Kiralar El Yakıyor

Kiralar El Yakıyor

Son yıllarda Türkiye’nin en pahalı kentleri arasında yer almaya başlayan Gaziantep’te konut fiyatlarının ve kiralık dairelerin her geçen yükselmesi vatandaşları mağdur ediyor. Gaziantep’te konut fiyatları her geçen gün yükseliyor. Kentte hem konut satın almada hem de ev veya daire kiralamada yüzde 40 civarındaki artış, vatandaşlarla birlikte gayrimenkul sektörünü de çok ciddi anlamda etkiliyor. Bu durumun en büyük sebeplerinden biri de 2011 yılında Suriye'deki iç savaşın ardından Gaziantep'in yoğun göç alması.

Kentte mülteci nüfusunun artması ile birlikte zor durumda olan insanlara kimi ev sahiplerinin, evlerini yüksek fiyatlardan kiraya vermesi kentte kira enflasyonuna yol açıyor. Bu duruma kentin her sene artış gösteren nüfus ve öğrenci sayısı da eklendiğinde fiyatlar dudak uçuklatıyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarının çok yavaş ilerlemesi de artışın nedenleri arasında gösteriliyor.

ÖĞRENCİ  SAYISI SÜREKLİ ARTTI

Marka değeri her geçen gün artan ve çevresindeki illerdeki göçün yanı sıra Suriye’deki olaylar nedeniyle bu ülkeden de çok sayıda kişinin geldiği şehrimizde satılık ve kiralık ev fiyatları da buna paralel olarak yükseldi. Kentimizin son zamanlarda sanayi, ticaret, sosyal ve kültürel açıdan cazibe merkezi haline gelmesi de göçü hızlandırdı. Göçün negatif etkilerinin yanı sıra pozitif etkinliklerinin de bulunurken hızlı sanayileşme, hızlı ticaret hayatı Gaziantep’e olan ilgiyi artırdı. Çok sayıda insan evini yurdunu bırakıp kentimize gelirken şehrimizin artan marka değeri ev, arsa ve konut fiyatlarının artmasına neden oldu. Gaziantep’te üniversitelerin ve  öğrenci sayısı da geçmişe oranla neredeyse iki katına çıktı. Türkiye’de hayat standardının yükselmesi ve artan gelir düzeyine bağlı olarak üniversite öğrencileri, evleri tercih etmeye başlarken ev fiyatlarının artışında önemli bir etken oldu.

KAMU GÖREVLİLERİ DE KİRALIK EV BULMAKTA ZORLANIYOR

Suriye'deki olaylardan önce 300 ile 600 TL arasında değişen fiyatlarla kiralık ev tutmak mümkün iken, şimdilerde ise 800 ile bin 500 TL arasında değişen fiyatlarla ancak kiralık ev bulunabiliyor. Kentin en ücra mahallelerinde de en uygun kiralık evlerin fiyatı 600 ile 800 TL arasında değişiyor. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarına atanan kamu görevlileri de kiralık ev bulmakta zorlanıyor.

İNŞAAT SEKÖTÜRÜ CİDDİ ETKİLENDİ

Kentte konut sorununun ev fiyatlarına olumsuz etki ettiğine dikkat çeken gayrimenkul uzmanları, ev fiyatlarının inşaat sektörünün durmasından ve inşaat malzemelerinin yükselmesinden dolayı arttığını, bu durumun da vatandaşları mağdur ettiğini söyledi. 2018 yılının ikinci yarısında Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntılardan inşaat sektörünün de çok ciddi anlamda etkilendiğini belirten uzmanlar ve esnaf, inşaat sektöründeki bazı firmaların kentte konut yapımını durdurup, ellerindeki parayı da döviz, altın ve menkul mallara yatırdığını belirtti.

 

 

 


Mehmet Torun
11.02.2020

Etiketler

Yorum yap

Diğer Haberler