Üretmek zorundayız

Bugün gıda, kumaş, hijyen üretiminde Gaziantep dursaydı, Türkiye duracaktı
Üretmek zorundayız

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Ticaret Odası işbirliğinde yeni normalleşme süreciyle birlikte başlatılan Gaziantep Marka Restoranlar “Ağzımızın Tadı Geldi” Kampanyası’nın tanıtım toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katılımıyla gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in ekonomisinin önemli olduğunu kaydetti. Şahin, “Bu şehir çalışmak, üretmek zorunda. Bugün gıda, kumaş, hijyen üretiminde Gaziantep dursaydı, Türkiye duracaktı. Yüzde 80 kapasite ile çalıştık. Çalışmaktan başka çaremiz yok. Bugün şehir ekonomisi için sizlerin işletmelerinizi güçlü bir şekilde çalıştırmanız gerekiyor” dedi.

Kısa sürede küresel bir salgına dönüşerek dünyanın ana gündemini uzun bir süre meşgul eden Corona Virüs’e karşı mücadele sürdürülürken yeni normalleşme sürecinde gastronominin başkenti Gaziantep’te de yerel lezzetlerin huzur ve güven ortamında vatandaşla buluşturulması ve sosyal hayatın kaldığı yerden titizlikle devam edebilmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi’yle Gaziantep Ticaret Odası’nın ortaklaşa yürüttüğü Gaziantep Marka Restoranlar “Ağzımızın Tadı Geldi” Kampanyası’nın lansman toplantısı düzenlendi.

 Toplantıda, Başkan Fatma Şahin, Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, Gaziantep Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Uğur Acıoğlu ve gıda ve yiyecek sektörünün temsilcileriyle bir araya geldi.

YERELDE BÜYÜK MÜCADELE VERDİK

Tüm dünyanın zorlu bir sınavdan geçtiğini söyleyen Şahin, şöyle dedi: “Hepimiz zamanın ve mekanın şahitleriyiz. Dünya çok önemli sınavdan geçti. Küresel çok büyük bir sorunla karşı karşıya kaldık. Ulusal büyük bir mücadele verdik ve yerel mücadelemizi de başarılı bir şekilde bugüne kadar geldik. Dün dünde kaldı; bugün yeni bir şey söylemek lazım. O yüzden zamanın ruhu bize özellikle ulusal mücadelede geldiğimiz noktayı çok önemli bir şekilde özetliyor. Bugün gözle görmediğimiz bir salgın dünya olarak bizi büyük bir sınavdan geçirdi. Dolayısıyla bu sınavdan herkesin alması gereken dersi alıp konumuza devam etmemiz gerekiyor.”

GÜÇLÜ DEVLET, GÜÇLÜ ÜLKE TANIMI DEĞİŞİYOR

Zengin petrol ve çeşitli ekonomik zenginliklerin artık büyük devlet anlamına gelmediğini anlatan Şahin, “Yeni bir şey söylüyoruz. Güçlü devlet, güçlü ülke tanımı değişiyor. Eğer gıda güvenliğini sağlayamıyorsan eğer tedarik zincirini oluşturamıyorsan, artık güçlü değilsin. O yüzden bizim güçlü devlet kavramlarını herkesin kendisi üzerinden yapılandırması gerekiyor. Ülkemiz, şehrimiz bu mücadelede baktığımız zaman entübe, ölüm sayısında hakikaten Almanya’yla aynı durumda düşük risk grubunda kaldı.  Aynı zamanda Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı da olan Fatma Şahin, salgın sürecinde İskandinav ülkelerinin belediye başkanlarından görüşme talebi aldıklarını aktaran Şahin, Dünya Sağlık Örgütü bir Türkiye modelinden bahsettiğini söyledi. Belediyelerin,  Türkiye’nin koronavirüs ile mücadeledeki başarısını sorduklarını ifade etti.

GAZİANTEP’TE KORONAVİRÜSTEN 27 KİŞİ ÖLDÜ

Hükümetin oluşturduğu destek paketlerinin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderliğiyle sürecin en az zararla tamamlandığını savunan Şahin, güçlü liderliğin zor zamanlarda belli olduğunu belirtti. Gaziantep’te dikilen maskelerle 80 ülkeye kit gönderildiğini dile getiren Şahin, Gaziantep’te koronavirüsten 27 kişinin öldüğünü söyledi. Şahin, Türkiye’nin güçlü sağlık yatırımları sayesinde  süreçten en az zararla çıktığını belirterek,  şunları kaydetti: “Amerika’da 100 bin kişi bu salgından vefat ediyorsa, Türkiye’de 4 bin ile 5 bin arasında entübe ile birlikte vefat sayısı varsa en büyük ikinci maddemiz sağlık.  Çok önemli bir sağlık altyapısının oluşturulması bizi bugün buradan en zararla çıkarttı.”

KÖŞE BUCAK, BÜYÜK BİR GAYRET GÖSTERİLDİ.

Gaziantep ile ilgili çalışmaları da anlatan Şahin, şehrin neresine ne ulaştırılacaksa bunun gayretini gösterdiklerini de sözlerine ekledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Köşe bucak, büyük bir gayret gösterildi. Kendi Başkan yardımcılarımızda, kentin her noktasında ulaştırılması gereken tüm konuları yaptık. İkincisi ise Sosyal Yardım oldu. Hem Sosyal Yardımlaşma Vakfı hem hayırseverler hem de Büyükşehir Belediyemiz tarafından bir yazılım oluşturduk. 200 bin aileye yardımlar oluşturduk. Bu kendin yarısının kapsını çaldık. Belediye Birliği Başkanı olarak söylüyorum, her yere inen ve herkese ulaşan böyle bir sistem olmadı. Valiliğimiz önderliğinde bu yardımlar koordine edildi, gelen yardımlar hızlı bir şekilde ailelere ulaştırıldı. Üç faz halinde vatandaşlara yardımlar yapıldı. Üçüncü faz bizler için çok önemliydi. Kapatılan iş yerlerinde çalışan vatandaşlarımıza yardımları ulaştırdık. Bu memleket çalışmak, üretmek zorunda. Odalarımızla yoğun işbirliği yaparak, Valiliğimiz ile koordine olarak yardımları ulaştırdık. Akıllı Belediyecilik anlayışıyla insanların yerinde hizmet almasını sağladık. Bugün Kuaförler Odamıza, Bilgi İşlem Dair Başkanlığımız randevu sistemi veriyorsa, sistemi nasıl güçlendirildiğinin göstergesidir. Türkiye’de ilk maske üreten belediye olduklarını kaydeden Şahin, “Biz ücretsiz şekilde, emniyet, polis, aile hekimlerine ve vatandaşlarımıza ücretsiz maske dağıttık. Bir firmamız paketleme yaparken, Valiliğimiz ve Belediyemiz önderliğinde 15 günde 15 milyon maske ürettik. Ürettiğimiz maskeler, Vefa Grupları aracılığıyla herkesin evlerine teslim ediliyor. Olağanüstü gayret gösteriyoruz. Ateş ölçerlerle ölçüm yapılması ilk bu şehirde başladı. Yerelde çok büyük bir sınav verdik.

“ÜRETMEK ZORUNDAYIZ”

Gaziantep’in ekonomisinin önemli olduğunu kaydeden Şahin, “Şehir ekonomisinde bu kent üretmek zorunda. Gaziantep OSB’den 170 bin işçimiz var. Bu şehir çalışmak, üretmek zorunda. Bugün gıda, kumaş, hijyen üretiminde Gaziantep dursaydı, Türkiye duracaktı. Yüzde 80 kapasite ile çalıştık. Çalışmaktan başka çaremiz yok. Bugün şehir ekonomisi için sizlerin işletmelerinizi güçlü bir şekilde çalıştırmanız gerekiyor.”

ŞİKAYET ETMEK ÇARE DEĞİL

Sosyal mesafe ve maske kullanımının yeni yaşam şekli olduğunu kaydeden Şahin, “Maskemizi takıp mesafemizi korumamız gerekiyor. Yeni yaşam şeklimizde sevdiklerimiz için bunu yapmak zorundayız. “Maskeni tak, mesafeni koru”  sloganıyla işimizi yapacağız. Gaziantep’te iki koca patlama yaşadık. Kente insanlar gelmiyordu. Bu noktada “Şimdi Gaziantep’e Gelme Zamanı” isimli bir çalışma başlattık. Çalışmamızda başarıyı yakaladık. Bu noktada kentin dinamiklerine inmeniz ve pozitif gündem oluşturmanız gerekiyor. Şikayet etmek çare değil. Bu salonda olan insanlar çare olacak.”

