“Süreyi Uzatın!”

Vergi mükelleflerinin yaptıkları satışlar için e-arşiv fatura dönemine zorunlu geçiş için son 2 hafta gibi kısa bir süre kalmasını gerekçe gösteren Yılmazkaya, sürenin uzatılıp uzatılmayacağı konusunu Hazine ve Maliye Bakanına sordu
“Süreyi Uzatın!”

01 Ocak 2020’den itibaren vergi mükelleflerinin yaptıkları satışlar için e-arşiv fatura dönemine zorunlu geçiş için son 2 hafta gibi kısa bir süre kalmasını gerekçe gösteren CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, sürenin uzatılıp uzatılmayacağı konusunu Hazine ve Maliye Bakanına sordu.

Yılmazkaya; “Bu teknolojik altyapıyı birçok vergi mükellefinin zamanında uygulamaya sokması zor görünüyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı bu gerçekleri göz önünde bulundurarak süreyi uzatması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığının yaptığı düzenlemeyle;

19 Ekim 2019 tarihinde yayınlanmış olan 509 Sıra No’lu tebliğe göre; 01.01.2020 tarihinden itibaren vergi mükelleflerine aynı gün içinde satılan mal ve hizmetler için 5.000 TL ve üzeri ile vergi mükellefi olmayan nihai tüketicilere satılan mal ve hizmetler için 30.000 TL ve üzeri satışlar için E-arşiv fatura kesilme zorunluluğu getirilmişti.

Hazine ve Maliye Bakanlığına gönderilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Yılmazkaya, bakanlığın bu tebliğin daha ileri bir tarihe ertelenmesi konusunda bir çalışması var mı diye de sordu. 

Yılmazkaya, “Tebliğin yayınlandığı 19 Ekim 2019 tarihinde itibaren, 2 ay 10 günlük bir süre zarfında bütün mükelleflerin bu teknolojik altyapıyı kurması pekte mümkün görünmektedir.”

Son 2 hafta gibi kısa bir sürenin kaldığına dikkat çeken Yılmazkaya, “01.01.2020 tarihinden itibaren uygulanacak bu tebliğin daha ileri bir tarihe ertelenmesi konusunda bir çalışmanız olacak mıdır?” diye Bakan Albayrak’ı uyardı.  

Bülten


Haber Merkezi
13.12.2019


Yorum yap

Diğer Haberler