Antep’in kızı Bakbak’tan Gastroantep değerlendirmesi

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) üyesi Dr. Derya Bakbak çiçekli şalvarını giydi, önce biber hasadına girişti sonra fıstık toplayıp, eledi
Antep’in kızı Bakbak’tan  Gastroantep değerlendirmesi

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) üyesi Dr. Derya Bakbak çiçekli şalvarını giydi, önce biber hasadına girişti sonra fıstık toplayıp, eledi. Bu yıl ikincisi düzenlenen Gastronomi Festivali kapsamında Nurdağı’nda biber hasadı, Nizip’te fıstık hasadı yapıldı. İki hasada da şalvarı ile katılan Milletvekili Derya Bakbak’a Antep kızı yorumu yapıldı.

Bu yorum karşısında Bakbak, “Bu topraklarda büyüdüm bu toprakların iklimi ile yoğruldum. Ben Gaziantep’te yaşıyorum. Ailem, işim, arkadaşlarım, komşularım... Evet “Ben Antebim” Şalvar da bizim rengimizin kültürümüzün bir öğesi. Bu öğe ile yabancı misafirlerimizi ağırlamak da çiftçimizin hasat heyecanına ortak olmak da çok keyifliydi. Bu artık festivalimizin bir parçası haline geldi” dedi.

Bakbak, festivale ilişkin de değerlendirme yaptı. Gaziantep’in hem mutfak hem de tarihi, kültürel bakımdan çeşitliliğin başkenti olduğuna dikkat çeken Bakbak, “Burası öyle bir coğrafya ki bizi gastronomi şehri yapan eşsiz lezzetlere kokusunu, rengini tadını veren tarımsal ürünlerin yetiştirdiği bir coğrafya. Burası öyle bir coğrafya ki bağrında sakladığı medeniyetlerin izlerini kültürü ile harmanlayan bir coğrafya. Burası kültürün, sanat, tarih ve lezzetle buluştuğu bir coğrafya” İfadelerini kullandı.

Gastronomi Festivalinin hasatlarla başlayıp, söyleşiler, lezzet yarışmaları, eşsiz yemek sunumları, konserler ile devam ettiğini belirten Bakbak, “Bizler de festival kapsamında düzenlenen etkinliklere katıldık, yöresel ürünlerimizin sergilendiği standları gezdik. Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçilerin festivalden oldukça memnun kaldığına şahit olduk. Bu konuda sevgisini, muhabbetini misafirperverliğini esirgemeyen hemşehrilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Bakbak, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Bu festival ile biz bir kez daha dünyaya ‘Dünyanın lezzet başkenti olma’ iddiamızı haykırdık. Bu başkentliği fazlasıyla da hakediyoruz. İşte fıstık; ihtacatın ana kalemi ve dünya besinleri içerisinde en değerli ürünlerimizden bir tanesi. Yeşil altınımız dediğimiz gramının bile çok değerli olduğu, katmerinden baklavasına bu mevsimde yaptığımız şireye kadar tüm bu lezzetlere lezzet katan marka değeri yüksek ürünümüz. Tüm ürünlerimizde, pilavımızdan çorbamızdan tatlımıza kadar, her yemeğimizi süsleyen, suyumuzun bile fıstık gibi olduğu bir şehiriz. Zenginliğimiz fıstıkla sınırlı değil bu bereketli toprakların bize verdiği öyle tarım ürünleri var ki biz en fazla coğrafi işaret tescili alan şehiriz. Şimdi en son Oğuzeli narımız tescillendi, sırada biberimiz var. 

Tüm yemeklerimize lezzetini veren ana maddemiz biberdir. Yemeklerimize salçası ile ayrı; acısı, rengi, aromasıyla  ayrı bir lezzet katıyor.   Öyle bir üretimi var ki ülkemiz kırmızı biber üretiminin yüzde 26’sı Gaziantep’ten karşılanıyor. Türkiye’de geçen yıl 227 bin 380 ton kırmızı biber üretildi. Bu üretimin 59 bin 100 tonunu Gazi şehrimiz tek başına üstlendi. Son 5 yılda kırmız biber üretim alanımız da yüzde 48 arttı.  Kırmız biberde Türkiye 2.’siyiz  ekim alanlarımızın genişlemesiyle, aldığımız üretimi artırma tedbirleri, izlediğimiz tarımsal politikalarla inşallah üretimde birinciliği yakalayacağız.  Yine nane bu bölgede yetişiyor, ve biz nane üretiminde yüzde 70’e yakın üretimle Türkiye birincisiyiz. Yeşil olarak da sofralarımızda yerini alan nane kurutularak da yemeklerimize lezzeti veren bir başka önemli ürünümüz.  Baktığınız zaman ben aslında Antep kızı olarak yemeklerimizin sırrını verdim; biber, fıstık, nane ve Antebimizde üretilen tüm ürünlerimiz bu işin püf noktası... Tabi tüm bunların Gaziantep topraklarında yetişmesi, Antep kültürü ile yoğrularak lezzete dönüştürülmesi de ayrı bir ustalık. Bu ustalığın yakalanmadığını bildiğimiz için mutfağımızı, kültürümüzü dünyaya Gastronomi Festivali ile açtık. Dolu dolu geçen festivalimiz dilerim şehrimize, ülkemize büyük kazanımlar sağlar, misafirlerimiz de festivalin 3.’süne katılma hayaliyle şehrimizden ayrılır. Bizler de hemşehrilerimizle el ele daha nice festivallere imza atarız.”

Bülten


Haber Merkezi
16.09.2019


Yorum yap

Diğer Haberler