SEYAHAT UYARISI KALDIRILDI

Sözlerini sürdüren Şahin, “Lezzetin başkentinin yanına artık şunu söylüyoruz: Artık sağlıklı lezzetin başkentiyiz. Hijyenin başkentiyiz. İnsanların güvenmesi gerekiyor. 4 aşama ile bunu sağlayacağız. Bunun birincisi eğitim oluyor. Biz MSM’de ciddi şekilde hijyen eğitimlerine başladık. İşletmelerimizi sertifikalandıracağız. Bu işletmeleri denetleyeceğiz, koordine olacağız. Amerika Büyükelçisi ile yaptığımız görüşmede, Gaziantep ile ilgili seyahat uyarısı konusunu gündeme getirdik. Gaziantep ile ilgili seyahat uyarısı kaldırıldı. Amerika’nın burası ile ilgili uyarıyı kaldırması bizler için büyük bir fırsat. İngiltere ve Amerika uyarılarını kaldırdı.  Sınırlarımızı güvenli hale getirdik. Büyüyerek yolumuza devam edeceğiz. Birbirimizi çok iyi anlamız ve doğru kararlar almamız gerekiyor.   Gaziantep’te her yer ve her şey fıstık gibi olacak” diye konuştu.

Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu, Gaziantep hep zor şartların içerisinden birlikte iş yapma kültüründen faydalanarak çok başarılı bir şekilde çıktığını ifade ederek, “Yeni normalleşme sürecinde de planladığı yoldan ilerlenerek Gazi şehir hedeflerine ulaşacak. Hep birlikte bu şehrimizin sağlık risklerini azaltarak ekonomisini canlı tutmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı, pandemi süreciyle birlikte hep beraber ciddi süreçlere tanıklık ettiklerini belirterek, Fıstık Gibi Sertifikasyonu sürecinde emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e ve ekibine teşekkür etti.

Gaziantep Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Uğur Acıoğlu da 1 Haziran itibariyle başlayan yeni normalleşme sürecinde esnafın sıkıntılarının giderilmesi halinde pandemi sürecinde Gazi şehirlilere daha iyi bir hizmet verileceğini söyledi.

Onat Kutlar Konferans Salonu’nda organize edilen buluşmada, programın girişinde Birleşmiş Milletler (BM) Turizm Organizasyonu Tanıtım Filmi izlenerek yeni dönem turizm başlıkları ve sistemi anlatıldı. Ardından başlayan sunumda; GAZİBEL Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Tural, COVID-19 Gaziantep Rehberi konulu eğitimden bahsetti ve detaylandırdı. İşletmecilerin pandemi sürecinde uygulaması gereken temel faktörler sıraladı ve işletmelere verilecek ‘Fıstık Gibi’ sertifikasının amaçlarına ve içeriğine adım adım dikkat çekti. Ayrıca büyükşehir tarafından pandemi sürecinde gıda ve yiyecek sektörü için pilot bölge ilan edilen Mutfak Sanatları Merkezi’nde hayata geçirilen uygulamaları hatırlattı. Sertifika çerçevesinde projenin adımları, sahada görevlendirilecek eğitim ekibinin kurulması, gıda işletmeleri denetlenme süreçleri, güvenilir destinasyonlar ve azalan iş gücü ve ekonomik sıkıntıları konularından yola çıkarak katılımcılara proje hakkında bilgi verdi. Ayrıca Tural, Gaziantep dışından gelen yerli ve yabancı turistler için fıstık gibi sertifikalarını alan işletmelere internet ağı üzerinden ulaşabilecekleri fıstıkgibi.net adresinin kurulacağını açıkladı.  Öte yandan sunumda,  1 Haziran itibariyle başlayan yeni normalleşme süreciyle birlikte restoranlarda; temiz hava, temiz su, temiz gıda, temiz enerji, atık sorunu, yeni teknolojinin kullanımı, yeni reklam çalışmaları, coğrafi işaretli ürünler adlı konu başlıklarına vurgu yapıldı.

 


Mehmet Torun
2.06.2020


Yorum yap

Diğer Haberler