özlük, sosyal ve maddi haklarını verin.” 


Barış Kaya
3.12.2020


Yorum yap

Diğer Haberler