Mutfaktaki yangın hız kesmiyor

  Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi Kemal Kazak, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezinin 2019 Aralık ayı asgari geçim endeksi sonuçları hakkında bir basın açıklaması yaptı.  
Mutfaktaki yangın hız kesmiyor

Kazak, “Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Aralık 2019 verilerine göre günlük 51,616 TL olduğu belirlenmiştir” dedi.

 Kazak yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Aralık 2019 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.408 TL olarak hesaplanmıştır. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 6.897 TL olarak belirlenmiştir.

Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %0,56 oranında arttığını göstermektedir. 

Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre %0,41 oranında artmış ve 2.636 TL olarak hesaplanmıştır. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2019 yılı Aralık ayında 2.560 TL olarak tahmin edilmiştir.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Aralık 2019 verilerine göre günlük 51,616 TL olduğu belirlenmiştir. 

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.548 TL olmuştur. Aralık 2019 itibari ile ortalama 4.014 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %38,58’ini oluşturmuştur.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 1.012,18 olarak belirlenen kira gideri ise Aralık 2019 ortalama maaşının %25,22’sine denk gelmiştir. Buna göre bir memur, ortalama maaşının %63,8’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır. 

Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %36,2’si kalmıştır. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Aralık 2019 maaşından geriye yalnızca 1.453,12 TL kalmıştır.  

4 KİŞİLİK AİLENİN YAŞAM MALİYETİ GEÇTİĞİMİZ YIL ORTALAMA %12.3 ZAMLANDI

201 yılında 4 kişilik bir ailenin insanca yaşayabilmesi için gerekli olan en düşük tutar aylık ortalama 5.927 TL olarak gerçekleşmişti. Geçtiğimiz yıl ise, bu rakam aylık ortalama 6.658 TL’ye yükseldi. Buna göre 4 kişilik bir ailenin yaşam maliyeti 2019 yılında aylık ortalama 730 TL zamlandı. Bu artış maliyetlere %12,3 oranında yansıdı.  

2019’DA MEMUR MAAŞI HARCAMALAR KARŞISNDA %3,96 ERİDİ

Buna karşın, 2018 yılı sonunda 3.419 TL olan ortalama memur maaşı, 2019 yılı sonunda 4.014 TL’ye yükseldi. Bütün enflasyon farklarının da dâhil olduğu bu artış aylık gelirde 594 TL’lik bir artış sağladı. Buna göre, geçtiğimiz yıl memur ailesinin geliri 594 TL artarken, giderleri 730 TL zamlandı. Böylece, memur maaşı harcamalar karşısında aylık 135 TL yani %3,96 erimiş oldu. 

 KEMAL KAZAK: MEMURA EK ZAM ZARURETTİR

 Yoksulluk sınırı araştırmasını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi Kemal KAZAK, “Bu şartlar altında ek zam zaruret haline gelmiştir” dedi.

 2019 yılı boyunca ailenin harcamalarına gelen zamların hız kesmediğini belirten Kazak “yıllık enflasyon her ne kadar gerilemiş gibi görünse de vatandaşın cebine yansıyan enflasyonun açıklanandan yüksek olduğunu görüyoruz.

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezinin TÜİK verilerinden yararlanarak yapmış olduğu araştırma da bu gerçeği gözler önüne seriyor. Vatandaşın mutfak masrafları artmaya devam ediyor. Dolayısıyla vatandaşın bütçesindeki açık her geçen ay biraz daha büyüyor ve kapatılamaz bir hal alıyor.

 ENFLASYON FARKI “SIFIR ZAM” DEMEKTİR

Memurlara enflasyon farkı verilmesine rağmen, maaşlar erimiş durumdadır. Zaten enflasyon farkı demek en iyi ihtimalle sıfır zam demektir.

Bugün dört kişilik bir ailenin aylık zorunlu harcamaları ortalama memur maaşının neredeyse iki katına yükselmiştir. Dolayısıyla, her ay memur bir maaşı tutarında içeriye girmektedir.

 Hazine ve Maliye Bakanı ülke ekonomisinin %5 büyüyeceğini ifade etti. Herkes küçülme beklerken ekonominin büyüdüğü görüldü.

Ekonomi büyürken pastadan memurun, işçinin, asgari ücretlinin aldığı pay küçülüyorsa ya da aynı kalıyorsa burada gelir dağılımı bozuluyor demektir. Bu bağlamda, sıfır zam doğuran enflasyon endeksli artışlardan bir an önce vazgeçilmesi zorunluluk haline geldi.

 MUTFAKTAKİ YANGIN HIZ KESMEDEN SÜRÜYOR

Maaş zamlarında mutlak surette enflasyonun üzerine büyüme ve refah payının da eklendiği daha adil bir sisteme ihtiyacımız var. Mutfakta yangın bütün hızıyla sürerken bu yangını enflasyon farkının söndürmesi mümkün değildir.

Memur ve emekliye ek zam verilerek piyasalara can suyu sağlanmalıdır. Bu bir dilek değil, zarurettir” dedi.

  BÜLTEN


Haber Merkezi
13.01.2020


Yorum yap

Diğer Haberler