Gaziantep sessiz kalmadı

Gaziantep, Elazığ’a bağlı Sivrice merkezli meydana gelen 6.8 şiddetindeki depreme duyarsız kalmadı.
Gaziantep sessiz kalmadı

Valilik, belediyeler, Oda ve Borsaların yanı sıra STK’lar, iş dünyası seferlik ilan edip, maddi ve manevi desteklerini esirgemedi. Gaziantep'ten hareket eden 16 araç ve 54 personel, Elazığ'da deprem bölgesine çalışmalara başladı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Maden ilçesine Bağlı Gezin beldesindeki arama kurtarma faaliyetlerine; 3 araç, 9 arama kurtarma ekibiyle destek verdi. Enkaz altında kalan 2 kişi Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı arama kurtarma ekiplerince sağ çıkarıldı.

Gaziantep Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Gecenin ilerleyen saatlerinde ilimizden Elazığ deprem bölgesine gönderilen görevli sayısı Kızılay ve AKUT ekiplerinin de katılımıyla toplam 16 araç ve 54 personele ulaşmıştır. Ekiplerimiz arama kurtarma faaliyetlerine başlamıştır.Gaziantep'ten, 6,8 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Elazığ'a UMKE, AFAD, itfaiye ve sağlık ekipleri ile iş makineleri gönderildi. Valilikten yapılan açıklamada,  şunlar kaydedildi: "AFAD Arama ve Kurtarma 1 araç  5 personel, itfaiye 3 araç 9 personel, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü 1 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 2 UMKE aracı, 3 ambulans, 1 mobil araç ve 20 personel olmak üzere deprem bölgesine sevk edilmiştir." 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Elazığ’a bağlı Sivrice merkezli meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremde, Maden ilçesine Bağlı Gezin beldesindeki arama kurtarma faaliyetlerine; 3 araç, 9 arama kurtarma ekibiyle destek verdi. Enkaz altında kalan 2 kişi Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı arama kurtarma ekiplerince sağ çıkarıldı. Ekipler, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) iş birliğiyle arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor.

Türkiye, Elazığ'dan gelen deprem haberiyle sarsıldı. Kandilli verilerine göre, deprem 6.8 büyüklüğünde meydana geldi. Kilis'ten Samsun'a Irak'tan Suriye'ye kadar çok bölgede hissedilen deprem, Elazığ’da yıkıma neden oldu. Yaşanan acı olaya sessiz kalmayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kurum içinde bulunan arama kurtarma ekibiyle bölgeye gece yarısı intikal ederek 2 kişiyi enkaz altından sağ kurtardı.

Ayrıca Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Latif Karadağ, Zabıta ve İtfaiye Daire Başkanı Cafer Yılmaz ve Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Abdullah Aksoy koordinasyon sağlamak amacıyla Maden ilçesine Bağlı Gezin beldesine gitti. Öte yandan 3 arama kurtarma aracının daha bölgeye destek vermesi amacıyla yola çıktı.

BARIŞ KAYA


Haber Merkezi
26.01.2020


Yorum yap

Diğer Haberler