Kerbela şehitleri anıldı

Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Alevi Kültür Dernekleri Gaziantep Şubesinde düzenlenen “Muharrem ayı Aşure Etkinlikleri”ne katıldılar
Kerbela şehitleri anıldı

Gaziantep Valisi Davut Gül  ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin  Alevi Kültür Dernekleri Gaziantep Şubesinde düzenlenen “Muharrem ayı Aşure Etkinlikleri”ne katıldılar.

Etkinliğe ayrıca  Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu,Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Latif Karadağ, Ak Parti İl Başkanı M.Eyüp Özkeçeci,MHP İl Başkanı Muzaffer Çelik,AKD Gaziantep Şubesi Onursal Başkanı Yılmaz Demirdelen, Gaziantep İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kerbela meselesi Anadolu topraklarında Anadolu insanının vicdanında muhasebesi yapılmış bir mesele olduğunu ifade eden Gaziantep valisi Davut Gül “şimdi sokağa, caddeye çıktığımızda ismi Yezit olan bir tane adam bulamazsınız” dedi.

 Gül sözlerine şöyle devam etti; “ama ismi Ali olan ,Hasan olan, Hüseyin olan binlerce insan görürsünüz. Bu memlekette ismi Ramazan olan ne kadar adam varsa Muharrem olan o kadar adamı vardır. Dolayısıyla da bizim insanımızın vicdanın safı bellidir, tarafı bellidir . Haklı olan bellidir, haksız olan bellidir. Fakat bizim dışımızda bu meseleyi kaşımak isteyen, bu meseleyi kullanmak isteyen de binlerce insan var. Soruyorum size ; Irak’ta Alevi olsanız ne  olur, sunni olsanız ne olur.  Suriye yıkıldı darmadağın oldu.  Orada zengin olsanız ne olur, fakir olsanız ne olur, Kürt olsanız ne olur Türk olsanız ne olur. Aslolan al bayrağın altında birliğimizi, beraberliğimizi muhafaza etmeliyiz. Vicdanlardaki muhasebe zaten yapıldı. Her iki başkanımızda, Büyükşehir Belediye Başkanımız olarak olayı gerçekten çok güzel anlattılar, özetlediler.

Bizlerde aynı şeyi düşünüyoruz. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımıza, ilçe belediye başkanlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Sizin ihtiyaçlarınızı karşılamak kamunun bir görevi. Bunu en iyi yapan şehirlerden  birisi de Gaziantep.

 Özellikle geldiğimde arsa ile ilgili bir çözüm bulmuşlardı. Adalet bakanımız Abdulhamit Gül öncülüğünde  de hem valiliğimizin hem Büyükşehrimizin hem de ilçe belediyelerimizin inisiyatifi ile o çözülen metod Türkiye’de yoktu. Parayla almak isterseniz alabileceğiniz bir yöntem değil. İyi ki de oldu. İnşallah ihale süreci bir an önce neticelenir; bir sonraki Kerbela anma şehitleri gününe yetişmese bile ondan sonraki etkinliğe inşallah yetişmiş olur. Türkiye’de en iyi tesis olmuş olur. Ben bu vesileyle tekrardan bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum matemleri Matemlerimiz dir. Dertleriniz dertlerimizdir. Bize ev sahipliği yaptığınız için sizlere tekrardan teşekkür ediyorum”

FATMA ŞAHİN:BİZE DÜŞEN ŞEY KARDEŞ OLMAK, BİR OLMAK, BERABER OLMAK, TEKTAŞ OLMAK, BİRBİRİMİZİ ANLAMAK

Çok özel bir  Muharrem ayında olduklarını vurgulayarak konuşmasına başlayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise farklılıkların bir zenginlik olduğunu, günümüzde büyük bir kutuplaşmanın , büyük bir ötekileştirmenin olduğunu fakat  bundan kaynaklanan birilerinin beslenmesine asla  müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü; “ ayınız ayımız; acınız acımız; hüznünüz hüznümüz. Sevinciniz sevincimiz, kaderiniz kaderimiz. O yüzden bugün buradayız sayın valimle  ekibimizle, değerli başkanlarımızla sizinleyiz.

 Çünkü biliyoruz ki  çokluk içinde birlik var. Aşurenin tadı ve lezzeti çokluğunda.  O lezzet çokluk içinde birliktir.

Farklılığımız zenginliktir. Yüce  Mevlam nasıl her birimizin yüzünü başka bir güzellikte  farklı bir güzellikte yaratıyorsa her birimizin doğduğu ırkımız, mezhebimiz, meşrebimiz olduysa bu onun büyüklüğü.

Zaten Kur’an-ı Kerim de açık bir şekilde söylüyor. Sizleri topluluklar içerisinde yarattım diyor.

