Fırınlara tam not

Gaziantep Valisi Davut Gül’ün talimatı üzerine kentte faaliyet gösteren ekmek fırınlarında hijyen ve gramaj denetimi yapıldı
Fırınlara tam not

Gaziantep Valisi Davut Gül’ün talimatı üzerine kentte faaliyet gösteren ekmek fırınlarında hijyen ve gramaj denetimi yapıldı. Denetimlerde 110 fırın ziyaret edildi. Denetimler sonucunda hijyen  sorunu olan işletmelere eksikliklerin giderilmesi için süre verilirken, gramajı eksik çıkan bir tek fırına dahi rastlanmadı.  Gaziantep’te geçen yıl denetimlerde 142 fırından 37’sine gramaj eksikliği ve terazi bulundurmamalarından dolayı işlem yapılmıştı.

Dürüm ve kebapçı ekmeği kontrolleri de yapıldı. Sözleşme gereği 125 gram olan adedi 75 kuruşa satılan pidelerin de vatandaşlara normal pide olarak satılmaması içinde iş yerlerine uyarılarda bulunuldu. Pidecilerin ücret tarifesinde Dürüm ve kebapçı ekmeğinin kilosu 6 lira 65 kuruş, adedi ise 75 kuruş olarak belirlendi. Bu ekmekleri normal pide fiyatına satılmaması içinde denetimlerin yapıldığı öğrenildi.

110 FIRINDA DENETİM YAPILDI

Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan, “Valimiz Davut Gül’ün  talimatı ile 500 adet nöbetçi Fırından tüm mahallelerde şimdiye kadar 110 adet fırında denetim yapılmıştır. Biz müdürlük olarak hem tüketicinin hem de üreticinin temsilcisiyiz. Bugün Belediyelerimizin desteği ile 10 ayrı ekip sahadayız. 110 fırının tamamında gramaj 150 gr dan fazla gelmektedir.Hatta çoğu 170-200 gr arasında gelmektedir.Börek ve lahmacun hamuru en 75 gr olmalı. En az 75 gr çıktı. Hatta ortalama 80-90 gr gelmektedir. İl Müdürlüğümüz ve belediyelerimizle birlikte sürekli denetim yapıyoruz. yapılan denetimlerde 110 fırınımızı ayrı ayrı tebrik ediyorum, denetim yapılan tüm fırıncımızı canım esnafımızı alkışlıyoruz. Ayrıca bugün 500 adet pide fırını bugün nöbetçiydi. Aslında ekmeğe ulaşmakta hiç bir sıkıntı yoktu. Bazı yerlerde hijyen konusunda uyardık.

10 EKİP 30  PERSONEL İLE

Gaziantep Valiliği de yaptığı yazılı açıklamada; “il genelinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinasyonunda pide fırınlarına ekmek  gramajları konusunda denetim yapılmıştır. Denetimler zabıta ekipleri ile ortaklaşa 10 ekip 30  personel ile yapılmış olup toplam 110 pide fırını ziyaret edilmiştir. Denetimlerde ekmekler tekli ve sekizli olacak şekilde tartılmış ve tartım görüntüleri  kayıt altına alınmıştır. Tartılan ekmeklerin Esnaf Odası’nın belirlemiş olduğu fiyat tarifesine  uygun olarak en az 150 gram olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca denetimler sonucunda hijyen sorunu olan işletmelere eksikliklerin giderilmesi için süre verilmiştir. Gramajı eksik çıkan bir tek Fırına dahi rastlanmamıştır” ifadelerine yer verdi.

DENETİMLER SÜRECEK

Gaziantep Valisi Davut Gül’ün talimatı üzerine kentte faaliyet gösteren ekmek fırınlarında hijyen ve gramaj denetimi yapılıyor. Dün kentte faaliyet gösteren 500 pide fırınından 110’u denetlendi. Yapılan denetimlerde gramaj eksikliğine rastlanmazken, hijyen kurallarına uymayan işletmelere uyarılar yapıldı. 10 ekip 30 personel yapılan denetimlerin hafta içi de süreceği belirtilirken, Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkamil zabıta ekipleri ile Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürlüğü personelinde denetimlerde yer alacağı öğrenildi.

Gerçekleştirilen denetimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan işletme sahipleri ise, yapılan denetimlerden memnun olduklarını ve bu tür denetimlerin sık sık yapılmasını istediklerini söylediler. Gerçekleştirilen denetimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan işletme sahipleri ise, yapılan denetimlerden memnun olduklarını ve bu tür denetimlerin sık sık yapılmasını istediklerini söylediler.

 

 

 

 

 


Mehmet Torun
27.10.2019


Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler