Enerjide dışa bağımlıyız

1 Ekim tarihinden geçerli olmak üzere elektrik fiyatlarına yapılan yüzde 14.9’luk zam, vatandaşların bütçesini olumsuz etkiledi
Enerjide dışa bağımlıyız

1 Ekim tarihinden geçerli olmak üzere elektrik fiyatlarına yapılan yüzde 14.9’luk zam, vatandaşların bütçesini olumsuz etkiledi. Elektrik zammına ilişkin açıklamalarda bulunan Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, enerjide dışa bağımlı bir ülke olunduğunu ve Güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi gerektiğini söyledi.

Enerji kaynakları bakımında dışa bağımlılığın hat safhada olduğu ülkemizde, enerji maliyetlerinde meydana gelen artışlar vatandaşların cebini yakıyor. Ülke genelinde doğalgaz ve elektrik fiyatlarına son iki yılda yapılan zamlar nedeniyle faturalarda büyük oranda artışlar yaşanıyor. Üretim merkezi olan sanayi bölgelerinde de artan enerji maliyetlerinin neden olduğu problemler yaşanırken, Enerji fiyatlarına bir kez daha zam geldi. Son zam ile birlikte 3 ay içerisinde elektrik fiyatlarına yüzde 30 oranında zam yapılmış oldu.

“AYLIK ELEKTRİK FATURASI 160 TL’YE YÜKSELDİ”

Konuya ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, “Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 1 Ekim 2019 tarihinden geçerli olmak üzere elektrik tariflerinde yeni bir artışa gitti.  Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO) yaptığı çalışmalarda 4 kişilik bir ailenin aylık asgari elektrik tüketimi 230 kilovatsaat olarak belirlenmiştir. Yeni zamla 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik faturası da yaklaşık 160 TL’ye yükselmiştir.”

“İKİ YILDA YÜZDE 126 ZAM GELDİ”

“Elektrik fiyatlarına 1 Temmuz 2019’da yüzde 14,98 zam yapılırken,  1 Ekim 2019’dan geçerli olmak üzere yüzde 14.9 oranında zam yapıldı. Konut tarifelerinde yıllık artış yüzde 19.7 olurken, 2 yıllık artış yüzde 72.6 olmuştur. Sanayide ise yıllık değişim yüzde 32.2 iken; 2 yıllık artış oranı yüzde 126`ya ulaşmıştır.”

“ENERJİDE DIŞA BAĞIMLIYIZ”

“Enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz.  Bir taraftan sanayi sektörü, konut, nüfus sayıları  artış gösterirken, diğer taraftan yerli ve yenilenebilir enerji santrallerinden üretim artmaya devam etmektedir. Ancak bu zamların her vatandaş tarafından hissedildiği bir süreçte, enerji açığımızın ne zaman kapanacağına ve artışa sebep olan unsurların net olarak kamuoyuna açıklanmasına ihtiyaç vardır” diyerek sözlerini noktaladı.

 


Mehmet Torun
14.10.2019


Yorum yap

Diğer Haberler