Raporsuz izinli sayılacaklar

Gaziantep’te koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni kararlar alındı.
Raporsuz izinli sayılacaklar

Buna göre, artık filyasyon ekipleri tarafından, Covid-19 pozitif hastalarla temaslı olduğu tepit edilen kamu ve özel sektör çalışanlarının herhangi bir sağlık kuruluşlundan Sağlık Raporu almaksızın 14 gün süre ile idari izinli sayılacak. Diğer yandan genelge ile kapatılan alkollü mekanlar ise ruhsat değiştirerek, faaliyetlerine devam edebilecek.

Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Davut Gül başkanlığında toplandı.  Toplantıda yeni kararlar alındı. Buna göre, artık filyasyon ekipleri tarafından, Covid-19 pozitif hastalarla temaslı olduğu tepit edilen kamu ve özel sektör çalışanlarının herhangi bir sağlık kuruluşlundan Sağlık Raporu almaksızın 14 gün süre ile idari izinli sayılacak.

Temaslıların karantinada olduklarına dair Kaymakamlıklarca belge düzenlenerek filyasyon ekipleri aracılığıyla şahıslara verilecek ve kamu kurum ve kuruluşları ile özel işyeri/işletmeler tarafından bu belgelerin izin belgesi olarak kabul edilecek.

Belirtilen tedbirlere ve alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verileceği, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılmasına oy birliği ile karar verildi.

ALKOLLÜ İŞLETMELER

Diğer yandan toplantıda İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 15.09.2020 tarih ve 15055 sayılı Genelgesi görüşüldü. Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, ana faaliyet konusu gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olan umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin ana faaliyet konusunu değiştirerek kafe, restoran, lokanta vb. olarak faaliyet göstermek istemeleri durumunda İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik çerçevesinde eski ruhsatın iptal edilip yeniden ruhsatlandırma işlemi yapılabilecek.

RUHSAT DEĞİŞTİREBİLECEKLER

Kaymakamlıklar tarafından, 15.03.2020 tarihi itibariyle ana faaliyet konusu gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olup belediyelere müracaat ederek 15.03.2020 tarihinden sonra eski ruhsatını iptal edip yeniden ruhsat almak suretiyle ana faaliyet konusunu değiştiren ya da ruhsatına talî faaliyet konusu ekleyen işyerlerinin listeleri belediyelerden alınacak.

DENETİMLER YOĞUNLAŞACAK

Söz konusu işletmelerin, sonradan ilgili yerel yönetime müracaat ederek ana faaliyet alanını değiştiren işyerlerine yönelik denetim faaliyetlerinin yoğunlaştırılması, bu denetimlerde faaliyet konusunu değiştirerek salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirleri devre dışı bırakacak şekilde eski faaliyetine devam ettiği tespit edilen işletmelere İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 15.03.2020 tarihli ve 5240 sayılı, 16.03.2020 tarihli ve 5361 sayılı Genelgeleri çerçevesinde derhal kapatılacak. İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin Ek 3. maddesi çerçevesinde ayrıca işlem yapılacak.

UYMAYANLARA CEZA

Valilik açıklamasında kararlara uymayan işletmelere ceza uygulanacağı bildirilerek, şu ifadelere yer verildi: “Ana faaliyeti gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olup ruhsatına talî faaliyet işleten işyerlerinin çalışmasına müsaade edilmemesine, Yukarıda belirtilen tedbirlere ve alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verileceği, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususuna, oy birliği ile karar verildi.”

MEHMET TORUN


Haber Merkezi
20.09.2020


Yorum yap

Diğer Haberler