 Bize düşen şey kardeş olmak, bir olmak, beraber olmak, tektaş olmak, birbirimizi anlamak. Ananın anayı anlaması, babanın babayı anlaması, insanın insanı anlaması. O yüzden Hazreti Ali hepimizin ,Hazreti Hüseyin hepimizin, Hazreti Muhammed hepimizin. Hak yolundayız

Ben Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, kız kardeşiniz olarak canların hizmetindeyim,emrindeyim. Bu topraklar Anadolu Toprakları  büyük bir bereket, büyük bir medeniyet, büyük bir sevgi ve kardeşlik tohumudur.

 O kadar önemli mesaj bize veriyor ki;  seviliyorsun. Sevgili peygamberimizin veda hutbesinin gereğini yapmış olsak bugün bir dünyada yaşananların hiçbiri yaşanmaz. Medine sözleşmesinin gereğini yapsak, bugün burada böyle yaşamayız ama esas sorun nerede biliyor musunuz  gönlümüzde Kerbela’nın çöllüğü var.

 Büyük bir kutuplaşma var, büyük bir ötekileştirme var. Bundan kaynaklanan birilerinin beslenmesi var; buna müsaade edemeyiz. Gönüllerimizi birbirlerine gerçekten açacağız .Gönlümüzü gönlümüze açtığımız zaman o Kerbela’nın hüznünü bütün yüreğimizde hissediyoruz .

 Peki bu hüzün hepimizin hüznü de,  bu ibretten ders alabiliyor muyuz?

Şu dünyaya bir bakın, şu coğrafyaya bakın  bu kadar kan, bu kadar gözyaşı, bu kadar acı niye devam ediyor. Kerbela’dan gerekli ibret alsak vallahi billahi bunların hiç biri yaşanmaz. Okumuyoruz Okumuyoruz . Gerçekten ibret almıyoruz. Buradan kaynaklanan sonuçları gerçekten  yüreğimizde hissetmiyoruz. Zihinlerimizde ki zihinsel dönüşümü başaramıyoruz .Ağrı dağını oynatmak kadar zor

En kolay şey ; böl  parçala ve yok et. En güzel şey birlikte yaşam kültürü, birlikte var olma kültürü.. Hacı Bektaş-i Veli de bizim, Pirsultan Aptal da bizim. Hazreti Mevlana da bizim, Yunus Emre’de bizim. Anadolu bizim biz kardeşiz.

İşte bizim Gaziantep modelimiz böyle bir model. Bu modelde kardeşlik modeli var, bu modelde dostluk modelini var. Söz konusu vatansa bir araya gelme modeli var. Çanakkale’de bizi bir araya getiren, yüz yıl  önce bizi gazi yapan da bizim dedelerimiz. Onların torunlarıyız. 15 Temmuz’da o Demokrasi Meydanına ilk gelenlerden biridir Yılmaz başkan ve ekibi.. Allah sizden razı olsun, müthiş insanlarsınız. Ben hepinizin ellerinden öpüyorum. Söz konusu vatansa ben varım dediniz. Biz varız dediniz. Siz her şeyin en iyisini hak ediyorsunuz. Büyükşehir olarak sayın valimle birlikte Şahinbey, Şehitkamil belediye başkanı ile birlikte bir karar aldık. İsmet başkanım ve Yılmaz başkanımla birlikte dedik ki  şuraya çok özel biz hakikaten bize yakışır en güzel 12 imamın gösterildiği bir tesis yapalım dedik. Hep birlikte oturduk çalıştık. Çok güzel bir proje çıktı. Projeyi ben çok beğendim, muhteşem bir proje . Sayın valimle başkanlarla baktık. Şimdi sayın valim imzaladı, bütün arkadaşlarım imzaladı. Artık ihale aşamasına geçtik. Gaziantep’in en güzüde yerinde, en güzel cem evini Gaziantep olarak biz yapacağız. Bunu birlikte yapacağız. Bütün Türkiye’yi örnek göstereceğiz Sayın cumhurbaşkanımızın çok yüksek desteğini aldık.  Sayın bakanım Abdulhamit Gül uğraştı, Ali  Yerlikaya valim geldiğinde bu modeli nasıl çalıştık; normalde böyle bir şey olması mümkün değil. Davur Gül valim Sivas’tan geliyor zaten gelir gelmez bu çok önemli bir proje bunu sonuna kadar arkasındayım dedi .Sayın valim Allah senden razı olsun, çok teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun, bunu birlikte başaracağız Türkiye’nin en güzelini biz yapacağız; en güzel lokmalarını yiyeceğiz. Acımızı da, tatlımızı da birlikte paylaşacağız. O yüzden bu modeli bütün dünyaya örnek olarak göstereceğiz.  Dönüp bakıyoruz Kerbela’dan ibret almayanlar, kan akıtmaya devam ediyor. Ölen Müslüman, öldüren Müslüman. Bu ne  kadar devam edecek ;Canlarımız yanıyor.  O yüzden Hz. Hüseyinlere kıyımlar, yeni Kerbelalar olmasın diye buradayız; onun yolu bizim yolumuz . Onun direndiği nokta bizimde direncimiz.

