İlk aşılar yapıldı

Koronavirüs aşısı uygulanmaya başladı! 5 gün sonra vatandaşlara da yapılacak...
İlk aşılar yapıldı

Çin'den Türkiye'ye getirilen CoronaVac aşısı acil kullanım onayı almasının ardından yapılmaya başlandı. İlk etapta sağlıkçılar ve 65 yaş üstü aşılanacak. Gaziantep’te ilk aşı İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki’ye yapıldı. Kentteki sağlık çalışanları da randevu usulüne uygun olarak aşı olmaya başladı. İlk aşıyı olan sağlık çalışanları ağrı ve sızı hissetmediklerini belirtti. Gaziantep’e ilk etapta 25 bin aşının geldiği bildirildi.

Türkiye’ye getirilen 3 milyon korona virüs(corona virüs) doz aşısından Gaziantep’e  gönderilenler sabah saatlerinde sağlık personellerine uygulanmaya başlandı. Gaziantep Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi’nde personellere hazırlanan özel odada aşı yapılmaya başlandı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, aşı çalışmasının Gaziantep için hayırlı olmasını dileyerek, "Aşı koronavirüsle mücadele de önemli bir aşama. Tedavisi olan bir şey değil ama aşılamak bizim için çok çok önemlidir. Özellikle vakaların azaldığı bu dönemde aşılamanın da olması inşallah tamamen koronavirüsü ortadan kaldıracak ve insanlarımızı iyi günlere götüreceğini düşünüyorum” dedi.

Sağlık Bakanlığının Çin'den sipariş ettiği Covid-19 aşılarının 3 milyon dozluk ilk partisi Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) laboratuvarlarında incelendikten sonra testleri başarı ile geçerek acil kullanım onayı almıştı. İlk aşılar Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve kurul üyelerine uygulandı. Aşılar ilk etapta sağlık çalışanları ve 65 yaş üzerinden başlamak üzere peyderpey uygulanacak. Gaziantep’te de korona virüs aşısı İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki’ye yapıldı. Tiryaki’nin ardından randevu usulüne göre sağlık çalışanları da aşı olmaya başladı. 

"AŞILAMA ÇALIŞMALARINA SAĞLIKÇILARDAN BAŞLADIK"

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki, “ Gaziantep’te aşı faaliyetlerine başladık. Bu aşı faaliyetleri ile korona virüs hastalığından kurtulacağımızı umut ediyorum. Aşı faaliyetlerine sağlık çalışanları ile başladık. Buna uygun sayıda aşı geldi. Kamu, özel, üniversite olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına ve eczacılara aşılama yapılacak. Bunların hepsi randevu sistemi üzerinden randevu almak suretiyle yapılacak. MHRS web, MHRS Mobil üzerinden veya 182’yi arayarak randevu alınabilecek. Ben de bu şekilde randevu alarak işlemimi yaptırdım. Randevudan sonra hastaneye gelerek aşılama sisteminde bilgilerimi kontrol ettirdim. Daha sonra aşılama sistemi üzerinden barkod okutarak aşımı yaptırdım. Aşılama öncelikle sağlık çalışanlarına, sonrasında 65 yaş ve üzeri vatandaşlara ve sonra bakanlığın belirleyeceği gruptaki vatandaşlarımız da aşı yaptırabilecek. Biz çok kısa bir sürede, bir iki gün içerisinde belki de hafta sonu da çalışarak sağlık çalışanlarının hepsini aşılayacağız" dedi.

GAZİANTEP’E 25 BİNA ŞI GELDİ

Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, Gaziantep’te aşılama çalışmalarının aile sağlığı merkezleri ve hastanelerde yapılacağını açıkladı.  Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, "İlimizde aşılama çalışmaları ile ilgili 164 tane aile sağlığı merkezi hazır bir şekilde bekliyor. Bakanlığın takvimine göre vatandaşlarımız buralardan randevu alabilecek. Üniversite hastanesinde, tüm kamu hastanelerinde ve özel hastanelerde bu işlem yapılabilecek" ifadelerini kullandı. Kente ilk etapta 25 bin aşı geldiğini açıklayan Tiryaki, "Şu an için ilimizdeki eczacılar da dahil olmak üzere tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde yaklaşık 25 bin aşı geldi. Bunların devamı da önümüzdeki hafta sonu ya da Pazartesi günü gelmiş olacak. Aşı olmada kesinlikle zorunluluk yok. Ben yaklaşık 3 ay önce Bu hastalığı atlattım. Normal şartlarda 6 aya kadar hastalığı atlatmış olan vatandaşlara aşı yapılmayacak ama 6 aydan sonrası, yani hastalığı atlatmasının üzerinden 6 ay geçti ise o vatandaşlara aşı yapılacak. Bu konuda sadece sağlık çalışanlarına bir istisna var. Sağlık çalışanlarına her şekilde aşı uygulaması yapılacak. Çünkü virüslü hastalarla yoğun şekilde temas halindeler. Yani sağlık çalışanları bu 6 aylık süreyi beklemeden aşı yaptırabilecek. Ben de o nedenle bugün aşı oldum" ifadelerine yer verdi.

BU AŞININ YÜZDE 91 ORANINDA TUTMA DURUMU VAR

Vatandaşların aşı konusunda tedirgin olmamaları gerektiğini de aktaran Tiryaki, "İnsanların aşı konusunda tedirgin olmasına gerek yok. Ben kesinlikle aşı olmalarını tavsiye ediyorum. İnsanların kafasında çok soru işareti var. Bu soru işaretinin olmaması adına biz de aşı olmak istedik. Yani bizim bildiğimiz en eski teknikle yapılan aşılama sistemlerinden biri bu. Dolayısıyla bir tedirginlik yaşamaya, şu mu olur, bu mu olur demeye gerek yok. Olabilecek en kötü durum aşısının tutmamasıdır. Bunun dışında herhangi bir sıkıntı yok. Yani bu şu anki halimizden daha kötü bir hale yol açacak bir şey değil. Bilim kurulda açıkladığı zaten bu aşının yüzde 91 oranında tutma durumu var. Umarım bu aşı ile beraber bu hastalık temizlenir bu hastalıktan kurtuluruz" şeklinde konuştu.

NURDAĞI’NDAN DA AŞILAMA YAPILDI

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca analizleri tamamlandıktan sonra "Acil Kullanım Onayı" verilen CoronaVac aşısı, Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı. Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında CoronaVac aşısı, Nurdağı Devlet Hastanesinde sağlık çalışanlarına yapılıyor. Gerçekleştirilen aşı uygulamasına, çok sayıda sağlık çalışanı gönüllü katıldı.

 


Mehmet Torun
14.01.2021


Yorum yap

Diğer Haberler