Tedirginiz!

Her 4 evden 1'inde silah var
Tedirginiz!

Önemli bir bölümü güvenlik ve korunma gereksinimini karşılamak en hafifinden kendini güvende hissetmek amacının yanı sıra silahlanma, terörün şiddetlenmesi ve avlanmaya ilişkin düzenlemelerin de etkisiyle Türkiye’de sivil silahlanma önemli bir artış gösteriyor. Gaziantep’te 10 bin 63 ruhsatlı silah bulunurken, ruhsatsız silah sayısının ruhsatlı silah sayısından 10 kat fazla olduğu konuşuluyor.  

KONTROLSÜZ ŞEKİLDE ARTIYOR

Gaziantep’te park yeri yüzünden çıkan silahlı kavgada ortalık savaş alanına döndü. İki komşu arasında yaşanan kavgada 3 kişi olay yerinde 2 kişi de hastanede hayatını kaybetti. Yaşanan üzücü olay üzerine gözler bir kez daha bireysel silahlanmaya çevrildi.  CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Türkiye genelinde ve Gaziantep özelinde bireysel silahlanmanın son yıllarda kontrolsüz şekilde artmasının yurttaşları tedirgin ettiğin belirtti. Kaplan, bireysel silahlanmanın beraberinde ölüm ve yaralanma oranlarını da arttırdığını ve silahla işlenen tüm suçlarda artış olduğunu söyledi.

GAZİANTEP BAŞLARDA YER ALIYOR

Bireysel silahlanmaya karşı mücadele amacıyla faaliyet gösteren Umut Vakfı verilerine göre, Türkiye’de yüzde 85’i ruhsatsız en az 20 milyon dolayında bireysel silah var ve çok az bir kesim hariç herkes silaha hemen ulaşabilecek yakınlıkta. 20 milyon silahın 2.5 milyonu ruhsatlı, 17 milyonu da ruhsatsız. 80 milyonluk ülke nüfusunda her 4 kişiden 1’ine silah düşüyor. Dünya çapında silaha sahip olma oranları göz önüne alındığında Türkiye 27. sırada yer alıyor. Türkiye’de son 10 yılda ruhsatlı-ruhsatsız silah sayısı 10 kat arttı. Gaziantep’teki silahlanmada son yıllarda büyük bir artış gösterdi.

GAZİANTEP BÖLGEDE BİRİNCİ SIRADA

Çocukların bile artık internetten silah sahibi olabildiği, kargoyla silahların kapıya gönderildiği Türkiye'de, her 100 kişiden 12'sinde silah var. Eurostat’ın (Avrupa İstatistik Ofisi) verilerine göre Türkiye Avrupa Birliği üye ve üyelik sürecindeki ülkeler arasında cinayet oranlarında en yüksek üçüncü ülke. Her 100 kişiden 12’sinde silah var. 178 ülke arasında silahlanma konusunda Türkiye 14’üncü sırada. Silah ticareti ile ilgili şeffaflık konusunda 48 ülke arasında 31’inci sırada yer alıyor. Güneydoğu Anadolu bölgesi bu yıl artış sıralamasında altıncı sırada. Dokuz ili kapsayan bölgedeki suç istatistikleri bakımından Gaziantep lider. Arazi meseleleri yüzünden resmen aile çatışmalarının yaşandığı Urfa ise peşinde… Gaziantep’te 116 olayın basına yansıması dikkat çekerken Urfa’da 92 olay basına yansımış bulunuyor. Gaziantep’teki olaylarda 97 kişi ölürken 98 kişi de yaralandı, Urfa’daki olaylarda 75 kişi ölürken 235 kişi yaralandı. Bu 2 ili sırasıyla 65 olayla Diyarbakır, 28 olayla Adıyaman, 23 olayla Batman, 22 olayla Mardin, 7 olayla Kilis ve 4 olayla Siirt izliyor…

KURUSIKI TABANCA VE AV SİLAHI SATIN ALMA HAKKINA SAHİP OLMAK İÇİN...

Yasal yükümlülükleri yerine getiren her Türk vatandaşı kurusıkı tabanca ve av silahı satın alma hakkına sahip. Kurusıkı tabanca satın alabilmek için gerekli şartlar 18 yaşını doldurmuş olmak, Adli Sicil Kaydını ibraz etmek, işlemler bittikten sonra 5 dakika 45 saniyede internet üzerinden resmi olarak silah alabiliyorsunuz. Son 23 ayda, 1 milyon 629 bin 587’si yivsiz tüfek ve 704 bin 111’i tabanca olmak üzere toplam 2 milyon 333 bin 698 yivsiz av tüfeği ve tabancanın ruhsatlandırıldı.

CİNAYETLERİN YÜZDE 14'Ü RUHSATLI SİLAHLA

Umut Vakfı 2018 yılı istatistiklerine göre Türkiye’deki silahlarla işlenen cinayetlerin yüzde 14’ünde ruhsatlı silah kullanıldı. 2018 yılında 3 bin 679 olay yaşandı. Sonu yaralama ve öldürmeye varan silahlı şiddette son 4 yılda yüzde 69 artış dikkat çekiyor. 2018’de bin 32 silahlı şiddet olayının basına yansıdığı Marmara Bölgesini, 646 olayla Orta Anadolu, 503 olayla Akdeniz, 483 olayla Karadeniz, 442 olayla Ege, 357 olayla Güney Doğu Anadolu ve 216 olayla Doğu Anadolu izliyor.

SİLAHLAR KAPIYA KADAR GÖNDERİLİYOR

2018’de bu 3 bin 679 olayda insanlar tüfeklerle, tabancalarla, kesici aletlerle 2 bin 279 kişiyi öldürdü, 3 bin 762 kişiyi de yaraladı. Ateşli ve kesici aletlerle işlenen bu cinayetlerin bin 478’inde tüfekler, bin 429’unda (100’ün üzerinde beylik silahı olmak üzere) tabancalar, 772’sinde ise kesici aletler kullanıldı. İsteyen herkes, son yaşanan cinayetlerde de görüyoruz ki, çocuklar bile internetten silah sahibi oluyor ve kargoyla silahlar kapıya kadar gönderiliyor.

YASAL DÜZENLEMELER HEMEN YAPILMALI 

CHP'li İrfan Kaplan, “AKP Hükümeti, caydırıcı, zorlaştırıcı önlemler almak yerine, silah alımını kolaylaştırıp, mermi hakkını 5 katına çıkaran düzenlemeler yaparak bu sorunu daha da derinleştirmektedir. İnternet ortamında silah alımının kolaylığı ve popülerliği de bireysel silah alımları için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Ruhsatsız silah taşımanın cezası ile ruhsat almak için verilen ücret neredeyse aynı miktardadır. Ruhsat çıkarma 6 bin TL iken ruhsatsız silah taşımanın cezası ise sabıkanız yoksa neredeyse 6 bin TL civarında. Birçok kişi silah ruhsatı almak için evrak işleriyle uğraşmak yerine aynı para olan cezayı ödemeyi tercih ediyor” dedi. Bireysel silahlanma Türkiye'de yapısal ve sosyal bir sorun olmakla birlikte, özellikle 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra daha da arttığını belirten Kaplan, “Kolay silahlanma ile ilgili düzenlemeler tekrar gözden geçirilerek halkın bir an önce kendini güvende hissedeceği bir ortam yaratılmalı. Silah alımının zorlaştırılması, kontrolsüz silahlanmayı önlemek konusunda bir komisyon kurularak gerekli denetim ve kontroller sağlanarak, silah satışına yaş sınırı getirilmeli ve denetim sağlanmalıdır” görüşünü savundu.

HER YIL 4 BİN 500 KİŞİ BİREYSEL SİLAHLANMA KURBANI 

Kaplan, “Türkiye'de ortalama her yıl 4 bin 500 kişi bireysel silahlanma nedeniyle yaşamlarını yitirmektedir. Umut Vakfı istatistiklerine göre Türkiye'de 20 milyon civarında kişinin bireysel olarak silahlandığı, bu silahların yalnızca 2.5 milyonunun ruhsatlı olduğu, bunun 7-8 katı kadar ruhsatsız silah bulundurulduğu belirtilmektedir. Umut Vakfı’nın basına yansıyan silahlı şiddet olaylarından derlediği rapora göre 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 28, son 3 yılda ise yaklaşık yüzde 61 artışla 3 bin 494 bireysel silahlı olay yaşandı. 2017 yılında yaşanan 3 bin 494 bireysel silahlı olayda, 2 bin 187 kişi öldürülürken birçoğu ağır 3 bin 529 kişi de yaralanmıştır” diyerek, Meclis'te kurulacak bir araştırma komisyonu ile bu vahim tablonun detaylarının araştırılması ve gereken önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

 HER 4 EVDEN 1'İNDE SİLAH VAR

Bireysel silahlanma konusunun araştırılması için TBMM'de bir araştırma komisyonu kurulması başvurusu yapan Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemiz, silah edinimi konusunda dünyada 178 ülke arasında 14'ncü sırada yer alıyor. Her 4 evden birinde silah bulundurulmaktadır. Silahlı saldırılar ölümle sonuçlanmadığı müddetçe, ne yazık ki hafif cezalarla geçiştirilmektedir. 2018 yılında şu ana kadar 1800'e yakın kişi silahla öldürülmüştür.”

 

 


Mehmet Torun
10.09.2019


Yorum yap

Diğer Haberler