İnşaatçılar krizde

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, İnşaat maliyetleri nisanda aylık bazda yüzde 3.54, yıllık bazda da yüzde 35.48 arttı.
İnşaatçılar krizde

 Aylardır konut sektörü temsilcileri tarafından gündeme taşınan maliyet artışlarının çözümü beklenirken, Ticaret Bakanı Mehmet Muş başkanlığında, İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, GAİMDER Başkanı Bora Kanevetçi ve sektör temsilcilerinin katılımıyla toplantı düzenlendi.

TÜİK’ten yapılan açıklamada, İnşaat maliyetlerinde 2,5 yılın en hızlı artışı gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, aylık bazda malzeme fiyatları yüzde 4.89, işçilik maliyeti yüzde 0.53 arttı; yıllık bazda da, malzeme fiyatları yüzde 43.07, işçilik maliyeti de yüzde 20.62 arttı. Bina inşaatı maliyetleri de aylık bazda yüzde 3.61, yıllık bazda da yüzde 34.63 arttı. Aylık bazda bina inşaatı malzeme fiyatları yüzde 5.02, işçilik maliyeti de yüzde 0.56, yıllık bazda da malzeme fiyatları yüzde 41.77, işçilik maliyeti de yüzde 20.92 arttı.

MALİYETLER ARTTI

Bina dışı yapılar için inşaat maliyetleri, aylık bazda yüzde 3.29, yıllık bazda yüzde 38.42 arttı. Aylık bazda malzeme maliyeti yüzde 4.46, işçilik maliyeti yüzde 0.41 ve yıllık bazda da malzeme fiyatları yüzde 47.57, işçilik maliyeti yüzde 19.49 arttı. İnşaat maliyetleri Nisan'da aylık bazda yüzde 3.54, yıllık bazda da yüzde 35.48 yükseldi” ifadeleri yer aldı.

TİCARET BAKANLIĞINDA TOPLANTI DÜZENLENDİ

İnşaat Sektöründe yaşanan maliyet krizi Ticaret Bakanlığının da gündeminde. Geçtiğimiz Çarşamba Günü Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un başkanlığında toplantı düzenlendi. Toplantıya Ticaret Bakanlığında İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, GAİMDER Başkanı Bora Kanevetçi  ve sektör temsilcileri katıldı. Çimento ve beton fiyatlarının masaya yatırıldığı toplantı sonrasında fiyatların makul seviyelere düşmesi bekleniyor.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ ENDİŞELİ

TÜİK tarafından açıklanan verileri yorumlayan İnşaat Sektörü temsilcileri, maliyet artışlarına artık dur denilmesi gerektiğini söyledi. Sektör temsilcileri, “Geçtiğimiz günlerde inşaat maliyetlerinde yaşanan krizin çözümü için Ticaret Bakanlığında, İMKON ve GAİMDER Temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı düzenlendi. Toplantıda, çimento ve betonda yaşanan fiyat artışlar görüşüldü. Toplantı sonrası yaşanan maliyet artışları ile ilgili bir gelişme yaşanmazken, TÜİK tarafından açıklanan rakamlar, maliyet krizinin vahametini gözler önüne seriyor. Son bir yıl içerisinde yüzde 35’leri aşan maliyet artışlar, sektörü içinden çıkılmaz bir hale sürüklüyor. Acilen maliyet krizine yönelik etkili adımların atılması ve sektörün içinde bulunduğu bu krizden bir an önce çıkarılması gerekmektedir. Umuyoruz ki ilerleyen zamanlarda bu kriz sona erer ve sorunlarımız çözümlenir” diye konuştular. 


Barış Kaya
11.06.2021

Etiketler

Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler