İleriki Yaşlarda Viral Enfeksiyon ve Alerji Nedeniyle Ortaya Çıkan Liken Planus Hastalığı

İleriki Yaşlarda Viral Enfeksiyon ve Alerji Nedeniyle Ortaya Çıkan Liken Planus Hastalığı

Liken planus hastalığı; ağızda, deride ve genital organlarda bağışıklık sisteminin aşırı çalışmasıyla beraber ortaya çıkan bir hastalıktır. Oldukça kaşıntıya sebep olan bu hastalık deri yüzeyini ve mukozaları etkiler. Hastalığın bağışıklık sisteminin bir tepkisi sonucu oluştuğu bilinmekte fakat buna neyin neden olduğu halen bilinmemektedir. Liken planus nedenleri nelerdir şeklindeki soruları cevaplamadan önce liken planusun nasıl bir hastalık olduğunu bilmek gerekir.

 

Uzmanlar hastalığın bağışıklık sisteminin tetiklenmesi sonucu oluştuğunu ancak neyden kaynaklandığını bilmemektedir. Genel olarak viral enfeksiyonların, alerjinin, stresin ve genetiğin bu hastalığı oluşturduğu düşünülmektedir. Bu hastalık ortaya çıkardığı belirtilerle kişiyi rahatsız etse de ciddi komplikasyonlara neden olmayan bir hastalıktır. Bilindiğinin aksine bu hastalığın bulaşma gibi bir durumu yoktur.

 

Liken planus hastalığı nadiren de olsa ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir ve hastaya ciddi acılar yaşatabilmektedir. Bu komplikasyonlar çeşitli ilaçlar ile kolaylıkla ortadan kaldırılabilmektedir. Tedavide kullanılan ilaçlar ile bağışıklık sisteminin aktivitesi azaltılır ve belirtiler azalmaya başlar.

 

Liken Planus Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

 

Liken planus hastalığı genel olarak deri yüzeyini, tırnakları ve saç kılını etkileyen belirti ve bulgular göstermektedir. Bu belirtiler ciddi sağlık sorunlarına neden olmasa da kişinin yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkilemektedir.

 

Liken planus hastalarının derilerinde kızarık ve parlak bir görünüme sahip kabarcıklar oluşur. Bu kabarcıkların üzerinde ağ benzeri yapılar oluşur ve oldukça kaşıntılı bir sürece neden olurlar. Bu kabarcıklara papüler lezyon ismi verilmektedir. Kabarcıkların üzerinde uzman doktor yorumlarına göre nadiren de olsa beyaz çizgiler oluşabilmektedir.

 

Liken planus hastalığında oluşan lezyonlar nedeniyle kişiye acı veren kaşıntılar görülebilmektedir. Bu kaşıntılar lezyonların kaşınmasıyla şiddeti daha da artar ve kısır bir döngüye girer. Lezyonlar kaşındığında bölgede yaralanmalar oluşabilir ve kabarcıklar genişleyebilmektedir.

 

Hastalığa yakalanan kişilerde anüler lezyon adı verilen lezyonlar da oluşmaya başlayabilir. Bu lezyonlar yuvarlak biçimde ve ilerlemesi yavaş olan lezyonlardır. Bu lezyonların yanı sıra mavi-beyaz renkli lezyon oluşumları da görülebilmektedir.

 

Liken planus hastalığı genel olarak deri kabarcıklarıyla ve lezyonlarıyla kendini gösteren bir hastalıktır. Bu lezyonlar vücudun geniş bölgelerinde (bacak, sırt ve yüz) ve kıvrımlı yerlerde (koltuk altı, meme altı vs.) ortaya çıkmaktadır.

 

Liken Planus Hastalığının Nedenleri Nelerdir ?

 

İnsan bağışıklık sistemi hücreleri vücutta tehdit olarak gördüğü yabancı maddelere karşı savaş açan hücrelerdir. Kimi zaman bağışıklık sisteminin aşırı güçlenmesi sonucunda lenfositler vs. vücudun kendi hücrelerine saldırmaya başlayabilir. Liken planus hastalığı da bağışıklık sisteminin cilde saldırması sonucu oluşmaktadır.

 

Bu duruma bağışıklık sisteminin neden olduğu bilinse de halen neyin neden olduğu konusunda tam bir netliğe kavuşulmamıştır. Hastalıkta T lenfositleri artış gösterir ve lezyonların oluşmasına neden olur.

 

Liken planus hastalığını tetikleyen birkaç unsur bulunmaktadır. Viral enfeksiyonlar bağışıklık sistemini harekete geçirdiği için liken planusa neden olduğu düşünülmektedir. AİDS, Herpes virüsü ve Hepatit B-C virüslerinin liken planusa neden olduğu düşünülmektedir. Stres, anksiyete, genetik yatkınlık ve deri travmalarının da hastalığı tetiklediği düşünülmektedir.

 

Liken Planus Hastalığının Tedavisi Nedir ?

 

Liken planus hastalığı genellikle tedavi gerektirmeyen ve kendiliğinden geçen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi genellikle semptomatik (belirtiye özgül) olarak yapılır.

 

Liken planus hastalığı kendi haline bırakıldığında birkaç ay içerisinde kendiliğinden düzelme eğilimi gösteren bir hastalıktır. Ancak hastalığın beraberinde getirdiği kaşıntı ve ağrılar hastaya rahatsızlık verdiği için kaşıntı giderici ve ağrı kesici ilaçlar kullanılmaktadır.

 

Hastalığın alerjiye bağlı olarak geçirildiği düşünülüyorsa etkenden uzaklaşmak hastalığın ortadan kalkmasını sağlayabilir.

 

Liken planus hastalığı bağışıklık sisteminin kendi vücut hücrelerine saldırmasından dolayı gelişen bir hastalık olduğu için lenfosit baskılayıcı tedavi de uygulanabilmektedir.

 

Dermatoloji doktorları tarafından uygulanan bu tedaviler hastaların rahatlamasını sağladığı gibi iyileşme süresini de en az indirmektedir. Enfeksiyon oluşumu görülen hastalarda antibiyotik tedavisine de başlanabilmektedir.


Haber Merkezi
27.10.2020

Yorum yap

Diğer Haberler