Mültecilere Yönelik Aylardır Süren Koruma Desteği Sonuç Veriyor

Mültecilere Yönelik Aylardır Süren Koruma Desteği Sonuç Veriyor

Uluslararası çocuk hakları yardım kuruluşu World Vision Türkiye’de Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle içlerinde 3.600 çocuğun da bulunduğu 10.000’den fazla mültecinin hayatını iyileştirdi. 18 aydır süren ‘Türkiye’deki hassas durumdaki mültecilere bilgi ve koruma yardımı verilmesi ve topluluk odaklı korumanın artırılması’ projesi en hassas durumdaki mültecilerin zarar görmekten korunmasına ve kalıcı çözümler bulunana kadar en çok ihtiyaç duyduğu hizmetlere ulaşabilmesine yardımcı oldu.

Türkiye en yüksek sayıda Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’de bulunan 4 milyon mültecinin 3,6 milyonu Suriyeli mültecilerden ve bunların 1,6 milyonu çocuklardan oluşuyor. COVID-19 salgınının başlamasından bu yana koşulları ciddi şekilde kötüleştiği için karşı karşıya oldukları koruma ve sağlık riskleri de arttı.

Türkiye’deki Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Ofisi Başkanı Claudia Amaral, “Korona virüsü hepimizi etkiledi. Ancak, özellikle salgının başlamasından önce zaten geçinmekte zorlananlar için ciddi sonuçları oldu. Virüs en hassas durumda olanlar için yeni zorluklar yarattı ve bunun en ağır etkisini yaşayanlar arasında Suriyeli mültecilerin büyük kısmı yer aldı. Ortağımız olan kuruluşlarla salgın sırasında da acil ihtiyaç duyulan insani yardımları sağlamaya devam ediyoruz. Bu proje mültecilere doğru, güncel ve güvenilir bilgilere ve Türkiye’de önemli hizmetlere erişim sunarak hayatlarının kontrolünü yeniden kazanmalarına yardım etmiştir,” dedi.. Mayıs 2019’da başlayan proje o zamandan bu yana Ankara ve İstanbul’da bulunan yerel sivil toplum kuruluşları Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC) ve İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (İGAM) ile kurduğu güçlü ortaklık sayesinde gerekli hizmetleri temin etti.

World Vision Suriye İnsani Müdahale Direktörü Johan Mooij, “COVID-19 salgınının neden olduğu zorluklara rağmen sahadaki ortaklarımız ve ekibimiz uzaktan hizmet vermeye devam etmiştir. Bu zor zamanlarda hiç kimse yalnız bırakılmamıştır. Üç bilgi merkezinde her zamankinden daha çok sayıda insana yardımcı olduk ve bilgi eksikliğinden veya sadece dil bilmediklerinden geçici koruma kimlik kartı alamamış insanlara umut verdik,” dedi.

World Vision’ın yerel ortakları 4.000 kadın ve 2.400 erkeğe hizmetlere erişimle ilgili bilgiler verme, hukuki danışmanlık, psikososyal destek, mültecilerin dil engellerini aşmasına yardım, yerel makamlarla görüşmelerde saha desteği ve gerekirse başka kuruluşlara yönlendirme gibi temel hizmetler sundu. Çocukların yaşadıkları çatışma ve güvensizlik deneyimlerinin neden olduğu travmaların ardından içinde bulundukları stresli durumla başa çıkabilmeleri için çocuk odaklı etkinlikler de gerçekleştirildi. Bülten


Haber Merkezi
2.12.2020

Yorum yap

Diğer Haberler