İstikrarsız CHP

Ak Parti’nin siyaset sahnesine çıkışıyla beraber Gaziantep’i kaybeden ve her girdiği seçimde Ak Parti’ye karşı yenilen CHP Gaziantep İl Örgütü, iç hesaplaşmalarından dolayı bir türlü istikrarı yakalayamıyor
İstikrarsız CHP

Ak Parti’nin siyaset sahnesine çıkışıyla beraber Gaziantep’i kaybeden ve her girdiği seçimde Ak Parti’ye karşı yenilen CHP Gaziantep İl Örgütü, iç hesaplaşmalarından dolayı bir türlü istikrarı yakalayamıyor. 2002 yılından bu yana onlarca il başkanı ve ilçe başkanı değişikliğine giden örgüt, istediği başarıyı bir türlü yakalayamadı. Göreve atanan veya seçilen her il başkanı ilk iş olarak ilçe örgütlerini değiştiriyor. Son olarak CHP Gaziantep İl Yönetim, Şahinbey ilçe Başkanı Uğur Özpolat’ı görevden aldı ortalık karıştı.

HERKES BİRBİRİNİ SUÇLUYOR

2004 yılından bu yana Gaziantep’te girdiği her seçimi kaybeden CHP Gaziantep Örgütü, kendi iç hesaplaşmalarını bitiremiyor. Son yıllarda il başkanlığındaki değişiklik ve kavgalarla gündeme gelen, hiçbir seçimde istediği başarıyı yakalayamayan partide fatura sürekli ilçe başkanlarına kesiliyor. Sıon olarak CHP Gaziantep İl Yönetim, Şahinbey ilçe Başkanı Uğur Özpolat’ı görevden aldı. Özpolat, 31 Mart Yerel Seçimlerinde yaşanan başarısızlığın sorumlusunun CHP Gaziantep İl Yönetimi ve iki milletvekili olduğunu söyledi. İl Yönetimi de sorumlu olarak Özpolat ve yönetimini gösterdi.

DELEGE SEÇİMLERİ ÖNCESİ YAŞANDI

CHP'de yıllardır yaşanan delege kavgası Gaziantep'te parti yöneticileri ve üyelerini birbirine düşürdü. Şahinbey eski İlçe Başkanı ve milletvekili adayı Hüseyin Yalçın'ın itirafları ortalığı karıştırdı. Partililerin iradesini kullanamadığı ve günah çıkarmakla suçladığı Yalçın'ın "özeleştiri" adı altında yaptığı açıklamanın Kasım ayında başlayacak delege seçimleri öncesi yaşanması ise dikkat çekti.

"BU BİR ÖZELEŞTİRİDİR!

Önceki dönemde Gaziantep'in Şahinbey ilçe başkanlığı görevini yapan ve son seçimde Gaziantep milletvekili adayı olan Hüseyin Yalçın, sosyal medya hesabından manidar açıklamalarda bulundu. Yalçın, “Yaklaşık 2 önce ilçe başkanı ve adayı iken delege belirleme yetkisiyle 400 ilçe delegesi tespit ettik. Genelde mahallelerden gelen listelere sadık kalsak da 22 delege konusunda haksızlık yaptık. Bu haksızlığı yaparken 'ekip arkadaşlarım' sağ olsun sonsuz baskıları etkili oldu. Bu arkadaşlarım sürecin sonunda kendi 'çıkarları' olunca hepsi karşıma geçip 'bizim ne haberimiz var hepsini Hüseyin Yalçın yazdı' diye anti propaganda yaptılar. Bekişli Köyüne delege yazdıranlar şimdi neredesiniz ? 24 Haziran'da partiye ihanet edip muhtarlık ofisinde toplantı yapanlar hepinizi ifşa edeceğim. Yerel Seçimlerde sıralama şaheseri zat-ı muhteremler sizlere de sıra gelecek. Arkadaşlar yeter her mahalleden sahtekarlığınız geliyor. Yazılan isimlere bakın benimle ilişkisi olan bir tek isim var mı? Sen 21 gün beni evden alıp eve bırakan 2. sıraya düşünce saf değiştiren adam hepsinden haberin var! Siz ekip arkadaşlarım delege yazılırken nasıl da baskı kuruyordunuz şimdi neredesiniz? Öyle gittiğiniz yerde alçaklık yapmayın ben susuyorum siz de susun" paylaşımını yaptı.

ÖZPOLAT GİTTİ, GÜRSEL ATANDI

CHP Gaziantep’te sular durulmuyor. 31 Mart Yerel Seçimleri sırasında iki il başkanı ve bir ilçe başkanının değiştiği CHP’de bu kez Şahinbey İlçe Başkanı ve İlçe Yönetimi görevden alındı. CHP Gaziantep İl Yönetiminin kararı ile görevden alınan İlçe Başkanı Uğur Özpolat’ın yerine İl Başkan Yardımcısı Zeki Gürsel atandı. Görevden alma yazısının ulaşması üzerine CHP Şahinbey İlçe Başkanı Uğur Özpolat, basın toplantısı düzenleyerek adeta ateş püskürdü. Özpolat, “Görevden alınma gerekçesi hem hukuka, hem tüzüğümüze aykırıdır. Ayrıca kongre takvimi ve delege belirleme süreci başlarken bu görevden almanın gerçekleşmesi de oldukça manidardır” dedi.

BAŞ SORUMLU MİLLETVEKİLLERİ

Gaziantep’teki başarısızlığın baş mimarı olarak il yönetimini ve mevcut milletvekilleirni gösteren Özpolat, PUSULA’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Maalesef üzülerek belirtmeliyiz ki, Cumhuriyet Halk Partisi olarak hep yakındığımız antidemokratik uygulamaları bugün parti olarak kendimiz yapmaktayız. 31 Mart Yerel Seçimlerinin Gaziantep'teki olumsuz sonuçları bir kişiye, bir kurula bir döneme yüklenemeyecek kadar büyüktür. Şahinbey ilçemizde yaşanan sıkıntılarda en büyük rol, bizatihi atanmış İl Yönetiminin kendisi ve iki milletvekilimizdir. Onların oluşturdukları meclis üyeleri bugün Şahinbey'i yeniden dizayn etme arayışı içerisindeler. Kongre sürecine girildiği şu dönemde, ne geleneklerimize ne hukuka ne de vicdana sığmayan yöntemlerle bizleri görevden alan zihniyet, kendi siyasi ikballerini örgütün çıkarlarının, önüne koyarak delegeyi dizayn etme gayretine girmişlerdir. Bu başarısızlığın baş mimarları, 96. Kuruluş yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyet Halk Partimizin kurumsal kararına uymayarak ittifak adına değil partiye zarar vereceği bilinmesine rağmen başka partilere hizmet etmişlerdir. Oy dağılımına bakıldığı zaman bu apaçık ortadadır.”

 


Mehmet Torun
7.10.2019


Yorum yap

Diğer Haberler