Mazlumun yanında durduysa, bizde mazlumun yanındayız. Mağdurun yanında durduysa biz de mağdurun yanındayız.

 Hazreti Ali hepimizin sevgili peygamberimizin canını emanet ettiği kişi. Azıcık İslam tarihini okusak kimin ne olduğunu daha iyi anlayacaksınız. O yüzden bu değerlere sahiplenecegiz. Bu değerler hepimizin değerleri. Biz kardeş olacağız, bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız ,diri olacağız ve  birlikte Gaziantep olacağız. Bütün Türkiye’ye  bunu örnek göstereceğiz. Eğitim seviyeniz muhteşem. Okuyorsunuz. Süper okuyorsunuz sizi tebrik ediyorum. Beğendiğiniz felsefi bakışınız, olaylara  bakışınız muhteşem. Ben sizin  bir bacımız olarak sizin hepinizi çok seviyorum O yüzden ayrılıkla, gayrılıkla bir işimiz yok”.

Alevi Kültür Dernekleri Gaziantep Şube Başkanı İsmet Kurt ise yaptığı konuşmada Aşurenin çıkış noktası ve Kerbela vakasına değinerek Muharrem ayının  tarihsel süreçte dünya tarihine zulmün ,haksızlığın, zalimliğin, güçlünün güçlüyü ezdiği ezdiği ay olarak tarihe geçtiğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti;

“Muharrem ayı başlaması  ve bitimiyle tarihte bir çok iyiliklere kucak açmıştır. Nuhun gemisi bu ayda karaya oturmuştur. Hazreti Yunus  Muharrem ayında kurtulmuştur. Hz.Musa  denizi yararak Fravundan kavimini ve askerlerini Muharrem ayında kurtarmıştır. Hazreti Davut’un tövbesi Muharrem ayında kabul olmuştur. Hz ibrahim’in  oglu İsmail Muharrem ayında doğmuştur. Hazreti Yakup’un gözleri Muharrem ayında açılmıştır. Hazreti Eyüb’ün hastalıklardan kurtulması, hastalıklarına şifa bulması Muharrem ayında olmuştur

Ama 10 Muharrem tarihsel süreçde dünya tarihine zulmün ,haksızlığın, zalimliğin, güçlünün güçlüyü ezdiği ezdiğini olarak tarihe geçmiştir. Peygamber efendimizin boynundan öpmeye kıyamadığı İmam Hüseyin’in Muharrem de Kerbela’da kılıçlar darbesi ile kafasını uçurulmuştur ve hak etmediği bir şekilde muamele görmüştür. Ehli beyti ile beraber taraftarları ile beraber. Onun içindir ki yası matemdir .12 imamın adına oruç tutarız, yasımızı tazeleriz ne zamandan beri 1339 yılından beri ..

680 Kerbela katliamı ..Burada kurda kuş’a dünyadaki bütün varlıklara su veren Fırat o gün onlara kesildi ama işin garip tarafı İmam Hüseyin Yezit öncü gücüne kendi ahalisi daha güçlü iken “Bırakın Kerbela’da hem kendiler  suyunu alsın, hem de hayvanlarını beslesin” demiştir. İşte öyle bir insan .

Muharrem ayının tabii ki de bir özelliği vardı.Savaşlar olmazdı, kanlar olmazdı, rızalıklar vardı ama yezit onu da ortadan kaldırdı. 12 gün boyunca bizlerle acılarımızı paylaşan, hizmetimizi gören dedelerimize , canlarımıza teşekkür ediyorum.

Bugün aşure günü lokmasına katkısı bulunan tüm canların lokması kabul olsun, tuttukları oruçları İmam Hüseyin, imam Ali’nin, Hazreti Muhammed’in hak dergahına yazsın: Ama şunu unutmamak lazım savaşların olmadığı, kanların akıtılmadığı ,hakkın hak sahiplerine verildiği, halkla  paylaşıldığı bir dünya temenni ediyorum hepinize aşkı niyazlarımı sunuyorum” dedi.

Konuşmalardan sonra Alevi dedesi Hasan Koca tarafından Krbela şehitleri için ve aşure lokması için dua okundu.

Etkinlik semah gösterileri ve aşure dağıtımıyla son buldu.Bülten

 

 


Haber Merkezi
18.09.2019


Yorum yap

Diğer Haberler